Para Biriktiremeyenler İçin Tasarruf Etmenin En İyi 10 Yolu

Para Biriktiremeyenler İçin Tasarruf Etmenin En İyi 10 Yolu

Para biriktirmek pek çok insan için çok zor olabiliyor. Ancak bazı yöntemler para biriktirip hayalinizdeki hedef için bütçe oluşturmanızı kolayca sağlayabilir. Sizin için tasarruf etmenin en iyi 10 yolunu belirledik…

1. Tasarruf Hedeflerinizi Belirleyin

Para biriktirmenin en iyi yollarından biri, ne için biriktirdiğinizi görselleştirmektir. Motivasyona ihtiyacınız varsa, para biriktirmeyi kolaylaştırmak için hedeflerinizi bir zaman çizelgesiyle belirleyebilirsiniz. Örneğin, üç yılda yüzde 20 peşinatla bir ev almak gibi. Bu hedefi belirlediğinizde, hedefinize ulaşmak için her ay ne kadar tasarruf etmeniz gerektiğini biliyor olacaksınız.

2. Önce Kendinize Ödeyin

Para Biriktiremeyenler İçin Tasarruf Etmenin En İyi 10 Yolu

Maaş hesabınızdan tasarruf hesabınıza otomatik bir “borç ödeme” talimatı ayarlayın. Ödeme sıklığını siz belirleyin. Örneğin her ay ya da iki ayda bir 200 lira gibi bir rakam olabilir. Aynı zamanda bireysel emeklilik sistemi de bu yöntemle çalışır. Kendi hesabınıza borcunuz varmış gibi otomatik para göndererek birikim yapabilirsiniz.

3. Sigarayı Bırakın

Para Biriktiremeyenler İçin Tasarruf Etmenin En İyi 10 Yolu

Sigarayı bırakmak, kesinlikle kolay değil, ancak her gün bir paket sigara içiyorsanız (son zamlardan sonra bir paket sigaranın fiyatını 15 lira olarak hesaplarsak) ayda 450 lira cebinize kalmış olur. Bu, tasarruf için çok iyi bir meblağ.

4. Tasarruf İçin “Harcayın”

Para Biriktiremeyenler İçin Tasarruf Etmenin En İyi 10 Yolu

Evinizdeki pencereleri ve binanızın dış cephesini yalıtımlı hale getirin. Ayrıca evin ısıtma sistemini veya küçük ev aletlerini tasarruf yapanlarıyla değiştirin. Böylece farkında olmadan her yıl sokağa attığınız elektrik ve doğal gaz harcamanızda ciddi bir tasarruf elde etmiş olursunuz.

5. Öğle Yemeğini Evde Hazırlayın

Para Biriktiremeyenler İçin Tasarruf Etmenin En İyi 10 Yolu

İş yerinde öğle yemeği satın almak yerine evde hazırladığınız yemeği iş yerine götürmek ciddi bir avantajdır. Her ay yemek bütçenizden artan bu parayı birikim hesabınıza aktarabilirsiniz.

6. Harcamalarınızı Yıllıklaştırın

Para Biriktiremeyenler İçin Tasarruf Etmenin En İyi 10 Yolu

Dışarıdan aldığınız su, iş yerinde otomattan aldığınız atıştırmalıklar gözünüze çok küçük harcamalar olarak gelebilir. Ancak bu harcamaları yıllık olarak hesaplarsanız bir yılda büyük bir harcama ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Suyunuzu matarayla yanınızda taşımak, sağlıksız atıştırmalıklar yerine evde hazırladığınız hafif sandviçler bu harcamalarınıza son verebilir.

7. Kahvenizi Kendiniz Hazırlayın

Günümüzde çalışanların çoğu haftada en az 4 gün bir kafeden kahve alıyor. Çoğu beyaz yakalı çalışan ise hiçbir iş gününü kahvesiz geçirmiyor. 5 gün boyunca her seferinde kafede 10 liralık kahve harcaması yapan bir kişi her hafta 50 lirayı kaybetmiş oluyor. Bu, aylık 200 lira yapar. Bunun yerine evde kendi kahvenizi yapıp termos bardakta içmek birikiminiz için avantaj kazandırır.

8. Sporunuzu Online Siteler veya Videolar Aracılığıyla Yapın

Bazı kişilerin spor salonunda sosyalleşmeye ya da spor aracılığıyla dışarı çıkmaya ihtiyacı var. Ancak diğerleri sadece üyelik, kişisel antrenör ve özel sınıf ücretleri olmadan formda kalmak istiyor. Maaş çekinizi yakmadan kalori yakmak istiyorsanız, egzersiz yayın hizmetlerine ve ücretsiz YouTube videolarına göz atın. Bir sürü fitness guruları evde kalmaya, DVD dışı seçeneklere ihtiyaç duyduğumuzu fark etti. Böylece internet üzerinden ya da telefon uygulamaları aracılığıyla kendi oturma odalarımızda düzenli spor yapmak artık mümkün. Bu yolla spor salonlarına servet yatırmak zorunda kalmazsınız.

9. Para Biriktirmenize Yardımcı Olacak Telefon Uygulamaları Kullanın

Hangi ürünün nerede daha ucuz olduğunu gösteren ya da günlük harcamalarınızı kayıt altına almanızı sağlayan telefon uygulamaları, para biriktirmenizi kolaylaştırabilir.

10. Kredi Kartı Bilgilerinizi Web Sitelerinden Kaldırın

Para Biriktiremeyenler İçin Tasarruf Etmenin En İyi 10 Yolu

Teknolojinin gelişmesiyle online alışveriş, hayatın en önemli parçalarından biri oldu. Giyim, teknoloji ve gıda gibi pek çok alanda online alışveriş sitelerini kullanıyoruz. Kredi kartı bilgilerinin alışveriş sitesinde kayıtlı olması, hiçbir ekstra bilgi vermek zorunda kalmadan 1 dakikadan kısa sürede otomatik bir şekilde satın almayı gerçekleştiriyor. Ancak eğer kredi kartı bilgilerini kaydetmezseniz, cüzdanınızı bulmak ve kredi kartı bilgilerinizi tek tek sitedeki ilgili bölüme yazmak zorunda kalacaksınız. Bu zaman diliminde almak istediğiniz ürüne gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını, vereceğiniz paraya değer bir ürün olup olmadığını düşünebilirsiniz. Böylece gereksiz ürün almaktan kurtulursunuz.
Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Fotoğraftan Anı
Sonraki
Megalomani, Kibir, Narsisizm ve Egoizm

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.