Ben değil (ev)cilleştirme…

Bencil insan diyince hep kendini düşünen başkasının ne hissettiğini önemsemeyen biri geliyor değil mi aklımıza ?

Peki ya bencil kavramı ya yoksa ya da bencil insan hiç olmamışsa…

Aslında düşündüğümüzde her insanın farklı yönleri, duyguları, acıları, bakış açıları, giyimi, tercihleri, görünüşleri vb. Birçok özelliğe sahibizdir biz insanlar, peki ya bütün bunları biliyor olsakta neden anlayışla karşılayamıyoruz neden  bir insanı tanımadan bencil diyebiliyoruz, pekiya biz o insana bencil derken kendimizde bencillik göstermiş olmuyormuyuz?

Çünkü  o sana bencillik göstermiş olsada   ve sen bundan hiç hoşlanmamış olmana rağmen hoşlanmadığın birşeyi başka birine gösterme hakkına sahipmisi desem yanlış bulduğun ve deneyimlediğin birşeyi yine aynı yanlış yoldan başka birine göstermen senide hatalı yapmıyormu?

Aslında insanlar alındığında ya da kırıldığında yanlışa yanlış yapma eğilimini gösteriyorlar çünkü onlarında aynı şeyi yaşamalarını ve neler hissettiğini anlamalarını sağladıklarını sansada aslında  yeni bir yanlışın onun ardından  tekrar yanlışın yaşanmasına sebep oluyor diyebiliriz çünkü sizin düşündüğüz şey hepimiz tarafından kabul edilmiş olsada değiştirmemiz gereken genel görüş olan kısasa kısas ilkesidir.

Bir başka tarafından bakacak olursak bir insanın kendini düşünmesi kadar önemli birşey yok diyebilirim, her ne kadar kendimizi düşünmemiz önemli olsada bir o kadar eksik olan bir düşünme şeklidir.

 Siz şimdi diyeceksinizki zaten insanlar hep kendilerini düşünürler,peki ya şöyle desem  sizin bu düşünceniz size ait olmasa bile neden sizin kendi görüşünüz  olmamasına rağmen kendinizin düşüncesi gibi göstermiş olmanız sizinde aslında  kendinizi kendi düşüncelerinizden mahrum bıraktığınız anlamına gelmiyormu?

Şimdi size bir görevi yerine getirmeniz sonucunda ödül kazanacağını söylesek  ve bu görev kendinizi  rezil edecek bir görev olsa yinede yaparmıydınız?

Görevi yerine getirdikten sonra hiçbir ödül verilmeyeceğini açıklasalar çok kızardınız değilmi hem rezil oldunuz hemde hiçbir şey kazanmadınız sizin ağrınıza giderdi değilmi peki ya şimdi şöyle desem toplumumuzun   kabul ettiği bazı aykırı söz ve davranışları yaptığımızda elimize ne geçiyor, hem kendi düşüncelerinden mahrum bırakılıyoruz hemde kendimizi bir hiç sayıyoruz aslında bencillik bu ve benzeri davranışların tanımı olmalı değilmi?

Her ne kadar kendini düşünüyor veya düşündüğünü sanıyor olsanda kendine sorduğunda aldığın cevap hıçkırıklı  koca bir hayırdır, kendini düşünmediğinde bile bencil diyebilen bir toplulukla karşılaşırsın…

Hani hep derler ya kendin ol, kendimiz olmaya hiç çalışmayalım nasıl olsa sonuç belli…

sumeyye-bozkurt
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Sence yapacak çok şey yok mu?

Sence yapacak çok şey yok mu?

Sonraki
YAVRU KEDİLERİN KORKUTUCU OLMASI

YAVRU KEDİLERİN KORKUTUCU OLMASI

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.