Sosyal Medyanızı Hareketlendirecek Kaliteli Fotoğraflar Çekmek için 7 Önemli İpucu

Sosyal Medyanızı Hareketlendirecek Kaliteli Fotoğraflar Çekmek için 7 Önemli İpucu
Fotoğraf: themagger

İlk kameralı cep telefonları çıktığı zaman hepimiz ne kadar heyecanlanmıştık hatırlıyor musunuz? Tabii bu soruyu yaşı yeterince büyük olanlar için soruyorum… Şu an dönüp baktığımızda o karelerin ne kadar bulanık, grenli ve düşük kaliteli olduğunu anlayabiliyoruz. Günümüzde ise “telefon fotoğrafçılığı” çok daha gelişmiş durumda ve kullanılan kameralar sayesinde oldukça etkileyici özelliklere sahip. Bir de tabii göz ardı edemediğimiz sosyal medya hesaplarımız var ki, birbirinden güzel karelerimizi paylaşmak için bize şahane bir fırsat sunuyor.

Sokakta bir köşeden döndüğünüzde karşınıza devasa bir duvar boyaması da çıkabilir, ufak bir trafo üzerinde bir heykelcikle de karşılaşabilirsiniz ya da o gün minik bir dostunuz pencere kenarında size poz vermek için bekliyor olabilir. Ölümsüzleştirmek isteyebileceğiniz kareler neredeyse hayatımızın her tarafına yayılmış durumda. Tabii bir de gördüğünüz bu kareleri hem sosyal medya hesaplarınızda hem de arkadaşlarınızla paylaşmak isteyebilir ya da sadece kendi arşiviniz için biriktirebilirsiniz. Galaxy S21 Ultra 5G’nin sağladığı eşsiz kamera özellikleri ile birbirinden harika kareler yakalayabilir, birçok farklı çekim yapabilirsiniz.

Peki gerçekten de elinizde bu kadar imkân varken sadece telefonunuzu kullanarak nasıl mükemmel Instagram fotoğrafları çekebileceğinizi öğrenmek ister misiniz? Telefonunuzda nasıl iyi fotoğraflar çekeceğinizi öğrenmek, kompozisyon ve aydınlatmanın bazı temel ilkelerini anlamayı ve bir fotoğrafçı olarak kendi içgüdülerinizi geliştirmeyi gerektirir. Bunun için ise sadece birkaç basit kurala uymanız gerekiyor.

Sosyal Medyanızı Hareketlendirecek Kaliteli Fotoğraflar Çekmek için 7 Önemli İpucu
Fotoğraf: themagger

Işığınız en doğalından olsun

Aydınlatma, iyi bir fotoğrafın temelidir. Işığı nasıl kullanacağınızı anlamak, yalnızca telefonunuzu kullanarak harika fotoğraflar çekmenin ilk ve en önemli kuralıdır. Daha zengin ve daha parlak fotoğraflar oluşturan doğal ışık için flaş kullanmaktan kaçının. Flaş gölgeleri de aydınlatacağından fotoğrafınızdaki boyutlu görünümü yok ederek daha düz görünmesine sebep olabilir. Dışarıda çekim yapamıyorsanız, pencerelerin yakınında veya iyi aydınlatılmış odalarda fotoğraf çekin. Geceleri bile sokak lambaları ve vitrinler gibi ortam ışığı kaynakları bulmak tercih edilir.

Bırakın pozu özneniz versin

Fotoğrafı aydınlatabilirsiniz, ancak aşırı pozlanmış bir fotoğrafı düzeltebilecek hiçbir şey yoktur. Ekranınızdaki aydınlatmayı ayarlayarak aşırı pozlamayı önleyin. Pozlamayı ayarlamak için dokunun ve parmağınızı yukarı veya aşağı kaydırın. Aşırı pozlamayı önlemenin bir başka yolu da, fotoğrafınızı çekmeden önce aydınlatmayı ayarlamak için objektifinizi çerçevenin en parlak kısmına odaklamaktır.

Sosyal Medyanızı Hareketlendirecek Kaliteli Fotoğraflar Çekmek için 7 Önemli İpucu
Fotoğraf: themagger

Doğru çekimin zamanı vardır

Fotoğrafçıların “altın saat” yani golden hour denen zaman dilimini sevmesinin bir nedeni var. Güneşin ufukta alçaldığı bu saat, her fotoğrafı daha güzel kılıyor. Bu, doğanın Instagram filtresidir. Öğle vakti çekim yapıyorsanız, bulutlar en iyi asistanlarınız olacak. Çünkü fotoğraflarda sert olabilen, doğrudan güneş ışığı altında iyi bir çekim yapmak zordur. Bulutlar güneşten gelen ışığı yayar ve daha yumuşak, daha hoş bir etki yaratır.

Bu üçlüye dikkat!

Kompozisyon, bir fotoğrafın düzenlenmesini ifade eder. Resimlerinizi oluşturan şekiller, dokular, renkler ve diğer öğeler. Fotoğraftaki ana objelerin insan gözünün ilk bakışta dikkat ettiği noktalara konumlandırılması anlamına gelen “üçler kuralı” en iyi bilinen kompozisyon ilkelerinden biridir ve görüntünüzü dengelemek için basit bir yöntemi ifade eder. Bunu kadrajınızın hayali olarak iki yatay ve iki dikey çizgi ile eşit aralıklarla bölündüğünü düşünün. Sonrasında da kesişim noktalarına çekeceğiniz fotoğrafın ana öğelerini yerleştirin. İşte bu kadar basit!

Sosyal Medyanızı Hareketlendirecek Kaliteli Fotoğraflar Çekmek için 7 Önemli İpucu
Fotoğraf: themagger

Bakış açınızı düşünün

Telefonunuzda bir fotoğraf çektiğinizde, muhtemelen onu göz hizasında tutar ve çekersiniz, değil mi? Diğer herkesin yaptığı da bu. İlginç, beklenmedik fotoğraflar çekmek istiyorsanız bu doğal eğilime direnin.

Fotoğrafları farklı bir bakış açısından çekmek, tanıdık bir yer veya konu söz konusu olduğunda bile yeni bakış açıları sağlayacaktır. Yukarıdan veya aşağıdan çekim yapmayı, yere çömelmeyi veya bir duvara tırmanmayı deneyin.

Sosyal Medyanızı Hareketlendirecek Kaliteli Fotoğraflar Çekmek için 7 Önemli İpucu
Fotoğraf: themagger

Çizginizi belirleyin

Fotoğrafınıza bakan kişinin gözlerini odak noktanıza yönlendirmesine yardımcı olacak “öncü çizgiler”den yararlanın. Bunlar yollar, binalar veya ağaçlar ve dalgalar gibi doğal unsurlar olabilir. Öncü çizgilere dikkat edin ve bunları fotoğrafınıza hareket veya amaç eklemek için kullanın.

Yaratıcı olmayı unutmayın

Instagram’daki bazı fotoğraflar o kadar popüler ki, klişe haline geliyorlar ve görüntüleri tekrarlamaya adanmış bir Instagram hesabına ilham veriyorlar. Instagram fotoğraf trendlerine kendinizi o kadar kaptırmayın ki yaratıcılığınızı kaybetmeyin!

Sosyal Medyanızı Hareketlendirecek Kaliteli Fotoğraflar Çekmek için 7 Önemli İpucu
Fotoğraf: themagger

Tüm bu adımları tamamladıktan sonra ise karşınıza çıkan kareleri ölümsüzleştirmemek için hiçbir sebebiniz kalmayacak! Ayrıca Instagram’ınızda da artan beğeni ve yorumlarınızla da keyifli vakit geçirebilirsiniz. Bu şahane kareleri yakalamanıza yardımcı olacak telefon ise kesinlikle Galaxy S21 Ultra 5G! Devrim niteliğinde fotoğraflar için benzersiz bir kontur kesim kamera tasarımına sahip bu telefon, tek seferde sinematik 8K videolar çekmenizi ve destansı fotoğraflar yakalamanızı sağlıyor. 4K’nın iki katı kadar net ve canlı görüntü sunan kamerası ile video mu yoksa fotoğraf mı çekmeliyim kararsızlığını ortadan kaldırıyor ve 8K Videodan Fotoğraf özelliği sayesinde de 8K videolarınızdan yüksek çözünürlüklü fotoğraflar elde etmenizi sağlıyor!

kooplog Orijinal
kooplog editörleri tarafından hazırlanan içerikler kooplog Orijinal adıyla yayınlanır.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Instagram ve Tiktok’ta Daha Çok Etkileşim Almanızı Sağlayacak 6 Taktik
Instagram ve Tiktok'ta Daha Çok Etkileşim Almanızı Sağlayacak 6 Taktik (3)

Instagram ve Tiktok’ta Daha Çok Etkileşim Almanızı Sağlayacak 6 Taktik

Sonraki
American Staffordshire Terrier Yavru Köpek Eğitimi!

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.