Aynı Manzaraya Bakan İki Kişi Aynı Şeyi Görür mü?

Aynı Manzaraya Bakan İki Kişi Aynı Şeyi Görür mü?

 

Aynı cepheden aynı manzaraya bakan iki kişi aynı şeyi görür mü?

Var sayalım ki aynı tepe üstünde, yan yana aynı ağacın altında bulunsunlar. Aynı ufuk çizgisine sınırdaş aynı denize baksınlar. Mavinin tonu aynı mıdır o iki çift göz için de? Dalgaların şiddeti aynı kesinlikte mi ayırt edilir? Peki ya aynı kızıllıkta mıdır varsayımsal gün batımı her iki taraf için de?

Rüzgâr aynı şiddette mi eser? Ve o denizden  o tepeye kadar erişen esintinin rahatını bozduğu o ağacın yaprakları aynı sesle mi hışırdar o iki çift kulakta?

Hepsinden ve her şeyden önemlisi aynı cephede, aynı manzaraya bakanlar aynı hedefi görebilirler mi? Diyelim ki öyle, aynı odak mıdır tutturdukları?

Aynılık tam bir mucizedir ve mevcudiyeti de muammadır. Muammaların peşinden koşmak her zaman beklenen sonucu vermeyebilir, gül bahçesinin sonundaki duvarla yüzleştirebilir kişiyi.  Bu yüzden akıllıcası, mucizelerdeki tabiatı işleyişine bırakmak, aynılık yerine uyum aramaktır.

En hoş melodiler de başka başka notaların uyumundan meydana gelmez mi zaten?

Öyleyse hep aynı notayı basmakta ısrar etmektense, izin vermeli farklı notalar da ses versin şu hayatta.

Özlem Pekcan
Okumayı sevdiği için yazar.Kısa öykülerinden bazılarını Farkındalık Yazarlığı Atölyesi Tüy Dergi'de bulabilirsiniz.Blogu: Goglar Kültür SanatFransızca ve İtalyanca bildiğinden çeviri yapmayı da sever. Çevirdiği kitapları merak eder de okumak isterseniz:Küçük Prens - Antoine de Saint-Exupéry (Fransızca'dan, Dorlion Yayınları, 2019)Candide - Voltaire (Fransızca'dan, Dorlion Yayınları, 2019)Prens - Niccolo Macihavelli (İtalyanca'dan, Öteki Yayınevi, 2018)Güneş Ülkesi - Tommaso Campanella (İtalyanca'dan, Öteki Yayınevi, 2017)
Subscribe
Bildir
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
İnsanlar ile Aramıza Sağlıklı Bir Sınır Koymak
Sonraki
Kemerlerinizi Bağlayın 90’lara Gidiyoruz
Kemerlerinizi Bağlayın 90'lara Gidiyoruz

Kemerlerinizi Bağlayın 90’lara Gidiyoruz

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.