Biraz da Polisiye!

Polisiye romanların git gide günümüzde kitlesinin çoğaldığını görmekteyiz. Peki nedir bu polisiye roman?

Suç, cinayet, intikam, katil gibi konuları ele alan ve okurlarında gerilim, heyecan gibi duyguları açığa çıkartan bir türdür. 1841 yılında Edgar Allan Poe’nun yayımladığı Morg Sokağı Cinayeti, dünya edebiyatında ilk kurguya dayalı polisiye öyküdür. Daha sonra ise dünya çapında polisiyenin kraliçesi olarak bilinen Agatha Christie, yazdığı polisiye romanlarla okurlarını büyülerek birçok kişiye polisiye roman türünü sevdirmeyi başarmıştır.

Ülkemize ise, polisiye roman türünün Edebiyatımıza gelişi 19. yüzyılın sonlarına doğru olmuştur.

Osmanlı döneminde Sultan II. Abdulhamit’in de iyi bir polisiye romanı okuyucusu olduğunu ve Sherlock Holmes’un yazarı Arthur Conan Doyle’ı İstanbul’a çağırarak Mecidiye Nişanı (29 Ağustos 1852 – 1922 tarihleri arasında verilen askeri ve kahramanlık nişanı) verdiğini dile getirerek günümüzde polisiye romanların da edebiyat tarihimizde çok büyük bir yere sahip olduğunu belirtmek isterim. Ülkemizde polisiye dizi ve filmlerin revaşta olduğu bu dönemlerde, polisiye romanlar da genç ve yetişkin okurların dikkatini çekmektedir. Birçok ünlü polisiye roman, Türkçe’ye çevrilerek okunmakta ve Türk polisiye yazarı polisiye romanlarını kaleme almaya devam etmektedir.

Bu da ben ve benim gibi tüm polisiye yazarları için gurur verici bir tablodur. Bu karantina günlerinde size kendi polisiye romanım olan Derin Gölge’yi okumanızı öneriyorum. Umarım severek okur ve okuduktan sonra bana yorumlarınızı yazarsınız. Şimdiden teşekkürler.

https://www.instagram.com/hale.uzun_official/?hl=tr  —- Bu adresten beni takip edebilir, paylaşımlarımdan haberdar olabilir ve benimle iletişime geçebilirsiniz. 

https://www.perseusyayinevi.com/kitap/derin-golge/ —– Tek suçu kimsesiz kalan bir çocuğa yardım etmekti. Fakat bu yardımın onu ne denli bir çıkmaza sokacağını tahmin edemedi.Efe ile Cengiz’in kesişen yolları aralarında çok derin bir bağ oluşturmuştu. Ta ki o adam gelene kadar…Tüm hayatları alt üst eden bir aşk, intikam ve cinayetin yansıması olan Derin Gölge, bir solukta okuyacağınız bir polisiyedir.

Hale Uzun
Subscribe
Bildir
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Altın Gün
Sonraki
Aman?!!

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.