Dünyayı değiştiremiyorsan, dünyanı değiştirirsin. Hepsi bu. – Stefan Zweig

Çok değerli bir kelime ; Optimist. Kelime anlamı ( TDK’de) iyimserdir. Optimist olmanın hayatıma anlam kattığını ve sizin de katacağını düşünüyorum. Bu yüzden bu konu önem taşıyor.

Yazıya başlamadan önce iyimser olmak kelimesinin sizde ilk bıraktığı izlenimi düşünmeyi denedim. Aklıma gelen şeylerin en belirgini bunu ahmaklıkla karıştırmanızdı. Birinin size yaptığı kötü birtakım şeyleri iyilikle karşılamanız, ona size kötü davransa da iyi davranmanız optimistlik değildir. Ayrıca bu yanlış da değildir. İnsanlar doğuştan duygularla doğar. Kin, nefret, öfke de duygularımızdır. Aşırıya kaçmadıkça. Ama optimistlik şudur ki; hayatın durumunu  anlamak. Optimistler hep karşısına iyiler (iyi iş, iyi bir eş, iyi bir patron, iyi bir satıcı..) çıkmayacağını bilir. Ve yaşadığı bir olay için başka şeyleri de mahvetmez. Bizim büyüklerimiz buna pire için yorgan yakmamak diyor.

Peki neden bu kadar önemli optimist olmak ? Tabiki pozitif olmanın hayatımıza etkilerinden dolayı. Mutlu olursunuz ve mutlu edersiniz. Enerjinizin yüksek olmasıdır. İnsanlara pozitif enerji vermenizdir ve bu da sempatiklik sağlar. Gerçekçiliktir. İlham olmaktır. Motive olmaktır.

Ne değildir?  Önünüzde bir çukur olduğunu bile bile içine düşmek değildir. Etrafından dolanmaktır. 

Nasıl Optimist Oluruz? Nasıl düşünelim?

  1. Hayatımızda çoğu olayın geçici olduğunu kabullenmeliyiz. Her zaman bir kurtuluş vardır. Her gecenin ardından bir güneş doğacaktır.
  2. Düşüncelerimizi şekillendiren sadece biziz. Bunu farketmeli ve kontrolü ele almalısınız.
  3. Başkalarının kötü düşüncelerinin önemi yoktur. Onların sizin gibi düşünmemesi onları üstün yapmaz aksine ikinizi de insan yapar.
  4. Geçmiş değişmeyecektir ama geçmiş, geleceği de değiştirmemelidir. Geçmişinizin geleceğinize engel olmasına izin vermeyin.

Birkaç tane de güzel söz bırakayım :

  • Bir şeyler değiştirmek isteyen insan önce kendinden başlamalıdır SOKRATES
  • Sen dünyasın; o yüzden sen değişirsen, dünya değişir OSHO
  • Nasıl gördüğünü değiştir, nasıl değiştiğini gör! BUDA

Yorumlarınız benim için değerlidir. Yorum yaparsanız ( yapıcı ) sevinirim.

yazar

Yazar: APİC

Çabalayan biri.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.