Burada Yaşamak İster miydiniz?

Burada Yaşamak İster miydiniz?

Burada Yaşamak İster miydiniz?

Yeeemyeşil bir doğanın ortasında küçücük, mütevazi bir ev. Ya da uçsuz bucaksız bir alanda gün batımı renklerine boyanmış doğanın ortasında. Sakin bir göl kenarında şirin bir evcik!  Manzara inanılmaz güzellikte ve doğal olan bu görüntülerde hep buralarda yaşamak isteyip istemeyeceğiniz sorulur ve çoğu insan da büyük şehrin kalabalığından ve insanların iki yüzlülüklerinden yorulduklarından buralarda yaşamayı kabul ederler. Hatta internet bile olmamasına razıdırlar.  Bir küçük radyo ve olta ister erkekler. Kadınlar çayı, yatağı, masası olsa mutlu olacaklarını söylerler.

Ya siz? İnsanlardan ve trafikten uzak bu doğal güzellik içindeki manzaralardan birinde yaşamak ister misiniz? Hiç sıkılmadan ne kadar yaşarsınız? Mis gibi doğanın kokusu, güneş, toprak, sükûnet ve akar suyunuz var. Kimse sizden bir şey yapmanızı beklemiyor. Özgürsünüz. İstediğiniz  yapabilirsiniz. Nasıl güzel mi?

Acaba güzel mi? Trafiksiz, insanlardan uzak bu doğa ortamında yaşamak gerçekten güzel mi? Ben ister miyim öyle yerde yaşamak? Hayır. Bence güzel değil.

İtiraf edin siz bile o doğal güzellikler içinde birkaç saat sonra sıkılırsınız. Sizi bir araçla bırakıp gittikleri o yerlerde nasıl bir yaşam kuracağınızı hiç düşündünüz mü?

  • Doğadaki zorluklarla mücadele etmeyi bilmeniz lazım. Arı mı böcek mi soktu?  Odun mu kesmek lazım? Evi onarmak mı gerek? Usta yok. Eczane yok. Telefon yok. Arayıp çağıracak kimse yok. İş başa düştü.  Telefon olsa bile birinin yanınıza gelmesi zaman alacağı için o süreçte siz bir şeyler yapabilmelisiniz.
  • İnternet yok. Ne yapacaksınız? Çektiğiniz resimleri paylaşamayacak,  beğenileri göremeyeceksiniz.  Birkaç gün sonra eksikliğini hissetmeyecek misiniz?  Hem internet oyunları ve sosyal medyanın hiç biri de hayatınızda olmayacak o doğal güzellikte.
  • İnsanlar yok evet.  Kalabalık yok. Trafik yok. Oh mis.  Sabah temiz havaya uyanmak da güzeldir. Mutluluk verir. Sabah her şey güzeldir zaten. Ama ya kahvaltıda yiyeceğiniz ekmeğiniz, peyniriniz, yumurtanız bitmişse? Tavuklarınız varsa yumurta tamam. Mutfak becereleriniz varsa ekmeği de yaparsınız. Peki ya peyniri? Ya kıymayı nereden alacaksınız?
  • Arabanız varsa merkeze gidip büyük alışverişleri yaparsınız. Ama ya hastalanırsanız?  İşte o zor.  Bir başağrısı ilacı ya da ateş düşürücü almak için merkeze gitmek zor olabilir. Yalnız yaşamıyorsanız yine kolaylık olabilir ama ya ciddi bir hastalığınız olursa? Ya da zaten bir hastalığa sahipseniz?  Ya doktora görünmeniz gerekirse? Düşerseniz? Yanık ya da kesik olursa? O güzel manzaralı yerden doktora ulaşmak kolay mı? Hastane nerede?

  • Bir de o güzelim manzaraların kışın soğuğunda ya da gecenin karanlığında nasıl görünebileceğini düşünün. Ürkütücü ve itici gelecektir.  Her zaman hava sıcak ya da soba- şömine yakılmış bir evde olmayacaksınız. Her zaman o doğal güzelliği izleyecek güneşli havayı ve gündüzü yaşamayacaksınız. ,
  • Her zaman masmavi denizde, her türlü donanıma sahip ve ilaç- yemek depoları günlerce sizi idare edecek bir tekne ile manzara izleme turu yapıyor olmayacaksınız. Onun da fırtınası, dalgası olacak. Zorluklarla tek başına mücadele etmeyi göze alırsanız izlersiniz o güzel manzaraları.

Bu yüzden, hayat insanla güzel. Yalnızlık ya da ulaşılmaz olmak güzel değil. Bazen başka evlerin ışıklarını görmek bile mutlu eder insanı.  Bir yerlerde hayat olduğunu bilmek güven verici gelir. Başka evlerin ışıkları, manzaranın içinde yer alan insanlar, görüntüyü bozmayan; değişik yüz ve giysileri ile tanımadığınız ama görüntüye renk katan çeşit çeşit insanla güzel hayat.

Hasta ve problemli günlerde insan daha iyi anlıyor başka insanların değerini. Allah kimseyi yalnız bırakmasın. Her manzara insanla güzel.

Dans Eden Kelimeler
Bale Sanatçısı, yönetmen Kağan Can Odabaşı ile eşi Editör, kitap yazarı Ayşegül Toker Odabaşı olarak yaşadıklarımızı, yaşam denen sahnede karşımıza çıkanları sizlerle paylaşmak istiyoruz.(Böyle diyerek başladık ama maalesef ben Ayşegül, tek başıma sürdürmek zorundayım. Eşim artık bu boyutta değil.)
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
1 Beden 2 Ayrı Ses
1 Beden 2 Ayrı Ses

1 Beden 2 Ayrı Ses

Sonraki
İnsanı Mutsuz Eden Nedir ve Kimdir?
İnsanı Mutsuz Eden Nedir ve Kimdir?

İnsanı Mutsuz Eden Nedir ve Kimdir?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.