Dragos Arkeolojik Kazı Alanı Nerede?

İnsan önce kendini sonra da çevresini tanımalı, keşfetmelidir. Hatta hayat bir yolculuktur derler doğrudur da ama hayat rutinin dışına çıktığın yolculuklar, rutin içindeyken de verdiğin molalardır belki de. Daha önceki yazılarımda da sık sık belirttiğim üzere insan sahip olmadıklarının, uzak diyarların peşinde koşarken en çok da sahip olduklarını, yakınındakileri ıskalıyor.

Tam 4 yıldır işe gidiş geliş güzergahımda olduğu için günde iki kere önünden geçtiğim fakat işe yetişme, işten eve yetişme yok akşam yemeğine yetişme gibi türlü türlü bahanelerle durup bir saat bile ziyaret edemediğim, Dragos Arkeolojik Kazı alanını bugün ziyaret ettim.

Sıcağı sıcağına da sizlerle paylaşmak isterim. Öncelikle yeri muazzam kolaylıkta İstanbul Anadolu yakasını bilenler bilir, sahil yolu, minübüs yolu ve E-5 ana 3 arterdir. İşte Dragos Arkeolojik Kazı alanı da sahil yolunda bu ana arterlerin birinin hemen üzerindedir. Kartal yönünden Maltepe doğru gelirken hemen sağınızda yer almaktadır. Üstelik hemen önünde ücretsiz otoparkı da mevcut, toplu taşıma ile gelecekseniz sahil yolundan geçen Kadıköy- Kartal Pendik otobüslerinin tamamı hemen önünden geçmektedir.

Tabelası küçük olduğu için fark edilmeyebilir, ücretsiz olarak gezebileceğiniz alanı 3 bölüme ayırmak gerekiyor.

  • Kartal Belediyesinin düzenlemiş olduğu “Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu’nda” sergilenen eserleri görebileceğiniz giriş bölümü
  • Bizans dönemine ait MS 4-6 yüzyılları arasına tarihlenen kilise kalıntıları
  • Yine aynı döneme tarihlenen  Bizans hamam kalıntıları

Aşağıdaki fotoğraflarda görüldüğü üzere sizi Efes, Bergama, Perge vs gibi bir alan beklemeyecek ancak şehrin göbeğinde her gün milyonların önünden geçtiği bu alandaki küçük bir mola size daha önce burada yaşamış olan insanları, o zamanki İstanbul’u şu anki anlamlı anlamsız, aşırı telaşlı koşuşturmacalarımızı düşünmek için size bir fırsat verecek. Ayrıca oradaki görevliyi de çok mutlu etmiş olacaksınız bi 10 dakika görevli ile muhabbet ettim adamcağız hiç kimse buraya gelmiyor aslında bir ara broşür falan da bastırılmıştı ama maalesef hiç kimse buraya gelmiyor, kimse gelmediği için bakımları da yapılmıyor diye dert de yandı bana ayak üstü.

Bonus olarak şunu da söyleyebilirim hemen yolun karşısı Dragos Sahili belki de adaları görebileceğiniz en güzel lokasyon kazı alanından karşıya geçip adalar manzarasında üç dört dakika yürüdükten sonra İBB nin Dragos Sosyal Tesislerine ulaşıyorsunuz . Kazı sonrası bir mola da orada verebilir çok uygun fiyata tatlılarınızı yiyerek,  çayınızı, kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Küçük molalar ile kendinizi şımartmayı, ruhunuzu beslemeyi, yaşamanın hakkını vermeyi ıskalamayın.

Serus
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Maskeli Hayat
Sonraki
Rüyada Gelin Görmek Neye İşarettir, Anlamı Nedir?
Rüyada Gelin Görmek

Rüyada Gelin Görmek Neye İşarettir, Anlamı Nedir?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.