Çocukların Altını Islatma Nedenleri Nelerdir?

Çocukların Altını Islatma Nedenleri Nelerdir?

Çocukların Altını Islatma Nedenleri Nelerdir?

Küçük çocuklarda kas sitemi tam gelişmediği için sinir kas kontrolü de tam olarak gerçekleşmez. Bu durum çocukların altlarını ıslatmalarına neden olur. Tıp dilinde prime enuresis adı verilen bu rahatsızlık belirli bir yaştan ve gelişimden sonra kendiliğinden ortadan kaybolur.

Çocukların altlarını ıslatmalarına neden olan farklı etkenlerde vardır. Bu etkenler;

1) Hatalı tuvalet eğitimi

Çocuklara verilen tuvalet eğitimine zamanından önce başlanmış olması ve tuvalet eğitiminde baskıcı tutum çocukları psikolojik olarak da etkilemektedir. Bu durumda çocuklar istem dışı altını ıslatabilir. Bu nedenle çocuklara tuvalet eğitimi 2.5 yaşında verilmelidir. Bu yaşta tuvalet eğitimi verilmeye başlanmalı ve çocuk psikolojisine uygun bir şekilde eğitim verilmelidir.

2) Ruhsal gerginlik

Çocukların duygusal dünyaları vücut gelişimini de etkiler. Bu durum tuvalet kontrolünü sağlayamamalarına ve istem dışı altlarını ıslatmalarına da neden olur. Çocukların yaşadıkları ruhsal gerilimler duygu durumlarının bozulmasına neden olur. Bu durum kas kontrolü mekanizmasını devre dışı bırakarak altlarını ıslatmalarına neden olabilir.

Çocukların Altını Islatma Nedenleri Nelerdir?

3) Derin uyku durumu

Bazı çocuklar çok derin bir uyku halinde uyuyabilirler. Bu şekilde uyuyan çocukların idrar keseleri dolsa dahi rahatsızlık hissetmezler ve altlarını ıslatırlar. Bu durumu önlemek için gece uyuyan çocuklarınızı uyandırarak tuvalete gitmesini sağlamalısınız. Aksi durumda idrar kesesi sürekli olarak dolacak ve bir süre sonra idrar yolları enfeksiyonu oluşacaktır.

4) Genetik etkenler

Anne veya baba çocukluğunda alt ıslatma sorunu yaşamışsa çocuklarda bu sorunun ortaya çıkma olasılığı yapılan araştırmaya göre % 47 oranındadır. Eğer ebeveyn çocukluğunda alt ıslatma sorunu yaşamışsa çocuğu da alt ıslatma sorunu ile karşı karşıya kalacaktır.

5) Psikolojik sorunlar 

Çocuklarda psikolojik sorunlar varsa dışa vurum olarak idrarlarını tutmayacak veya tuvalete gitmeyerek altlarını ıslatacaklardır. Bu durumun ortaya çıkmaması için çocuklarınızın düzenli olarak pedagoga gösterilmesi gereklidir.

Nazlı Özer
Kız annesi
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Anlamak
Sonraki
İş Hayatı

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.