Siyasetin yüz karası: Üslup!

İnsanlık varolduğu ilk günden bugüne toplumsal olarak düzeni sağlayacak bir kaç olguyu yaşamsal zemininin tam merkezine koymuştur. Bunlardan biri günümüzde yaşamımızın her anında duyduğumuz ya da duymak zorunda olduğumuz şey: Siyaset!

Kelime anlamı olarak siyaset, devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş veya anlayıştır. Ama ne yazık ki günümüzde bu özel görüşü ve anlayışımızı insanlık onurumuza yakışır söylemlerle gerçekleştirmiyoruz. Aslında anlayış kısmını elimizle yok ediyoruz. 

Farklı kültürlerin ve fikirlerin bir arada yaşadığı toplumumuzda gündemi belirleyen siyasi isimler akla ve mantık kavramımıza uymayan, mahalle ağzı dediğimiz söylemlerle toplumun gerilmesine, huzursuzluk ikliminin en ince detayıyla beyinlere yerleşmesine isteyerek ya da istemeyerek sebep oluyorlar.

Siyasetin küfür haline getirilmesi, tehdit ve hakaretlerin sanki başka çıkar bir yol yokmuşçasına yaşı farketmeksizin her yaştan insana gösteri gibi sunularak önümüze fırlatılması aslında bizim insanlık gereği olan ‘’saygı’’ olgusunu nasıl yerle bir ettiğimizin en net göstergesi değil mi?

Topluma yön veren, kitleleri peşinden sürükleyen siyasi isimlerin birbirleriyle olan çatışmalarını küfür ve hakaretle değilde insanlık onurumuz olması gerek ‘’saygıyla’’ yapmaları sizce de toplumu birlikte yaşanılabilirlik açısından rahatlatmayacak mı?

İnsanoğlunun daha büyük problemleri varken, ülkemizin her alanında ciddi sıkıntılar yaşanıyor ve beyin göçü hiç olmadığı kadar hızla ilerliyorken en azından kendiniz için bir iyilik yapıp üslubunuzu değiştirin! Emin olun hepimizin sizin seviyesiz, nereye gittiği belli olmayan söylemlerinizden ziyade  huzura, üretmeye, saygı görerek insanca yaşamaya ihtiyacı var!

Siyaset bir fikir fırtınasıdır. Fikir fırtınasının üslubu bozuğu siz olmayın!

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 Yorum

  1. Bütünüyle değindiğiniz konu o kadar ince ki yazıyı ister istemez okuyorsunuz.Doğru kavramlar ve doğru düşünce tarzı.Maalesef imam bunu yaparsa cemaat ne yapmaz tarzı işleyen bir politika içindeyiz ve bu kültürel çöküşümüz olma yolunda hazırlık,alt yapı.Umarım bu bağnaz sisteme bir kişi çıkıp “dur “der.Başarılarınızın daimini dilerim.Kaleminize sağlık.

  2. Samimi ve içten yorumunuzu değerli zamanınızı ayırarak benimle paylaştığınız için en samimi ve içten duygularla teşekkür ediyorum. Umarım siyasi otoritenin paydaşları toplumu rahatsız eden bu kötü alışkanlıklarından vazgeçerler ve siyasette kelimelerin çiçek açtığı günleri beraber görebiliriz.

  3. Tüm siyasi aktörlerin yakalandığı önemli bir hastalık olan üslup problemine çok güzel bir şekilde değinmişsiniz. Yazmış olduğunuz her bir cümleye katılıyorum. Kelimeler ve kelimelerden oluşan cümleler keşke çiçekler açsa. Lakin maalesef siyasi aktörlerin ağızlarından çıkan cümleler çiçek kokmuyor. Güzide bir yazı kaleme almışsınız. Kaleminize sağlık.