Bulut Bilişimin Hayatımızdaki Önemi

Bulut Bilişim Nedir?

Bulut bilişim teknolojisinin gelişmesi sayesinde, büyük verilerin internet üzerinde depolanabilirliği ve bu verilerin erişilebilirliği olanaklı hale gelmiştir. Bu imkanlar doğrultusunda Endüstri 4.0’ın yapı taşlarından olan büyük veri (big data) tanımı endüstride uygulanabilme imkanına sahip olmuştur. Bulut bilişim teknolojisini, big data ile olan ilişkisini, sağladığı avantaj ve dezavantajları sizler için derledik.

Bulut bilişim fikrinin temelleri 1950’li yıllarda atılmıştır. İnternet devlerinden olan Amazon, veri merkezlerini modernize ederek bulut bilişimin gelişmesinde anahtar bir rol oynayarak ilk gerçek bulut bilişim hizmeti olan Amazon S3’ün 2006 yılında hizmete girmesini sağladı. 2008’in ortalarına gelindiğinde, Gartner (Danışmanlık ve Araştırma Şirketi) bulut bilişimi bilgi teknoloji hizmetleri sektöründe hem kullanıcılar hem de tedarikçiler arasındaki ilişkiyi değiştirebilecek potansiyeli işaret etti. 2008 den bu yana Dünya’da yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı. Son birkaç yıldır ülkemizde yaygınlaşan bu teknoloji oldukça hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor.

Günümüz teknolojisindeki mevcut cihazlarda kullanıcılar her geçen gün daha fazla kişisel veri ve data saklamak istediği için barındırma kapasitesi büyük sorunlara sebep olmaktadır. Bununla birlikte cihazların özellikleri, kapasiteleri gittikçe artıyor. Bilgisayar, notebook, netbook, ve taşınabilir akıllı cihazların teknoloji ve kapasitesinin artmasıyla orantılı olarak fiyatlar da yükseliyor. Tüm bu sorunlara çözüm olarak ortaya çıkan Bulut (Cloud) Teknolojisi, internet üzerinden, erişimde bulunulan yazılım uygulamaları, veri depolama hizmeti ve işlem kapasitesi olarak tanımlanmaktadır. En düşük kapasiteli cihazla bile istenilen yerden istenildiği zaman her tür bilgiye, kişisel veriye ulaşmayı sağlıyor. Tüm bu işlemler için, dijital bir ağ aracılığıyla çoklu sunucu bağlantısı gerçekleştiriyor.

Bulut Bilişim yararları nelerdir?

Bulut bilişimin birden çok fazla faydası vardır. Ben bunların birkaçından bahsedeceğim.

 • Gizlilik
 • Sermaye altyapısını azaltarak maliyet tasarrufu
 • Bulut hizmeti ölçeklenebilirlik sunuyor.
 • Anında Güncelleme
 • Lisans maliyetlerinden tasarruf

Bulut Bilişim hizmet modelleri

 • Altyapı hizmeti (IaaS)
 • Platform hizmeti (Paas)
 • Yazılım hizmeti (SaaS)

Altyapı hizmeti (IaaS): Bu en temel bulut hizmet modelinde, bulut sağlayıcıları, sunucuları, fiziksel veya sanal makineler olarak sunarlar.

Platform hizmeti (Paas): Bu bulut modelinde, kullanıcı belirli bir platformda (python,java, .net vb) uyumlu olan uygulamalarını zengin bir ortamdan yararlanarak kullanıyor.

Yazılım hizmeti (SaaS): Bu bulut modelinde kullanıcılara önceden belirlenmiş uygulamaları doğrudan web tarayıcısından çalıştırma imkanı sağlanıyor.

Buluta geçişte mantıklı olan ilk kullanım alanları neler?

Buluta geçişte aşamalı bir yaklaşım benimseyen kuruluşların başlangıçta başarılı olması için iyi fırsatlar sunan birkaç kullanım alanı bulunur:

 • Olağanüstü durum kurtarma (DR): Veri merkezi yedekliliğini sürdürmek pahalı olabilir. Bunun yerine DR sürecini yönetmek için özelleştirilmiş araçların kullanımıyla birlikte yedek verilerin herkese açık bulutta depolanması maliyet açısından daha avantajlı olabilir.
 • Geliştirme ve test ortamları: Benzer şekilde test ve geliştirme için şirket içi kaynakların çoğaltılması yerine herkese açık bulut altyapısının kullanılması, gereksiz sermaye yatırımlarını büyük ölçüde azaltır.
 • Yönetilen hizmetler: Ortak çalışma uygulamaları (ör. G Suite), veri analizi (ör. Google BigQuery) ve hatta makine öğrenimi (ör. Google Cloud ML Engine) artık buluta bütün altyapının taşınmasından önce şirket içi sistemleri tamamlayan hizmetler olarak kullanılabilir.
 • Veri arşivleme: Herkese açık bulut, büyük ölçekli ve uygun maliyetli veri depolama alanı sağlayabilir.
 • Özelleştirilmiş işlem açısından yoğun iş yükleri: Yalnızca geçici/anlık temelde devasa bilişim gücüne erişim gerekli olduğunda bulut etkili bir seçenektir.

Kullanım alanınız belirtildiğinde tercih ettiğiniz depolama yöntemini tanımlamak, maliyetlerinizi biçimlendirmek ve verilerinizi kendiniz mi yoksa bir tedarikçi yardımıyla mı taşıyacağınıza karar vermek önemlidir.

Bulut bilişimindeki yenilikler nelerdir?

Başlangıçta bulut bilişimi, BT altyapısının daha esnek ve uygun maliyetli bir şekilde çalışması temeline dayandırılmıştı. Bunun aksine, bulut bilişiminin sonraki dalgası, müşterilerin o altyapının varlığını tamamen unutmalarına (yani ‘sunucusuz’ bilişim) yardımcı olmak ve böylece tam bir dijital işletme dönüşümü yaşamalarını sağlamaktır.

 

Kaynakça;

https://azure.microsoft.com/tr-tr/overview/what-is-cloud-computing/#cloud-deployment-types

https://tr.wikipedia.org/wiki/Bulut_bili%C5%9Fim

https://aws.amazon.com/tr/what-is-cloud-computing/

https://blog.codevist.com/bulut-bilisim-be8173a9234d

http://www.yazilimnet.com/tr/blog/38/bulut-bilisim-nedir-

https://cloud.google.com/what-is-cloud-computing?hl=tr

okur

Yazar: nisa-canki

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.