SUÇLULUK DUYGUSU – BU BENİM Mİ SUÇUM?-

Suçlu kime denir? İnsan suçlu olarak mı doğar, insanı suça iten şeyler neler ? Bir durumun suç olup olmadığını neye göre karar verilir? Her olumsuz bir durumun sonucunda bir suçlu mu doğar?

Bu gibi sorular milyonlarca soruları doğururken insanın kendini suçlu hissetmesinden ben bugün bahsedeceğim. Arkadaşınızla kafede buluşmak için davet ettiğinizi var sayalım. Kafede bekliyorsunuz. Arkadaşınızı beklerken sıcak çayı içiyorsunuz ve o sırada arkadaşınız sizi arayıp ufak çaplı kaza yaptığını gelemeyeceğini ve iyi olduğunu söylüyor. Sizin ona karşı verdiğiniz yanıtlara hissettiklerinize bakalım. Üzüntü, geçmiş olsun dilekleri, nasıl olduğuna dair merak, ve sizinle gelememesinin sebebi sizin yüzünüzden mi acaba diye soru işareti.

Daha sonra bu durumu daha çok düşünmeye başladığınızda ” Acaba benle buluşmasaydı kaza yapar mıydı, benle buluşacağı için kesin kaza yaptı…” gibi düşünceler. Peşine “Bir daha asla buluşmamalıyız bir daha böyle olur kesin..” gibi ardı arkası kesilmeyen olumsuz düşünceler. Suçlu hissetmek için gerekli hiçbir neden yokken kendi kendinize yaptığınız bir psikolojik şiddet.

Peki bu  suçluluk duygusu nereden geliyor?

Kendimize olan güvensizlik, hayatta veya her konuda mükemmeliyetçi olma, sorumluluk hissetmek aşırı vicdan duygusu, çok fazla hassas ve kırılgan yapıda  olmak vb. bir sürü duygu.

Nasıl ortadan kalkar?

Kişinin kendini fark etmesi ve o anki durumu kabul etmelidir. Daha sonra kendisinin suçlu olmadığına dair bağışlaması gerekir. Bu verdiğim örnekteki gibi kişinin o anda hatanın kendisinde olmadığını fark etmesi, arkadaşının geçirdiği ufak çaplı kazanın onunla uzaktan yakından alakası olmadığını, buluşmalarının nedeninin arkadaşıyla alakalı olduğunu görüp kabul etmesi ve gerekir. Kişi hatanın kendisinde olmadığını anlaması gerekir.

Suçluluk duygusu ile baş etme sürecinde en iyisi destek almaktır. Örnekteki durumu o hale getiren pek çok farklı etmen söz konusudur. Çözüm sizinle mi gerçekleşti? Örnekte kişinin dediği gibi “Keşke buluşmasaydım” demek aslında bir çözüm değildir. Tabi ki de arkadaşınız ufak çaplı kaza geçireceğini bilseydiniz buluşmazdınız. Bu tür düşüncelerin mantıklı ve gerçekçi olmadığını anlamak sizlere büyük bir fayda verecektir.

Bu tarz durumlarda böyle duygular içerisinde olmanız sizleri kötü biri, ruhsal anlamda bozuk bir birey yapmaz. Kendinize karşı her zaman en iyisini istemekte ve hayatınızda bu gibi sorunlarla karşılaşmanın normal olduğunu bilin.

Yine de suçluluk duygusu ile baş edemiyorsanız veya desteğe ihtiyaç duyuyorsanız terapistler sen yardım alın derim.

Sizin hiç kendinizi suçlu hissettiğiniz anlar oldu mu?

∾LİSBEHT∾

Lisbeht
.........
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
ÇOK ŞEY YAZMAK İSTİYORUM AMA
Sonraki
Fotokopi Makinesi Alma Sanatı..

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.