2019’un Hafızası: Yaşamın İyiliği İçin

2019’un Hafızası: Yaşamın İyiliği İçin

Elbette 2019 yılında yalnızca kötü şeyler olmadı. Dünyada her dakika iyi şeylerin ve mucizelerin olduğu gerçeğini de gözardı etmemek lazım. 2019 Dünya için ve Türkiye için her ne kadar zorlu ve yıpratıcı bir yıl olsa da gündemimizde geniş yer kaplamayan ama çok kıymetli şeyler de yaşandı. Bu yazıda, insanların doğa ve yaşam İçin yaptıklarından bahsedeceğim. Bakalım 2019 yılı bizi nasıl tatlı sürprizlerle uğurluyor bu yıl:

• Bilim insanları, Dünya üzerine iki tane kalan dişi Orta Afrika Beyaz Gergedanı’ndan elde edilen yedi yumurtayı, aynı türden yakın zamanda ölmüş bir erkek gergedanın spermiyle döllemeyi başardı. Böylece türleri devam edebilecek.

Bir Amazon kabilesi, Yağmur Ormanları’nda petrol bulmak için çalışmalar yaparken ekosisteme zarar veren dev şirketlere engel olmak için açtığı davayı kazandı.

Norveç, ekosistemi korumak ve iklim krizini hızlandırmamak için Lofoten Adaları’ndaki 53 milyar euro değerindeki petrolü çıkarmayı reddetti.

• 1973’de kabul edilen ‘Nesli Tehlike Altındaki Türler Yasası’ sayesinde dünya genelinde deniz kaplumbağası popülasyonunun yüzde 980 arttığı açıklandı.

Dünya genelindeki pirinç üreticileri zararlı böcek ilaçlarını terk ediyor ve onun yerine ördek kullanmaya başladı. Böcek ve otlarla beslenen ördekler, pirinçlere dokunmadan doğal ‘böcek ilaçlama’ görevini üstleniyor.

Hollanda’da yüzlerce otobüs durağının üzeri gerçek çiçeklerle kaplandı. Böylece, tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan arılar kendilerine yaşam alanı bulabilecek. Finlandiya’da ise bilim insanları, arıların yok oluşunu engelleyecek dünyanın ilk arı aşısını geliştirdi.

• Bilim insanları, plastikle beslenen bir mantar türü keşfetti. Üstelik bu mantarların yenilebilir ve  çevre kirliliği için kullanılabilir olduğu açıklandı.

Peru, 2021’e kadar ormanlara zarar veren Palm Yağı (palmiye yağı) ticaretini bitirmeyi hedeflediklerini açıkladı. Bu, doğal yaşam ve sürdürülebilir tarım için çok önemli bir zafer.

• Dünyada sadece birkaç yüz adet bulunan kambur balinaların sayısı, nesillerini koruma faaliyetleri sonucu yirmi beş bin adete yükseldi. Böylece nesilleri, tükenmekten kurtuldu.

Hollanda’da doğal yaşamı korumak için 5 yapay ada inşa edildi. Bu adalar sayesinde ilk 2 yılda 30 bin kuş ve 127 çeşit bitki doğal habitatlarına geri döndü.

 

Dilerim 2020, Dünya için harika bir yıl olsun! 

İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Ben Babamın Yarı Yolda Kalmış Kızıyım
Ben Babamın Yarı Yolda Kalmış Kızıyım

Ben Babamın Yarı Yolda Kalmış Kızıyım

Sonraki
Hayatımızdaki Neden?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.