in , ,

Gündemin Yeni Konusu Hanta Virüsü!

Gündemin Yeni Konusu Hanta Virüsü!

Gündemin Yeni Konusu Hanta Virüsü!

Gündem’in yeni bir konusu var, henüz corona virüsünü dahi atlatamamışken Çin’in Yunnan kentinden shandonga otobüsle dönen bir kişinin ölmesi ile  yeni bir virüs vakası daha ortaya çıktı. Daha yeni yeni corona virüse karşı bilinçlenmeye başlayıp o kadar uyarılara rağmen yeni yeni bir çok şeyin farkına varmışken bir bu eksikti dediğimiz Hanta Virüsü  ile karşı karşıyayız.  Aslında bir RNA virüsü olan hanta virüs kemirgen sınıfın da olan hayvanları enfekte etmektedir. Ülkemizin geçtiği bu zor zamanlar da bir de bu virüsün ortaya çıkması yeni tartışmaları beraberin de getirirken içimizi hafifleten durumun hanta virüsün insandan insana  bulaşıcı olmamasıdır.

Hanta Virüs Hakkında Merak Edilenler

Daha çok kemirgen hayvanlar da ortaya çıkan bu virüs bulaşıcı değildir. İnsanlara bulaşmasının temel faktörü fare gibi kemirgen hayvanları yemeniz, tükürük, dışkısı veya idrarı ile temas etmeniz durumun da sizi de enfekte edebilir. Ayrıca bunları zaten yapmıyoruz bir temas halin de bulunmuyorum diye düşünmeyin marketlerden aldığımız kutu içeçeklerin üst tabakası temizlenmeden ağzınıza götürüp tüketimini gerçekleştirdiğiniz de bile bu virüsle enfekte olabilirsiniz.

Çünkü bir çok yiyecek ve içeçek depolarda stoklanması yapıldığın dan fare idrarı ve pisliğinden nasibini almaktadır. Evde beslediğiniz kediniz varsa bir kemirgenle temas da bulunmaması konusun da emin olunuz. Kendinizi korumanızın başın da yine temizlik geliyor, şuan benim şahsi görüşüm hanta virüsü türkiyeye uğrasa bile bu kadar hijyenin arasından sağ çıkamaz diye düşünüyorum.

Aslın da hanta virüsü yeni ortaya çıkmış bir virüs değildir. Geçtiğimiz yıllar da Türkiye’de de görülmüştür. Bu virüse yakalanan bir kişi 10 gün yoğum bakım da kalmış yaşamaz dendiği halde hayata tutunmuştur. İçtiği teneke içecekten sonra fenalaştığını hastalandığını dile getiren kişi virüsü yenmiş ve hayatına devam etmiştir. Kendisi gibi şanslı olmayan başka bir kişi ise hanta virüsü yüzünden hayatını kaybetmiştir.

Hanta Virüsü Semptomları

Neredeyse corona virüsü ile aynı belirtileri gösteren hanta virüsü  kuluçka süresi 1-8 hafta arasın da gerçekleşiyor.

Yüksek derece de ateş, yorgunluk, kas ağrıları, baş ağrısı, sık sık baş dönmesi, karın ağrısı, ishal ve kusma hanta virüsün en yaygın görülen belirtileri arasında yer alıyor.

Bu virüsün en çok hasar verdiği bölge ise Akciğer yetmezliği ve Böbrek yetmezliğidir. Ülkemizde görülme olasılığı çok nadirdir. Biz yine de tedbiri elden bırakmayalım, zira bizim başımıza gelmez dediğimiz şeyleri yaşıyoruz şu sıralar.

okur

Yazar: Sibel BAYRAKTAR

PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ DIŞ TİCARET BÖLÜMÜ mezunuyum.

Diplomalı bir işsiz olacağımı bildiğim için mezun olduğum andan itibaren kendi işimi kurmaya karar verdim .
Daha sonra farklı alanlar da iş tecrübesi edinmek adına farklı mecralar da çalıştım.

Yazmak benim için bir tutku olduğundan kendimi bu alan da geliştirmeye karar verdim ve bir çok internet gazetesin de köşe yazarlığı,bir çok blog sitesin de içerik ve makale yazarlığı yaptım ve yapmaya devam ediyorum.

Kooplog ile şimdi sizlerle buluşuyorum söyleyemediklerinizi,haykıramadıklarınızı yok mu buna ses çıkaran diye düşündüklerinizi dile getirmek için buradayım.

Blog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.