6 Adımda Sağlıklı Cilde Kavuşmanın Yolları

1. Tabiki de cildimizi temiz tutmak

  • Günlük kir
  • Ölü deri
  • Siyah noktalar
  • Sebum salgısı

Cildimizin en üst katmanı olan epidermis aynı zamanda en değerli olandır. Epidermisimizi koruyup beslemek bizi kalıcı cilt rahatsızlıklarından kurtaracaktır. Ayrıca dışarıdan profesyonel olmadan yapabileceğimiz tüm bakımlar sadece epidermisin derinliklerine ulaşmaktadır.

Devamlı olarak cildimizi arındırmak kendi doğal eksfoliasyonuna (ölü derilerin cilt tarafından atılması) yardım ederken aynı zamanda cildin nefes alabilmesini sağlar. Cildi arındırma rutini kazandıktan sonra boş olan, artık içleri temiz olan gözenekleri sıkılaştırmak veya açılmamasını sağlamak için mutlaka tonik bazlı ürünler tercih edilmeli. Bu şekilde cilt temiz kalır ve kirlenmesi zor bir hale gelir.

  1. Dermokozmetik bir yüz temizleme jeli
  2. Tonik
  3. Soft yada scrub peeling

2. Ayrı başlık da ‘Nemlendirmek’

Cildi koruyup kalıcı problemlerin önüne geçebilecek en önemli faktördür. Genelde yağlı bir cilde nemlendiricinin uygun olmadığı düşünülse de kesinlikle doğru olmayıp her cildin ihtiyacı olan bir aşamadır. Çünkü cildi korur üzerini yumuşatarak deri altındaki yağın dışarı çıkabilmesini sağlar. Kuru ciltlerin ise daha çok kurumayıp nemlenmesini sağlarken hassaslaşıp egzama, epidermal lekeye dönüşmeden önceki kurtarıcısıdır.

Akneli bir cilt su bazlı bir nemlendirici kullanırken, cildi kuru normal ve bazen yağlı ciltler dahi standart bir nemlendirici kullanabilir. ÇÜNKÜ önce jel ile temizlenen arınan cilt zaten yüzeysel yağından kurtulmuş olur.Böylelikle nemlendirici temiz cilt yüzeyine pamuksu bir onarım katar.

3. Dışardan olduğu kadar biraz da içerden

Yine en önemli faktörlerden biri ‘SU’dur. Cildimizde tüm boşlukları dolduran vücut sıvılarımız vardır. Bunlardan biri dahi azaldığında cilt hem elastikiyetini kaybeder hemde cansız renksiz bir hale dönüştürür. Diğer; genelde kadınlar da sıkça değişken faktör ‘DEMİR EKSİKLİĞİ’dir. Cildimize yansır mı? En çok da ciltte görürürüz etkilerini. Kan değerlerimizi sık sık kontrol ettirip booolca su tüketmek ciltte büyük bir değişime imza atacaktır.

4.Beslenmek en büyük ihtiyacımız nasılsa

Günümüzde bir çok çeşit maskeler besleyici serumlar çok geniş yelpazeye sahiptir. Bu noktada cildin neye ihtiyacı olduğunu iyi analiz ederek ürün kullanmalıyız. En uygun tercih edilen serum maske krem tarzı ürünler cildin 0 dan 1 2 3 kat daha kusursuz ve fresh görünmesini sağlar. Yani bu bir doping midir ? Evet aynen öyle diyebiliriz. Rutini kalıcılık sağlar ve cildin her zaman mükemmel bir şekilde kalmasını sağlar.

5.Ciltten uzak tutulan UVA UVB

Cildimizi güneşin zararlı ışınlarına karşı korumak kalıcı güneş lekelerinin, fazla salgılanan sebumun genişleyen gözenekelerin önüne geçer. Bir bariyerdir. Kılcal damarların yüzeye yaklaşmasındaki bir sebep de güneştir. Son maddeye gelmişken kendisinin de en son, her şeyden sonra sürülmesi gerektiği notunu düşelim.

6. Ayrıca bakınız kısmı bu olsa gerek

       ‘STRES SİNİR VE BENZERİ TÜM TOKSİNLER’

Ünlü bir bioenerji uzmanının bir konuşmasından parça bırakacağım. ‘Gözlerimizi bir kaç saniyeliğine kapatalım. Bir elimize bıçak diğer elimize bir limon aldığımızı hayal edelim. Limonu tam ortadan ikiye kestiniz ve sulu bir limon olduğu gözler önünde bıçağı bırakıp o limonu ağzına sıktığınızı düşünün. Biraz sonra fark edeceksiniz ki ağzınız sulanmış belki istemsizce ağzını büzenler olmuştur. Sadece düşünce gücüyle hem kasları hem tükürük bezlerini harekete geçirdik. Oysaki sadece düşünmüştük.’

Demesi o ki; Her aklınızdan geçenin vücudunuza bir imza bıraktığını, her düşüncenin bedeninizde saklandığı bir yerlerin olduğunu unutmamalıyız. Sağlıklı düşünceler sağlıklı vücudu, sağlıklı cildi getirir.

birhemşire
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Şimdi mutlu olma zamanı

Şimdi mutlu olma zamanı

Sonraki
ya başlangıç ya son

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.