AKILLI İLE CAHİL

AKILLI İLE CAHİL

“Akıllı insanların en büyük talihsizliği, cahil insanların saçmalıklarıyla uğraşmak zorunda olmalarıdır” demiş Voltaire.

Hepimiz hayatımızda bunlarla uğraşmıyor muyuz? Cahile laf anlatmak zordur. Bir de kendilerini herşeyi iyi ve doğru biliyor zannederek sizi hor görürler.  Lütfen siz de kimsenin sizi salak yerine koyamayacağı kadar uyanık olun.  Bunun için de çok okuyun. Ben bu zor dönemlerimde bunun yararını çok gördüm.  Lütfen mesleğiniz olmayan ama hayata dair kitapları da okuyun. Cahil durumuna düşmeyin.

Aptallık herkesin yapabileceği hatalardır. Güvenirsiniz hata yaparsınız, aptallık olur.  Zeka kişiye göre değişiklik gösterir.  Ama kendinizi geliştirmek ve enayi yerine konmamak için okuyup, bilgi sahibi olmak sizin elinizde.

Lütfen uyanık olun. Çok okuyun. Ezdirmeyin kendinizi. (özellikle kadınlar)

Belki biraz sevilmezsiniz.  Belki ezmek isteyen şahıs sizden nefret ederek zarar vermeye ve sizi üzmeye çalışır. Biraz sıkıntılı zaman geçirmenize neden olur ama siz zaten ne zaman ne yapması gerektiğini bilecek kadar birikim ve kültüre sahipseniz o ezici gücü yenmeyi de bilirsiniz.

Cahil insan, bilen insandan nefret eder. Kendisi bilemediği için karşısındakinin ondan akıllı ve üstün olmasını hazmedemez.  Sizi etrafa karşı kötülemeye çalışır. Bu davranışlar ancak cahil insanlara aittir. Lütfen siz bilginizle üstün gelmek için okuyun.

Bağırmak, kötülemek, iyi  şeyler düşünmemek,  zarar vermek için çırpınmak cahiliktendir Size karşı çirkin davranışları olan o insanlara karşı; siz insanca, bilginizle onun karşısında durursanız bir kızar, iki kızar sonra sinmeye başlar. Yenemeyeceğini anlar ve geri çekilmeye başlar. Siz dik duruşunuz ve verdiğiniz cevaplarla sakince yenin sizi ezmek isteyeni. Böylesi onu daha deli eder.  Kendi içinde kudurur.  Kudursun da. Bırakın siz sükunetini koruyan ve karşı tarafı deli edecek kadar doğru cevapları veren kişi olun.  Asil durun. Basit olanın seviyesine inmeyin. Sakin ve mantıklı sözlerle, davranışlarla karşısında durun.

Ebep ile edepsizi yenmenin gurur ve sevinci güzeldir.

Kalitenizi düşürmeden yenin sizi salak yerine koymaya çalışanı. Bunun için de çok okuyun ki ona karşı gelebilin. Hayatı internetteki sloganlardan değil, size farklı dünyalar ve insanlar tanıtan kitaplardan öğrenin.

Hepimizin bir hayatı var. Okuyanların ise çok hayatı.

Ben bunu çok kere denedim. İstediğini elde edemeyen kendisi susup, çekip gidiyor.  İnternetteyse yanıt veremeyeceği için engeller, gerçekte ise sizi görmezden gelmeye başlar. Boşverin. Kendisi yalnız kalır. Kötü gün dostu bulamaz etrafında.  Yardım istediğinde koşacak kimseyi bulamaz.

İyisi mi siz boş yere düşman edinmeyin.  Gururlu bir galibiyet daha fazla mutluluk veriyor. Deneyin.

Bilgiyle ezilen cahil insandan daha aciz ne vardır ki?

Dans Eden Kelimeler
Bale Sanatçısı, yönetmen Kağan Can Odabaşı ile eşi Editör, kitap yazarı Ayşegül Toker Odabaşı olarak yaşadıklarımızı, yaşam denen sahnede karşımıza çıkanları sizlerle paylaşmak istiyoruz.(Böyle diyerek başladık ama maalesef ben Ayşegül, tek başıma sürdürmek zorundayım. Eşim artık bu boyutta değil.)
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
“Sınav tarihi geri alındı” Şaka mı bu?
"Sınav tarihi geri alındı" Şaka mı bu?

“Sınav tarihi geri alındı” Şaka mı bu?

Sonraki
KAVRAMLAR (SOMUTLAMA 1)

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.