Düşük Özgüven

Öncelikle belirtilerini yazmak isterim

1:Kaygılı olmak. 

2:Kendinden emin olamamak.

3:Karar verirken çevre etkisini fazla önemsemek.

4:Kendini değersiz görmek.

5:Başardığı işi hak etmediğini düşünmek.

6:Kendini ağır yargılamak.

7:Hayatını ve geleceğini karamsar görmek.

8:Bir şeyi başarıcağına inanmamak bu yüzden çabalamamak.

Bunları yaşamamızın bir sürü nedeni vardır hadi şimdi onları sayalım.

Düşük özgüvenli olmanın en büyük etkisi yeterli sevgi ve sıcaklığı görmemektir.Destekte çok önemlidir insanlar sevdiği kişiden destek,ilgi,sevgi bekler fakat alamayınca kendini suçlar.

Ayrıca çocukluğunuzda ilgisiz kalan,cezanlandırılan ve sevgisiz kalan çocuklar yaşadığı tüm kötü davranışları hak ettiğini düşünür.Bazı ailelerin beklentileri çok saçma olabiliyor çocuklar bunu başaramayınca kendini suçluyor ve kendini yetersiz hissedip özgüven eksikliğini yaşıyor.

Özgüven denilen kavram doğuştan gelen bir durum değildir.Yaşadığımız olaylar ve tecrübeler sonucuyla oluşan bir durumdur.Bu yüzden yetiştirilme tarzı ve bulunduğu ortam çok önemlidir.

Gelelim bunu nasıl düzeltebiliriz özgüvenli bir insan olmak için öncelikle kendinizi eleştirmekten kaçının.Olumsuz yönlerinizi ve olumlu yönlerinizi düşünmenizi istiyorum.Başarılı olduğunuz bir yeteneğiniz varsa bunun üstüne gidin yoğunlaşın başarısız bile olsanız gerçekten istediğiniz bir hayaliniz var ise çabalayın çünkü bu hayatta yaptığınız hiçbir şey boşuna değildir.Bunları yapmadan önce iç sesinizi değiştirmelisiniz, kendinizi eleştirmeyi bırakın artık bunu değiştirin.İç sesinizi değiştirdiğiniz an bütün hayatınız değişir inanın yeter.

ceren-buyukleyla
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
BAŞARILARIMLA DEĞİL, HER ŞEYİMLE BEN
Sonraki
Nasıl Okuma Alışkanlığı Kazanır veya Daha Fazla Okuruz?

Nasıl Okuma Alışkanlığı Kazanır veya Daha Fazla Okuruz?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.