Doğru Meslek Nasıl Seçilmelidir?

Meslek seçimi hayatımızda verebileceğimiz en önemli seçimlerden biri ve belki de en önemlisi. Seçeceğimiz meslek hayatımızın çok önemli bir kısmını etkilemekle birlikte, gelecek nesillerimizin (çocuklarımızın, torunlarımızın) hayatını da kısmen etkilemekte.

Böylesine önemli bir konuda seçim yapmak çok zordur. Hatta bazen seçme lüksümüz bile olmayabilir. Seçme şansımız olsa bile dış etmenler de seçeceğimiz meslek çeşitliliğini kısıtlayabilir. Mesela ne kadar isteseniz de emek verseniz de asla Ankara’da bir gemi kaptanı olamazsınız. Bazen hayalinizdeki meslek için bazı şeylerden fedakarlıkta bulunmanız gerekir: Yaşadığınız yerden, büyüdüğünüz evden, çevrenizdeki insanlardan, arkadaşlarınızdan ve hatta rahatlığınızdan…

Fakat hayallerinizdeki meslek sizin için doğru bir seçim midir? Fedakarlıkta bulunmaya hazır olduğunuz, çok çalıştığınız, efor sarf ettiğiniz ve en sonunda elde ettiğiniz o hayalinizdeki meslek; ya sizin için doğru meslek değilse?

Böyle bir ihtimali düşünmek bile sizi rahatsız ediyorsa gelin hep birlikte doğru meslek seçimi nasıl yapılmalıdır, ona bakalım.

1. Hayalinizdeki Mesleği Belirlemek

Diyelim ki dünyadaki bütün mesleklerin geliri aynı ve her mesleğin gün içinde sarf ettiği efor dahil her koşulu eşit. Ve meslek seçmek için bir yeterliliğe (Sınav puanına, diplomaya, sertifikaya vb.) sahip olmanız gerekmiyor. Hangi mesleği seçerdiniz? İşte bu soruya verdiğiniz cevap sizin ileride seçmek istediğiniz fakat bazı pürüzler nedeniyle ( sınav puanı, beceri eksikliği, düşük gelir) seçemediğiniz mesleği belirliyor. Peki bu pürüzler giderilebilir mi ya da bu mesleği seçmeye yeterli donanımınız var mı? İşte bunun cevabı da 2. ve 3. adımda.

2. Meslekleri Tanımak

Bir mesleğin ismini, gelirini, çalışma ortamını bilmek o mesleği tanımak için yeterli değildir. O mesleğin zorluklarını da bilmeniz gerekir. Her meslek dışarıdan göründüğü gibi kolay olmayabilir, her mesleğin kendi zorlukları vardır. Sektör içinde olmadığınız sürece bu zorlukların farkında olmazsınız bu yüzden dışarıdan size güzel  ve kolay görünen bir meslek hayallerinizi süsleyebilir. Fakat o mesleğin zorluklarını, o meslekte karşılaşabileceğiniz problemleri öğrenmeden o mesleği seçmek ileride pişmanlık oluşturabilir. Bunun için hayalinizdeki mesleğe sahip olan biriyle uzun uzadıya konuşabilir, böyle bir imkanınız yoksa internet üzerinden çeşitli forumlara danışabilirsiniz.

3. Becerilerinizi Tanımak

Dünyadaki her insanın güçlü ve zayıf becerileri vardır. Kiminin futbol oynama becerisi güçlüyken, kiminin resim çizme veya müzik yapma becerisi güçlü olabilir. Hayallerimizdeki mesleğe uygun olup olmadığımızı belirleyen en önemli etkenlerden biri de o beceriye sahip olmaktır. Bazen ne kadar çalışırsanız çalışın o yöndeki beceriniz güçlü değilse hayalinizdeki meslek sizin için doğru meslek olmayabilir. İşte böyle bir durumda güçlü becerilerimizi sorgulamayı ve hobilerimizi ,yani yapmaktan keyif aldığımız şeyleri, göz önüne getirmeliyiz. Doğru meslek seçiminde en önemli iki faktör bunlardır.

4. Hobilerinizi Karşılaştırmak

Hiç para kazanmadan ve zamanımızdan fedakarlıkta bulunarak yaptığımız hobilerimizi işe dönüştürmek ve hobilerimizi yaparak para kazanmak dünyada başımıza gelebilecek en güzel şey olabilir. Sevmediğimiz bir işi çok paraya yapmak yerine sevdiğimiz bir işi yeterli paraya yapmak çoğumuzun tercihi. Siz de kendiniz için doğru mesleği belirlerken yapmaktan hoşlanacağınız ve şartları ne kadar güzel olursa olsun asla yapmak istemeyeceğiniz meslekleri karşılaştırabilirsiniz. Böylece yapmaktan keyif alabileceğiniz ve becerilerinizle uyuşan mesleklerin farkına varabilirsiniz.

5. Kariyer Testleri

Diyelim ki yukarıdaki adımları göz önüne getirdiniz, değerlendirdiniz fakat hala meslek seçimi konusunda kararsızsınız. Böyle bir durumda internetteki çeşitli kariyer testleri sizin hangi alanda daha etkili olabileceğinizi gösterebilir. Örnek teşkil etmesi amacıyla ”Kişiliğinize En Uygun Meslek Hangisi?” testini aşağıya bırakıyorum. Bu test sonucuna göre hangi alanda daha etkili olabileceğinizi bulabilir, test sonucunu yorumda paylaşarak sonucu sizinkiyle aynı çıkan insanlarla tartışabilirsiniz.

kariyer testi

okur

Yazar: outishere

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Yorum