Bugün En Büyük Tehlike Çinci-Rusçu Avrasyacılıktır

Marksist sosyalizmin ve onun içindeki bir damardan türeyen komünizmin, doğrudan doğruya kendi programı ve paradigması ölçülerine göre uğradığı tarihî yenilgiyi değinmek istiyorum.

 20. yüzyıl sonlarında, Sovyetler Birliği dahil mevcut komünist partisi yönetimlerinin büyük çoğunluğu çöküntüye uğradı. Küba, Vietnam ve Kuzey Kore’yi saymazsak, aslında geriye bir tek Çin kaldı. Fakat Çin de kapitalizmden ayrı ve farklı bir “sosyalist üretim tarzı” iddiasını terk etti büyük ölçüde. Tek parti diktatörlüğü altında bir tür karma kapitalizm uygulamaya girişti. Enternasyonalizm gütmüyor artık. Son derece milliyetçi, neo-emperyalist bir Büyük Çin vizyonu peşinde koşuyor.  

İki dünya savaşı arasındaki (1918-1939) belirsizlikler alacakaranlığı gibi bir dönemden geçiyoruz, açıkçası. Ve bu çağın da kendi fırsatçıları var. En başta, Çin ve Rusya, George Orwell’in 1984’ünden fırlamış berbat, zalim, hayasız, ahlâksız polis rejimleri. ABD’ye, genel olarak Batıya ve bu arada liberal-demokratik değerlere topyekûn düşmanlık güdüyorlar. Anti-emperyalizm adı altında, kendi nüfuz alanlarını genişletmeye çalışıyorlar. Eski KGB albayı Putin hunhar, hedonist katilin teki. Rusya’dan da fazla Çin, kendi Konfüçyüsçü itaat ve mutlak merkeziyet geleneğini bir medeniyet alternatifi olarak sunuyor.

Türkiye’de bunların eteklerine yapışmaya çalışan çok daha bilinçli, çok daha habis borazancılar var. Bir şekilde, bunlar da gelmeyen devrimin başka türlü ikamecileri. Solda kendilerine yer bulabilmek için, son elli yılda atmadıkları takla kalmamış. Bir ara müthiş anti-Kemalist, sonra Kürtçü, sonra anti-Kürtçü, sonra müfrit Kemalist kesilmişler. Derken AKP karşıtı ve derken hararetli AKP taraftarı olmuşlar. Son haftalarda gerek Libya, gerekse Ege ve Doğu Akdeniz sorunları yüzünden Türkiye ile Yunanistan’ın arasının yeniden, Türkiye ile NATO’nun ve AB’nin arasının ise daha da fazla açılmasını değerlendirmeye çalışıyorlar. Türkiye’nin Batıyı tamamen terkedip kaderini Rusya, Çin, Suriye, Mısır ve İran’la birleştirmesini savunuyorlar.

Avrasyacı Çinci -Rusçu  yapı  Türkiye’yi  kadim Türk-Tatar yurdu  olan Kırımı işgal eden,Rusyanın Doğu  Türkistan’ı  işgal edip Uygurlara soykırım yapan  Çinin  payandası yapmak istiyor.

Yücel Tanay
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Nasılsın?
Sonraki
Emperyalizm Sol Jargona Göre Tanımlanamaz Çin emperyalisttir

Emperyalizm Sol Jargona Göre Tanımlanamaz Çin emperyalisttir

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
Aralık ayı blog yarışması başladı. Hemen yazmaya başla
10
gün
10
saat
10
dakika
10
saniye
Aralık ayı blog yarışması başladı
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.