Dijital Okuryazarlık

Evet. Sonunda buradayım. Twitter hesaplarım kapanınca yazıp, tartışabileceğim bir alanım kalmamış hissediyordum. GEP0322 bana harika geldi. Burada dilediğim gibi bazı konular hakkında konuşacağız. 

Biraz Dijital Okuryazarlık hakkında konuşalım. Çağın en öğrenilmesi gerçekten önemle gereken ve tamamen dünyanın dijitale döndüğü bu dönemde hakim olunması gereken bir durum. 

 Dijital Okuryazarlık için biraz bahsedeceksek, Dijital okuryazarlık, internet platformları, sosyal medya ve mobil cihazlar gibi dijital teknolojiler aracılığıyla iletişimin ve bilgiye erişimin giderek arttığı bir toplumda yaşamak, öğrenmek ve çalışmak için ihtiyaç duyduğunuz becerilere sahip olmak anlamına gelir. 

3 Temel ana unsur konuşabiliriz. Bulma, kullanma, yaygınlaştırma şeklinde. Bulma kısmı tamamen araştırma ile bağlantılı olup, aslında çoğu kişinin artık ulaşabileceği durum aşaması oluyor. Kullanma kısmı en önemlilerinden biri. Bilginin doğruluğunun tamamen sorgulanması gereken kısım. Yaygınlaştırma tarafı ise, tamamen bilgi etikliğinin doğrulandıktan sonra yayma, paylaşma, fikirlerin doğru şekilde çoğalarak denetli bir hale gelme kısmı oluyor.  

Dijital Okuryazarlığı aslında şimdi hepimiz içten hissetmeye başladık. Pandemi dönemi hepimizi dijital iletişimle baş başa bıraktı. İnanılmaz deneyimler kazandık. Birçok evde şu an 65 yaş üstü bireyler bile dijital iletişime hakim oldu diyebiliriz. Bu noktada Dijital Okuryazarlık hayat kurtarmaya devam edecek gibi. 

Çağla Bozcaada
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
5. Hafta
Sonraki
Uyanmak için daha neyi bekliyorsun ki başarıya götüren prensipler Nelerdir?

Uyanmak için daha neyi bekliyorsun ki başarıya götüren prensipler Nelerdir?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.