depremle ilgili ve deprem olunca ne yapmalıyız

Kaynak belirtilmedi

Depremler: Ne Oldukları ve Meydana Geldiklerinde Ne Yapmaları Gerekir

Deprem, Dünya’nın tektonik plakaları kaydığında meydana gelen ve zeminin titremesine ve titremesine neden olan doğal bir felakettir. Depremlerin yoğunluğu, zar zor fark edilen küçük sarsıntılardan, yaygın hasara ve tahribata neden olabilecek büyük depremlere kadar değişebilir. Depremler dünyanın herhangi bir yerinde ve herhangi bir zamanda meydana gelebilir, bu nedenle meydana gelmesi durumunda ne yapılacağını bilmek önemlidir.

Depremlere Ne Sebep Olur?

Depremler, Dünya’nın tektonik plakalarının hareketinden kaynaklanır. Plakalar sürekli kayıyor ve birbirlerine sürtünerek sonunda deprem şeklinde salınan gerginlik yaratıyor. Depremler ayrıca volkanik faaliyetlerden veya madencilik veya büyük barajların inşası gibi insan yapımı faaliyetlerden de kaynaklanabilir.

Deprem Sırasında Yapılması Gerekenler:

Sakin olun ve bulunduğunuz yerde kalın: İçerideyseniz orada kalın ve bir masa veya masanın altına siper alın. Dışarıdaysanız binalardan, ağaçlardan ve elektrik hatlarından uzakta temiz bir alan bulun.

Başınızı ve boynunuzu koruyun: Kendinizi düşen döküntülerden korumak için başınızı ve boynunuzu örtmek için kollarınızı kullanın.

Bırakın, örtün ve tutun: Ellerinize ve dizlerinize bırakın ve bir masa veya masanın altına siper alın. Ona tutun ve sarsıntı duruncaya kadar onunla birlikte hareket etmeye hazır olun.

Gerekirse tahliye edin: Yüksek bir binadaysanız veya kıyıya yakınsanız, sarsıntı durduktan hemen sonra tahliye edin. Asansörleri kullanmayın, çünkü hasar görebilirler.

Yaralanmaları kontrol edin: Başkalarıyla birlikteyseniz, yaralanan olup olmadığını kontrol edin ve gerekirse ilk yardım sağlayın.

Yardımcı programları kapatın: Evinizde veya binanızda herhangi bir hasar varsa, yangınları ve daha fazla hasarı önlemek için gazı, elektriği ve suyu kapatın.

Artçı sarsıntılara hazırlıklı olun: Artçı sarsıntılar, ana depremden sonra meydana gelen daha küçük depremlerdir. Ana deprem kadar tehlikeli olabilirler, bu yüzden hazırlıklı olun ve ana deprem sırasında yaptığınız gibi aynı önlemleri alın.

Sonuç olarak, depremler tahmin edilemez ve önemli hasara ve yıkıma neden olabilir. Sakin kalmak, siper almak, gerekirse tahliye etmek, yaralanmaları kontrol etmek ve artçı şoklara hazırlıklı olmak dahil olmak üzere birinin meydana gelmesi durumunda ne yapılması gerektiğini bilmek önemlidir. Hazırlıklı olarak ve ne yapacağınızı bilerek, deprem sırasında güvende kalma şansınızı artırabilirsiniz.

suskun61
yazmayı seven araştıran okuyan kendimi geliştirmeyi seven biriyim
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
yapay zekayla ilgili gelişmeler

yapay zekayla ilgili gelişmeler

Sonraki
seri katiller hakkında

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.