BEYAZ ZAMBAKLAR DİYARI"FİNLANDİYA"

Finlandiya hiç kuşkusuz  dünyada ,saygın eğitim sistemiyle tanınır. Bugün Finlandiya ‘ya yolculuğa çıkmaya ne dersiniz ! 

 Başlıyalım!

Coğrafi yapısı:

 Kuzey Avrupa’daki bir İskandinav ülkesi. Doğuda Rusya, kuzeyde Norveç ve batıda İsveç’le komşudur. Batıda Botniya ve güneyde Finlandiya körfezlerine kıyısı vardır. 

Yüz ölçümü 338.455 km² ve nüfusu 5,5 milyondur. Helsinki ülkenin başkenti ve en büyük şehridir. Finlerin ana dili olan Fince, yeryüzündeki az sayıda Baltık-Fin dilinden biridir. Finlandiya’nın iklim özellikleri enleme göre değişkenlik gösterir: Güneyde nemli karasal iklim, kuzeyde kutup altı iklimi görülür.Ülkenin coğrafi koordinatlarından dolayı ister istemez soğuk bir iklimin hakimiyeti gözükmektedir. Rusya sınırlarına ne kadar yaklaşılırsa ve ne kadar kuzeye doğru çıkılırsa o kadar iklim sertliğini gösterir.

 Finlandiya ayrıca dünyanın en temiz içme sularına ve havasına sahip ,insanlar marketten su almazlar herkes musluk suyu tercih eder, suları bir okadar da lezzetlidir.Finler doğaya karşıda çok sayğılıdırlar.Öyleki ,eğer müstakil bir evde yaşıyorsanız evinizin etrafındaki orman sizin sorumluğunuzdadır .Finliler genellikle müstakil evleri tercih ederler ,apartmanda oturmayı tercih etmezler.

Finlandiya’nın yüz ölçümünün %75’i ormanlarla kaplıdır.Ayrıca 180.000 ada ve 188.000 göl bulunmaktadır.Ayrıca uzun zamandır belirli bir   politikaya göre ,kesilen ağaç miktarı ,dikileni geçemez bu sayede ülke her geçen yıl daha çok yeşilleniyor .Ve ayrıca geri dönüşümde oldukça önem verirler .

 Din:Finlilerin çoğu hristiyandır.En büyük dini cemaat nüfusun %70’inin bağlı olduğu Finlandiya’nın Evangelist-Luteryan Kilisesi’dir. Finlandiya Ortodoks Kilisesi ikinci büyük dini cemaattir. Nüfusun %1’inden biraz fazlası Ortodoks Kilisesi’ne bağlıdır.

Demografik yapısı:Finlandiya, etnik açıdan homojen bir ülkedir. Baskın etnik köken Finler’dir ancak Fin-İsveçliler, Laponlar ve Romanlar gibi önemli tarihi azınlıkları da vardır. Son zamanlardaki göçlerin bir sonucu olarak, ülkeye büyük oranda etnik Ruslar, Irak Kürtleri, Estonlar ve Somalili gruplar gelmiştir

Dil:Ülkede genellikle fince kullanılır ama ülkenin iki resmi dili vardır (fince -isveççe) aynı zamanda İngilizceyi en iyi şekilde konuşan avrupa ülkesidir .İş hayatlarında İngilizce kullanılır. 

Eğitim : 

Finlandiya eğitim sistemi dünyanın en iyi eğitim sistemine sahiptir .Finlandiya’da ödev ve sınav yok , yaşayarak öğrenilmesi isteniyor. Ders süreleri kısa ve tenefüsleri de uzun ,öğretmenler kendi branşlarından çok öğrencilerle nasıl daha iyi anlaşılabilir diye derslerde alır . Okulda üniforma ve ayakkabı giyinilmiyor.Bizim alışa gelmiş sıralarımızdan finlandiya’da görmek neredeyse imkansız ,sınıflar öğrencilerin rahat olabilecekleri şekilde dizayn ediliyor .Eğitim yılı ve süresi en az olmasına rağmen çok iyi başarı elde etmiş bir ülkedir .

Gezilecek yerler:

1-Helsinki/Suomenlina adası:

Suomenlinna Adası, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Adaya Sveaborg Kalesi (İsveç Kalesi) hakim. Bu kale 18. yüzyılın yarısında Rusların Baltık’a erişimini engellemek için yapılmış. 1808-1809 İsviçre – Rusya savaşı sırasında Rusya adayı almış ve sonrasında genişletip güçlendirmiş.

2-Helsinki/Seurasaari adası:

Şehir merkezinin doğusunda yer alan Seurasaari adası, bir yaya köprüsü ile ana karaya bağlıdır. Eski köylü evleri, Kiruna’dan bir kilise ve diğer ahşap yapılarla ilginç bir açık hava müzesidir. Modern Çağ’dan önce eski zamanlarda Finlilerin nasıl yaşadığını buraya gelerek gözlemleyebilirsiniz. 

3-Turku/Turku katerdrali:

Finlandiya’nın en önemli dini yapısı olan katedral, ulus tarihindeki bir çok önemli tarihi olaylara tanıklık ettiğinden Fin mimari tarihinin en önemli kayıtlarından biridir. Finlandiya’nın önemli sembollerinden biri olan bu katedral, Aura Nehri üzerinden görülebiliyor.

*Finlandiya ile ilgili kısa bilgiler:

1-Nasıl ki çayı en çok türkler tüketir ,kahveyide gün içinde en çok finler tüketir ,hatta iş yerlerinde kahve odaları vardır .

2-Finlandiya’da yaz aylarında güneş 73 gün boyunca batmazken, kış mevsiminde de 51 gün boyunca doğmaz. 

4-Finlandiya, “Binlerce Göl Olan Topraklar” ve “Gece yarısı Güneşinin Toprakları” olarak da bilinir. 

5-kuzey ışıkları yani aurolar  finlandiya’nın kuzeyinden oldukça net ve büyüleyici gözükür .

6-Midnight Sun olarak bilinen geceyarısı güneşi, dünyada sadece kuzey ve güney kutup dairelerinde rastlanan bir doğa olayıdır.

7-5,5 milyonluk nüfusa sahip Finlandiya’da arabadan fazla sauna vardır ve Finlandiya kültürü içerisinde ayrı bir yeri vardır. Ülkede ortalama 2 milyondan fazla sauna bulunur ve kişi başına birden fazla sauna düşer. 

8-Boz ayılar, Finlandiya’nın milli hayvanlarıdır. 

   “Finlandiya,eğitim, ekonomik rekabet, sivil özgürlükler, yaşam kalitesi ve insani gelişme gibi birçok uluslararası değerlendirmede lider konumundadır.Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Raporu’nda da en eşit ikinci ülke olmuştur. Ayrıca 2018, 2019 ve 2020 yıllarında Dünya Mutluluk Raporu’nda zirvede yer almıştır.”

...emineakgun...
Okumak ve araştırmak...Sınırsız :)
3 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Bu yazıyı kimse okumayacak
Sonraki
Siyah Kalpli Kadın

Siyah Kalpli Kadın

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.