Atatürkçülük Nedir ?

Kaynak belirtilmedi

Kemalist, Mustafa Kemal Atatürk’ün düşünce ve ilkelerini kabul etmiş ve ona uygun olarak yaşamını sürdüren kişilere denir.

TANIM
İdeolojik olarak emperyalist ülkelerin fakir ülkeleri sömürmesine karşı bir tepki olarak doğmuştur. Önde gelen stratejisi her alanda bağımsızlığın elde edilmesi ve korunmasıdır. Bu düşüncede ekonomik bağımsızlık daha ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Siyasi bağımsızlık olmak üzere her alandaki bağımsızlığın korunmasının ön şartı ekonomik bağımsızlığın kazanılması ve korunmasıdır.

Kemalizm belirli bir sınıfa hitap etmeyen gericiliğe karşı ve daima ilerlemeyi savunan Atatürk’ün ideolojisini temel alıp ilerleyen bir düşüncedir. Temel olarak ilerleme kaynağı olarak da bilimi savunur.

Laiklik, milliyetçilik ve çağdaşlaşma gibi değerler, Türkiye’yi dincilerin, gerici güçlerin ve milliyetçilikten nefret edenlerin elinden kurtarmıştır !

Kemalist reformlar sayesinde, kadınlarımızın hakları korunmuş, hukuk sistemimiz düzenlenmiş, sanayileşme ve tarım reformları uygulanmıştır !

Kemalizm:
Cumhuriyet; egemenliğin halkta olduğu devlet yönetimi demektir.
 

İLKELER


Milliyetçilik; Atatürk milliyetçiliğini yansıtan 1982 Anayasası’nın 66. maddesinde “Türk Devleti’ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk’tür.” denmektedir. Atatürk, Vatandaş İçin Medenî Bilgiler kitabında millet tanımını “Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkına Türk milleti denir.” şeklinde yapmıştır.

Halkçılık; Ulusal egemenliği ön planda tutar. Devlet, vatandaşın refah ve mutluluğunu amaçlar.

Laiklik; devlet yönetiminde dinin veya dinsizliğin referans alınmamasını ve devletin din veya dinsizlik karşısında tarafsız ve tepkisiz olmasını savunan ilkedir.

Devletçilik; Türk toplumunu çağdaş ve modern bir düzene ulaştırabilmek için gerekli olan ekonominin güçlendirilmesi ve millî bir burjuva sınıfının oluşturulmasıdır.

İnkılapçılık; Türk ulusunun çağdaşlaşması yolunda yapılan Atatürk Devrimleri’nin benimsenmesi, geliştirilmesi ve tehlikelere karşı korunmasıdır.

Kemalist ideolojiye karşı çıkanlar, Türk milletinin geleceği için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır !
 

 


Yönümüz bir çift mavi gözün ışığında parlayan  Atatürk’ün yolu.

Lion Inspiration
Bilim, insanlığın karanlığı aydınlatan bir meşale gibidir, keşfettiğimiz her yeni bilgiyle daha da parlaklaşır.
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
İntihar Mektubu ya da İz Bırakma İsteği

İntihar Mektubu ya da İz Bırakma İsteği

Sonraki
Don Ritchie ile çay saati

Don Ritchie ile çay saati

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.