AK Parti ve Devlet

AK Parti ve Devlet

AK Parti ve Devlet

Adalet ve Kalkınma Partisi, çevrenin destekleri ile, ama, muhafazakâr yaşam tarzına sahip olmayan kesimlerin de desteğini alarak iktidara gelmiş ve daha sonraları iktidarını da bu bahsedilen çevrelerin desteğiyle konsolide etmiştir. Ak Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmalarında sürekli maziye atıfta bulunarak, kendilerinin içinden çıktığı çevrenin nasıl zorluklar ve kısıtlamalarla karşı karşıya kaldıklarını belirtiyor. Yine buradan hareketle Sayın Erdoğan, muhalefeti eleştirmek için de maziye, belki de şuanki Cumhuriyet Halk Partililerinin hiçbirinin dahli olmadığı hususlarda, geriye dönerek, muhalefeti yıpratmak için geçmişte yaşanılan sıkıntıları gündeme getirmek koşuluyla, Cumhuriyet Halk Partisi ve yöneticileri üzerinden siyaset üretmeye çabalıyor. Başörtülü kızların üniversitelere sokulmadığını, yine başörtülü kızların üniversite kapılarında bekletilerek veya ikna odalarında psikolojik baskı uygulanarak özgürlüklerini kullanamadıklarından dem vurarak, aslında biraz da siyasal istismar yapıyor. Çünkü, artık bu husus, bir istismar durumuna dönüşmüştür.

***

Özgürlüklerin ve demokrasinin önünü açmakla kendisini konumlandıran bir partinin, içinden geçtiğimiz zaman tünelinde devletle eklemlenerek, devlet aygıtının bir parçası olması, manidardır. Gerçi, ülkemizde sürekli olarak devlet olgusu, öcü gibi bir algılamayla kendisine kamuoyunda yer bulmuştur. Darbelerden sonra yapılan anayasaların, daha çok devlet merkezli olması, devleti vatandaşından korumaya yönelik bir üslûbun anayasanın ruhuna işlemesi, Türkiye’de devletin “ceberut” yüzünü görmemize neden olmuştur. Devlet aygıtı üzerinden ülkemizin hem demokrasi sicilinin, hem de insan hakları sicilinin çok iyi olduğu söylenemez.

***

Türkiye’de siyaset, daha önceleri yüksek bürokrat ve asker koalisyonuyla teşkil ettirilirken, belki şimdi bazı aksaklıklar olsa bile zahirde bir “millet iradesi ve egemenliğinden” bahsedilebilir. Jakoben laiklik anlayışının tüm topluma dayatılması, vesayet gölgesinin politikacılar üzerinde “demoklesin kılıcı” gibi durması, devlet aygıtının halkla bütünleşememe nedenlerinin en başında gelmekteydi. Koalisyon hükümetlerinin idare ettiği ülkemizde, büyük sermaye ve bürokrat ile asker üçlüsü siyaset üzerinde çok etkili bir güce sahipti.

Türkiye’nin her ne kadar imparatorluk geleneğinden gelmiş olsa da bulunduğu coğrafyada diğer ülkelerden ayrılan özelliği, modern bir ulus devlet olmasıdır. Tabii ki bu da, o dönemin toptancı bakış açısıyla hayata geçirilmiş, devlet aygıtı toplumla arzu edilen kucaklaşmayı sağlayamamıştır… Adalet ve Kalkınma Partisi, devletin merkeze geçtiği ve kendi düzeni için tehlikeli addettiği “çevrenin” talepleri ve beklentileri ile 3 Kasım 2002 tarihinde iktidarı, koalisyon yapısından devralmıştır. Evet, Ak Parti bir Gökkuşağı oluşumudur da denebilir; çünkü Ak Parti yönetim katında da seçmen tabanında da, farklı yaşam tarzlarına sahip kesimler yer almaktadır.

***

Ak Parti, son dönemlerde devlet içindeki gücüne istinaden kendisine destek veren; ama kendisi gibi bir yaşam tarzına sahip olmayan seçmen tabanını, küstürmekte ve hayalkırıklığına neden olmakta. Devlet sistemi içinde güçlenen bir siyasal hareketin, bütünleştirici ve birleştirici demokrasi anlayışından ziyade, çoğunluk tabanlı demokrasi anlayışında ısrar etmesi, siyasî iktidarı toplumdan/halktan uzaklaştırmakta. Siyaset üretilirken kullanılan dilin, “Ben” “Bizim” gibi belli bir özneyi nitelemesi ve “diğerleri” gibi bir olgunun oluşmasının kapısının aralanması, ülkemizdeki kutuplaşmanın ivme kazanma sebeplerindendir…

Erhan Salman
Ben, ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ, ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ BÖLÜMÜ mezunuyum... Kitap okur, köşe/kitap yazarım... Elimden geldiğince ilgi alanım doğrultusunda yazmak, en büyük tutkum ve hedefim. SEVGİYLE OKUYUN...
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Anayasanın Saygınlığı…
Sonraki
Kimdir Şu Yakışıklı Prens?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.