BİLGE İLE SOHBETLER-2

İyi bak şu dünyaya evlat, iyi bak!

Bak, bu yukarıdaki adam para pul peşinde… Para için yapmayacağı şey yok… Onun gözünde her şey para… Onun hayatında güzellik yok evlat. Onun gözünde her şey kendisinin kulu olmayı bekliyor… Onun yüzündeki korkuyu görüyor musun? Her şeyi varken bile korkuyor… Her şeye sahipken bile kaybetmekten korkuyor… Bu adamın hayatı zindandır evlat… Rahatlık, en büyük zindandır evlat. Rahatlık, en büyük zindandır. Çünkü bir kere girdin mi.. Artık ordan çıkmak çok zor evlat… Yüreğini görüyor musun bu adamın evlat? Ben göremiyorum… Duygu göremiyorum… Sadece bu değil evlat.. Vicdanını da  göremiyorum… Yazık değil mi bu adamın kendisine ettiğine…

Ama unutma evlat! Bunlar sadece kendilerine zarar vermezler… En büyük zararı sana verirler! Bunlara boyun eğmeye gelmez evlat. Bunlara karşı çok uyanık olmak lazım.. Her saniye bilinçli olmak lazım.. Yoksa öyle oyunları var ki bunların bilincini kaybettiğin o bir dakikada bile seni esaret altına alabilir bunlar… Bunlara karşı mücadele şart evlat.. Mücadele şart!

Mücadele şart derken şimdi söyleyeceğim şu aşağıdaki adam da olma evlat! Hayatı boyunca yukarıdakilere biat eden başka da bir şey bilmeyen, asıl hedefi yukarıya çıkmak olan aşağıdaki adam da olma evlat! Bu hayat sadece yukarı ve aşağıdan ibaret değil evlat. Her zaman bir seçenek daha vardır evlat. Her zaman.

Pekii.. Kimdir bu aşağıdaki adam? Yukarıdakiler tarafından her şeyi çalınmış olan adamdır bu adam… Hep yukarıdakiler tarafından çağrılır bu adam evlat… Ama yukarıya çıkabilmesi için gerekli tüm araçları çalınmıştır, yukarıya çıkması imkansızdır… Yukarıdakiler öyle bir yaşam bahşetmişlerdir ki bunlara evlat, ölmek bin kez daha iyidir böyle bir yaşam sürmekten… Ama bu adam yaşıyor, hizmet ediyor ve mücadele de etmiyor evlat, neden? Çünkü mücadele edecek bilince ulaşacağı zamanı da çalınmıştır bu adamların evlat… Bu adam her şeyden yoksun evlat… Her şeyden!

Hele ortadaki adamlar vardır… Bunlar en tehlikeli adamlardır evlat… Bunlar ne ipe gelir ne de sapa evlat… Ne mücadele bilirler ne de itaat… Bunlar menfaati nereye düşerse oradadırlar evlat… Bunlar karakter yoksuludurlar… Bunların yaşamı da iğrenç bir yaşamdır evlat… İğrenç!

Peki ne yukarıda ne aşağıda ne de ortada kal diyorsun? Nerede kalayım? Söyle bana.. Nerede?

Kalma bir yerde evlat.

Mehmet Duygulu
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Siyasetin yüz karası: Üslup!
Sonraki
Aşkta gurur olur mu? Bir hiç uğruna yitip giden aşklar ve arda kalan aşk acıları

Aşkta gurur olur mu? Bir hiç uğruna yitip giden aşklar ve arda kalan aşk acıları

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.