Çalışırken Daha İyi Odaklanmanızı Sağlayacak 7 Taktik

Çalışırken Daha İyi Odaklanmanızı Sağlayacak 7 Taktik

Günümüzün değişen iş yapış şekillerinde tam bir mesai boyunca yaptığımız işe odaklanmak zaman zaman zor bir hal alabiliyor. Dikkat dağıtıcı etkenlerden kaçınarak işlerimizi tamamlamak ise düşündüğünüzden çok daha kolay olabilir. Odaklanmak da diğer çalışma şekilleri gibi bir “alışkanlık” aslında. Önemli olan ise bu alışkanlığın nasıl kazanılacağını öğrenmek.

Hedefinizi belirleyin

“Her gün sekiz saat çalışacağım” demek yerine, hafta için en önemli önceliklerinizin bir listesini yapın. Bu, ortaya çıkan her dikkat dağıtıcıya tepki vermekten kaçınmanıza yardımcı olur. Her sabah listenizi gözden geçirin ve o gün hangi görevleri yerine getirebileceğinize gerçekçi bir şekilde karar verin. Somut olun ve kendinize “bu işin ilk üç adımını öğlene kadar bitireceğim” gibi hedefler koyun.

Çalışırken Daha İyi Odaklanmanızı Sağlayacak 7 Taktik

Bloklar halinde çalışın

Çalışırken algı eşiğimiz yavaş yavaş düşer ve dikkat dağıtıcı unsurların cazibesi artar. Bir zamanlayıcı ayarlayarak 60 veya 90 dakikalık periyotlar belirleyin ve her döngünün sonunda ara verin. Birkaç dakika müzik dinleyerek, kısa bir yürüyüş yaparak veya öğle yemeğine çıkarak odağınızı sıfırlayın.

Dünya’dan uzaklaşın

Dünya oldukça dikkat dağıtıcı bir yer olabiliyor. Gerçek bir odaklanma ise ancak etrafınızdaki – cep telefonu iş arkadaşları da dahil olmak üzere- dikkat dağıtıcı etkenlerden tamamen kendinizi kopardığınızda hayata geçebilir. Bu, çalışmak için olduğunuz yerden uzakta sessiz bir yer bulmanızı gerektirebilir. Örneğin ofisteyseniz bir toplantı odasına geçebilir veya kendinize has sessiz bir mekân yaratabilirsiniz.

Çalışırken Daha İyi Odaklanmanızı Sağlayacak 7 Taktik 3

Dikkatiniz dağılacaksa, o da programlı olsun

Dikkat dağıtıcı şeyler her zaman kötü değildir, ancak onların sizin için çalışmasını sağlamalısınız. Sağlam bir şekilde iş çıkarmak için onları ödül olarak kullanın. Egzersiz yapmak veya arkadaşlarınızı aramak gibi sizin için iyi olan dikkat dağıtıcı şeylerle başlayın. Facebook ve Twitter size iyi geliyorsa, diğer insanların güncellemelerini yayınlamak veya bunlara göz atmak için programınıza zaman ayırın, ancak programınıza bağlı kalın. Unutmayın ki şu an hedefimiz, dikkat dağıtıcı şeyleri de kontrol edebilmek.

Belki alışmak lazım?

Dikkatinizi bir yere toplamak için meditasyon yapmak harika bir yol olabilir. Ya da bazı noktalarda tek seferde tek iş yaparak hem zihinsel hem de bedensel eforu düşürebilir böylece kendinizi dinlendirebilirsiniz. Örneğin öğle yemeğinde, sadece yiyin. Aynı anda gazete okumayın veya e-postanızı kontrol etmeyin. Toplantılarda defterinize karalamalar yapmayın veya telefonunuzla oynamayın.

Çalışırken Daha İyi Odaklanmanızı Sağlayacak 7 Taktik 4

Dikkatinizi kendinize verin

Dikkatinizin ne zaman ve nasıl dağıldığını fark etmeye başlayın. Dikkatinizin dağılmasını neyin tetiklediğini öğrendikçe, bir saatlik anlık mesajlaşma sohbetine dalmadan hemen önce kendinizi uzaklaştırmayı başarabilirsiniz.

Teknolojiyi lehinize çevirin

Dikkat dağıtan web sitelerini engellemekten internette gezinmek için ne kadar zaman harcadığınızı izlemeye kadar birçok uygulama odaklanmanıza yardımcı olabilir. Samsung Galaxy S21’in Odak Modu ile sosyal medya güncellemelerini veya dikkatinizi dağıtacağını düşündüğünüz bildirimleri bir süreliğine durdurabilirsiniz. Bu mod belirlediğiniz sürelerde uygulamayı da engelleyeceğinden etkinken, uygulamayı kullanmanıza da izin vermez. Böylece, bir işle meşgulken yanlışlıkla dikkat dağıtıcı bir uygulamayı bile açamazsınız.

kooplog Orijinal
kooplog editörleri tarafından hazırlanan içerikler kooplog Orijinal adıyla yayınlanır.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Milliyetçi Tamer Karadağlı

Milliyetçi Tamer Karadağlı

Sonraki
Evde Yapılabilecek Kolay Meditasyon Yöntemleri

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.