Bilimin Karşısında Diz Çökün

Bilimin Karşısında Diz Çökün

Bilimin Karşısında Diz Çökün

 

Sanırım Dünya toplumlarının büyük bir çoğunluğu bilim insanlarından corona virüsünün tedavisi bekliyor peki inançlı insanlar tanrıya ne için dua ediyor ?

Kutsal dinler için önemli sayılan mekanlar Kabe ve Vatikan çaresizlik içinde. Camii, Kilise ve Sinagoglar kapalı. Ülkemizde gördüğümüz caminin kapısını kırıp cuma namazı kılmak isteyen vatandaştan tutun, Güney Kore’ de tüm yasaklara rağmen ibadete açık tutulan kilisenin virüsün yayılmasında en büyük etkenlerden biri olmasına kadar dinler sınıfta kalmıştır. Bütün dünyadaki din adamlarını toplasan bu süreçte bir hemşirenin verdiği katkıyı vermemiştir. Bu olaylardan önce ülkemizde sıkça görülen sağlık personeline şiddet olayları yerini alkışlara ve minnet duygularına bıraktı, ne yazık ki ölünce değer verilen sanatçılar gibi sağlık personeline verilen değerde ancak ölünce anlaşıldı.

Bilim insanlığın devamı için tek çaredir. Hoşunuza gider veya gitmez bilimin önünde diz çökün, saygı gösterin.

yazar

Yazar: Portekiz Usülü Tavuk

Elimde olsa bu dünyayı küçümserdim İyisine de kötüsüne de yuh çekerdim Daha doğrusu bu aşağılık yere Ne gelirdim ne yaşardım ne ölürdüm

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 Yorum

  1. Bilimin önünde diz çökmemiz yeni dinin bilim olduğunu gösterir. Bilim bize doğayı, eşyalar arasındaki ilişkileri açıklar ve görevi burada biter.
    Sizlerin neden bilimi aşırı şekilde sahiplendiğini anlamıyorum. Bilim de bir araç ve din ile, mitolojiyle kıyas edilmesi absürt, faydasız ve saçma.

  2. Yorumunuz için teşekkür ediyorum. Düşüncelerinize saygı duymakla birlikte katılmıyorum, dinler ve inançlar sürekli birbirini yalanlar nitelikteler daha doğrusu dinlerin yüzlerce yıl önce yaptığı öngörü ve tespitlerin yanlış olduğu görülmektedir. Kendini bilim adamı gibi yetiştirip inancına bağlı olan birinin, yaptığı iki işten birini yanlış yaptığı kanısındayım.

  3. Öncelikle seviyeli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Maalesef toplum bu tarz konuları tabulaştırıp, aleyhinde konuşanları da linç etme eğiliminde olduğu için seviye kötü yerlere gidiyor, sizin bu güzel yaklaşımınız için tekrardan teşekkür ederim.

    Yorumunuza cevap olarak, konuyu inanç çerçevesinden değerlendirdiğiniz için ortak bir payda da buluşma ihtimalimiz yok fakat yazıda anlatmak istediğim insanın binlerce yıldır varolma çabasını devam ettirecek şey bilimdir. Biyolojik problemlerin çözümünü sözde hocalarda, üfürükçülerde, gavslarda aranmamalıdır. Kendi inancınıza göre manevi açlığınızı bu gibi kişiler üzerinden karşılayabilirsiniz tamamen kişisel tercihtir ama şifa beklenen bir nefes bir el olmamalıdır. Saygılar.

  4. Siz olaya tek bir açıdan bakmışsınız, birde diğer açıdan bakın verdiği mesajı alın derim.Düne kadar birbirine yakın olmayı düşünmeyenler, bugün aralardaki mesafenin engelin aşılmaz olduğunu görünmez bir mikropla görünce, bu ayrılığın acısını anlasın diyedir,camiler açık iken gidemeyenlerin şimdi gitmek için can atmasıyla dün gitmek varken gitmemesinin karşılığıdır.Herkes birbiriyle ilintilidir herkesin bir görevi vazifesi vardır bu musibetle eksikliğimizi bir tokat gibi görerek bu eksikliğimizi kapatmamız gerek, yoksa mesaj anlaşılmazsa daha felaketli olanı gelir. Rabbim musibetlerden korusun dersini alan kullarından eylesin bizleri vesselam,selamlarımla.

  5. İnancın olmadığı belli bu beni ilgilendiremz ama şunu belirtmek ıstiyorum. Olgular, olaylar, yaşam hatta senin bu yazıyı yazma nedenin belli sebepler neticesinde oluyor. Şunu düşünmekte fayda var ki bilim var diye virüs olmicak ya da din var diye veba olmicak diye bi kanıya varmak saçmalıktır. Ben şahsen dinen şöyle yorumlarım insanların Allah ı biraz daha hatırlamaları ve daha fazla dua etmeleri gerektiğini, bilimsel olarak da hala gelişebilir, geliştirilebilir olmalıdır diye düşünürüm. Kalkıp suçu dine ya da bilime atmam. Mikrop varsa hastalık olur, olabilir tıpkı bu yazınınız gibi kıt ve kısırdır 😉