Araba Almak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gereken 9 Kriter

Araba alırken mutlaka dikkat edilmesi gereken kriterler vardır. Bu kriterler kişinin aracı kullanım amacına, ekonomik durumuna bağlı olmakla birlikte daha pek çok nedene göre değişkenlik gösterir. Ancak bu kriterlerden birine dikkat edilmezse aldığınız otomobil konusunda sorunlar yaşayabilir hem maddi hem de manevi zarar edebilirsiniz. Bu nedenle araba alırken mutlaka dikkat etmeniz gereken kriterleri sizin için sıraladık…

1. Model ve Araç Tipi

İlk önce kendinize sormanız gereken “Aracı hangi amaçla kullanacağım?” sorusu olmalıdır. Aile yaşantınızda ya da iş ağırlıklı seyahatlerinizde kullanacaksanız ona göre tip belirlemelisiniz. Kapı sayısı, kasa tipi vb. gibi tercihler alınacak aracın güvenli ve zevkle kullanımı için önemlidir.

2. Fiyat

Bütçeniz nedir? Arabanın modeli ve üstüne ekleyeceğiniz özellikler sonrası ortaya çıkacak fiyat beklentilerinizi karşılıyor mu? Beklentinizi karşılamayan bir araca sadece kasası için ya da şık durduğu için fazla para ödemek de gereksizdir.

3. Hız

Aracın hız kapasitesi pek çok kişi için önemli olabilir. Hız düşkünü olmasanız bile bu özelliğe bakmayı ihmal etmeyin.

4. Güvenlik

En önemli özelliklerin başında gelen şeylerden biri de aracın güvenlik sisteminin niteliğidir. Standart donanımlar dışında savrulma önleyici sistemler, çarpışma önleyici sistemler, şerit ikaz sistemi gibi ekstra güvenlik donanımları araç tercihlerinde çok önemlidir.

5. Yakıt Tüketimi

Özellikle aracı uzun mesafelerde de kullanmak istiyorsanız otomobilin benzinli mi ya da dizel mi olacağı çok önemlidir. Bu seçime göre tasarruf edebilirsiniz. 

6. Performans

Alacağınız aracın seriliği otomobili hangi amaçla kullanırsanız kullanın çok önemlidir. Aracın yokuşlarda, sollamalarda gösterdiği performans, güç ve hız ile doğru orantılıdır. Özellikle İstanbul gibi trafiği fazla bir yerde ya da yokuşlu yolları çok olan bir bölgede aracı kullanacaksınız performans ekstra bir önem teşkil ediyor.

7. Yenilik

Artık son dönemlerde piyasaya çıkan çoğu otomobil modelinde teknolojik yenilikler ön planda yer alıyor. Her firma, rakiplerinin önüne geçmek için otomobillerine farklı bir teknolojik yenilik ekliyor. Bu nedenle ihtiyaçlarınız ve hayatınızı kolaylaştırması açısından aracın teknolojik özelliklerine dikkat etmeniz gerekir. Örneğin anahtarsız giriş, otomatik park, öndeki araca çarpmadan durma, kör nokta tespit sistemi ve teknolojik müzik sistemi gibi donanımlar aracı tercih etmenizde temel sebepler arasına girebilir.

8. Vites Seçimi

Otomatik ya da manuel vites seçimi aracı kullanma rahatlığınızı doğrudan etkiler. Araç sürme alışkanlığınıza ya da yaşadığınız bölgenin özelliklerine göre vites seçimi yapmalısınız. Örneğin; İstanbul trafiğinde manuel araç kullanmak gerçekten yorucu olabilir.

Manuel vitesin verdiği hakimiyet duygusunu kaybetmek istemiyorum diyorsanız bakım maliyeti ve satış fiyatı daha düşük olan manuel vites bir araba seçebilirsiniz. Fakat ülkemize gelen arabaların motor hacimleri gittikçe düşüyor. Bu sebepten dolayı verdikleri his eskisi gibi olmayabilir. 

9. Servis Hizmeti ve Aracın Piyasa Değeri

Yaşadığınız şehirde aracın servis hizmetinin nasıl olduğu bir diğer önemli kriteri oluşturuyor. Servis hizmetinin yakınlığı, aracın parçalarına ulaşmanın kolaylığı, araç parçalarının maliyeti sürücü için ilk başta direkt düşünülmeyen daha sonra çok önemli olduğu fark edilen unsurlardır. Ayrıca aracı satmak istediğinizde piyasada değerinin ne kadar düşeceği, müşterilerin aracı talep edip etmeyeceği de araştırılması gereken konulardır. Artan vergiler ve döviz kuru ikinci elde araç değerini bir hayli etkiliyor. Araç değerinin değişim oranına aylık bazda değil de, yıllık olarak analiz etmeniz doğru aracı seçmenizde büyük önem taşıyor. Satarken sizi üzmeyecek bir araç mutlaka tercih sebebi olmalı.

Rapor Et

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir