Herkesin CV’sine ‘’Biliyorum’’ Yazdığı Ama Aslında Bilmediği Microsoft Office Programları

Herkesin CV’sine ‘’Biliyorum’’ Yazdığı Ama Aslında Bilmediği Microsoft Office Programları

Bugünün dünyasında her 10 kişiden 8’i CV oluştururlarken Microsoft Office programlarını kullandıklarını ve bildiklerini iddia ederler. Fakat bu iddianın aksine Office programları sanılanın çok ötesinde hizmet verebilen programlardır.  Bu kullanıcılar aslında sadece oldukça yüzeysel olarak kullandıkları hatta kes, kopyala, yapıştır gibi temel işleri yapabildiklerini söyleyebiliriz. Büyük bir kısım kullanıcıların CV oluşturmak için bile emek harcamadı internetten hazır olarak indirdikleri şablonlarla tasarladıklarını görünür. Hatta pek çok kullanıcılar, kendilerinden önceki çalışma arkadaşlarının hazır olarak bıraktıkları tabloları kullanabildikleri basit işlemleri yapabilmekten ibarettir.

Neden Microsoft Office Programları?

Microsoft Office genel anlamda gerek bireysel gerekse kurumsal olarak oldukça fazla kullanılan paket programdır. Microsoft Office, 1989 yılında Microsoft tarafından tanıtılan, Microsoft Windows ve Mac OS X işletim sistemlerinde birbiriyle ilişkili masaüstü uygulamaları, sunucular ve hizmetler sunan bir ticari ofis yazılımları olarak kullanılmaktadır. Excel, Word, PowerPoint, Access, Outlook, OneNote gibi programları içinde barındıran bir programlar bütünüdür. Geniş ve kapsamlı bir kullanıma sahip olmaları nedeniyle de hemen hemen her iş alanında istenilen bir özellik haline gelmiştir.

Herkesin CV’sine ‘’Biliyorum’’ Yazdığı Ama Aslında Bilmediği Microsoft Office Programları

Analiz Etme, Raporlama ve Yorumlama

Son dönemlerde iş yerlerinde verileri analiz etme, raporlama, yorumlama oldukça önem kazanmıştır. Bu yüzden de bu programlara hâkim olan çalışanlara ihtiyaç duyulmaktadır.  Bu ihtiyacın giderilmesi için ihtiyaç duyulan çalışan profili ise daha çok, temel Office Programlarını bilen olmaktadır. Hal böyle olunca pek çok şirket işe alımlardan sonra bazı çalışanlarını Microsoft Office Programları eğitimlerine göndermek mecburiyetinde kalmaktadır.

Peki, iş hayatında bu kadar hayati önem taşıyan Microsoft Office Programlarının hangilerini iyi derecede bilmemiz ve kullanılabiliyor olmamız gerekiyor?

Microsoft Word Nedir?

Microsoft Word programı şüphesiz diğer Microsoft programları arasından en çok bilinen ve kullanılan programdır. Eğitim hayatımızın en başından iş hayatımıza kadar her dönemde sıkça kullandığımız ve en küçük bir yazı işi için bile kullandığımız bir araç haline gelmiştir.

Herkesin CV’sine ‘’Biliyorum’’ Yazdığı Ama Aslında Bilmediği Microsoft Office Programları

Outlook ile de birlikte çalışma özelliğine sahip olduğu için de yazılan yazıyı anında mail yoluyla hızlı biçimde iletme gibi bir kolaylık sağlamaktadır. Çalışma hayatında hazırlanan raporların doküman haline getirilmesi için Word programı uygun ve doğru bir programdır. Aynı şekilde eğitim hayatında da projeler, tezler, sunumlar gibi birçok çalışmayı doküman haline dönüştürmek, çalışmaların taslağını oluşturmak gibi fayda sağlayan ve hayat kurtarıcı bir programdır. Word programı genel anlamda oldukça işe yarayan ve etkinliği kolay kolay bitmeyecek olan kaliteli bir programdır.

Microsoft Office Word programı özellikle yazarlar, gazeteciler ya da senaristler gibi uzun yazım gerçekleştiren kişiler için büyük önem taşımaktadır. Son dönemde SEO yazarları içinde Word kullanımı oldukça büyük bir ihtiyaca dönüşmüştür. Bu nedenle Word kullanım kurallarına hâkim olmak son derece büyük önem taşımaktadır. Özellikle akademi camiası için de en değerli programlardan biridir. Üniversite tez yazımına ve bilimsel makalelerin yazımına destek olan Word uygulaması uluslararası standartlar ile kullanılması gerekmektedir.

Microsoft Excel Nedir?

Microsoft Office Excel sistemler arasında göz atılması gerekilen en önemli programlardan biridir. Temelde hesap cetveli mantığı ile çalışan program bunların çok daha ötesinde hizmetler verebilmektedir.  Microsoft Excel sayesinde alışveriş merkezlerinde yer alan ürün barkod sisteminden bir analiz programına kadar pek çok farklı kullanım mümkün olabilmektedir. Microsoft Excel programını en basit düzeyde tanımlayacak olursak; sayısal ve finansal hesaplar yapmaya yardımcı olan, veri girme ve verileri analiz edecek testler uygulama gibi olanakları olan önemi oldukça büyük bir programdır.

Herkesin CV’sine ‘’Biliyorum’’ Yazdığı Ama Aslında Bilmediği Microsoft Office Programları

Akla gelebilecek her türlü sektörde, her türlü kurumda Excel programı aktif olarak kullanılmaktadır. İş yerlerinde mali tablolar oluşturma, şirket gelir giderlerini hesaplatma, çalışan maaşlarını girme, yapılan satıştaki istatistiki verileri bulma, bu tüm girilen verilerin farklı açılardan analizini yapma gibi birçok faydası ve kolaylığı mevcut olan Excel programının önemi her geçen gün daha da artmaktadır.

Microsoft Powerpoint Nedir?

Microsoft Office Powerpoint giriş seviye de animasyon motoruna sahip son derece yalın grafikleri bulunan,  3 boyutlu hareketleri oynatmaya olanak tanıyan slayt programıdır. Bu program sayesinde oluşturacağınız görsel projeler sunumlarınızda ya da eğitim bölümlerinizde kendinizi projenizi görsel destek sunarak anlatmanıza ve bir plan doğrultusunda başarılı bir açıklama yapmanıza olanaktadır.

Herkesin CV’sine ‘’Biliyorum’’ Yazdığı Ama Aslında Bilmediği Microsoft Office Programları

Powerpoint programı sayesinde iş hayatında veya eğitim hayatında tüm MS Office programlarında da olduğu gibi her alanda kolayca bu programı kullanmak mümkündür. Bu programın amacı ise farklı alanlarda yapılan projeyi, yapılan çalışmayı sunum haline getirerek müşteriye, yöneticiye, eğitimciye yani ilgili kitleye sunmaktır. Bu amaç ışığında oldukça başarılı sonuçlar doğuran bir programdır diyebiliriz. Bu nedenle de her zaman sunum denildiğinde ilk akla gelen, ilk tercih edilen programdır.

Microsoft Access Nedir?

Daha çok veri tabanı olarak bilinen bu program Office programlarına data akışını sağlayan bir programdır. Ayrıcı butonlarla çalışma imkânı da sunan bu program birçok programla eş değer işlemleri basit olarak yapabilmektedir. Eğer visual basiq, ya da delphi gibi programlama dillerini kullanıyorsanız, Access programında butonlarınıza kodlar ekleyebilir ya da Access programının basit şablonlarını kullanarak kendinize veri tabanı dosyaları oluşturabilirsiniz.

Bunların yanı sıra Microsoft Office 2007 paket programına kadar menüler dediğimiz olaylar kaldırılmış yerine görsel olarak daha etkili ve daha kullanışlı olan şeritler getirilmiş, yeni özellikler eklenmiş, kullanıcının daha net bir program kullanabilmesi sağlanmıştır.

Peki, ‘’Ben bu programları CV’mde ‘’Biliyorum’’ yazacak kadar bilmiyorum, ne yapabilirim?’’ diye düşünenler neler yapmalıdır? 

Özellikle Word, Excel ve Powerpoint gibi en önemli Office programları için pek çok program bulunmaktadır.  Microsoft Office programlarının temel olanları; Word, Excel, PowerPoint, Outlook olarak kullanıma ve oluşturulma tarihine göre belirlenmiştir. Bu nedenle de Microsoft Office bilgisi özellikle bu belli temel programların bilinmesi iş hayatında ve diğer tüm durumlarda da oldukça önemli hale gelmiştir. Bu sebeple de pek çok kişi MS Office eğitimlerine katılarak bu açığı kapatmaya çalışmaktadırlar.

‘’Ne yapacağız, zor mudur?’’ gibi evhama hiç gerek yok. En iyi Microsoft Office kursları sayesinde bu paket programı öğrenmek hızlı ve kolaydır. En uygun fiyatlı MS Office kursları ile maddi olarak zorlanmadan bu eğitim programlarına dâhil olmak oldukça kolaydır. 21. Yüzyılın teknolojilerine alışmış bizler için öğrenmek çok daha kolay olacaktır da.

Gerek verilen eğitimin kalitesi, gerek kurs fiyatlarının herkesin bütçesine hitap ediyor olması Microsoft Office programı kurslarını gitmek istemeyen herkesin elini kolunu bağlamakta ve gitmek zorunda bırakmaktadır.

Önerilen İçerik: Referans Vs. Torpil: Bir Fark Var mı?

Microsoft Office Bilmek Değerli

Dünyamızda Ofis yazılımlarını ve bilgisayar uygulamalarını bilmek, iş ve sosyal çevrede etkili kullanabilmek bireylere epey önemli avantajlar sağlamaktadır. Bu yüzden siz de CV’nize gerçekten bilmediğiniz halde sadece ‘’Microsoft Office Programlarını biliyorum.’’ yazmak yerine, gerçekten öğrenebilir ve iş hayatınızda bir adım öne geçebilirsiniz. Özgün ve kaliteli çalışmalar yaparak başarıya ulaşabilir kendinize daha güzel bir iş yaşantısı armağan edebilirsiniz. Size önerim hiç vakit kaybetmeden bir kurs bulmanız ve hayatınızı çok kolaylaştıracak Microsoft Office programlarını öğrenmeniz olacaktır.


Bu İçeriği Okuduğunuz için Önerdiğimiz İçerikler:

gramafoniğnesi
''Çünkü sadece gramafon iğnesi müziğe gerçek anlamda dokunabilir.'' 23 yıldır okumanın, tefekkür etmenin ve yazmanın peşinde... Toz tutmuş filmleri ve gramafonla tanışmış şarkıları sever.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Üç Kuşağın Bitmeyen Çatışması: X, Y ve Z Kuşakları ile Tanışın
Üç Kuşağın Bitmeyen Çatışması: X, Y ve Z Kuşakları ile Tanışın

Üç Kuşağın Bitmeyen Çatışması: X, Y ve Z Kuşakları ile Tanışın

Sonraki
Mutluluk Nedir? Mutlu Olmak Neden Zor? Mutlu Olmak için Ne Yapmalı?
Mutluluk Nedir? Mutlu Olmak Neden Zor? Mutlu Olmak için Ne Yapmalı?

Mutluluk Nedir? Mutlu Olmak Neden Zor? Mutlu Olmak için Ne Yapmalı?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.