“Cüzdan Nasıl Boşalıyor Anlamıyorum” Demenizi Engelleyecek 5 Uygulama

“Cüzdan Nasıl Boşalıyor Anlamıyorum” Demenizi Engelleyecek 5 Uygulama

“Cüzdan Nasıl Boşalıyor Anlamıyorum” Demenizi Engelleyecek 5 Uygulama

Günümüz şartlarında çoğu kez bütçemizi takip etmek, ödemeleri aksatmadan yapmak ve biraz da para biriktirmek oldukça zor. Eski sistem kalem kalem harcama hesabı tutmak da hem çok zahmetli hem de zaman kaybına neden oluyor. Biz de “Cüzdan nasıl boşalıyor anlamıyorum” demenizi engelleyecek, hayatınızı kolaylaştıracak 5 telefon uygulamasını sıraladık.

1. Spending Tracker

Spending tracker, bütçe kontrol uygulamalarının en fazla tercih edileni. Kişisel bütçenizi ayrıntılı olarak yazabildiğiniz bir uygulama olan Spending tracker, hem Android hem de iOS sistemleri için uygun.

2. HomeBudget

HomeBudget bir ev bütçesi gelir-gider uygulaması. Hem mobilden hem de bilgisayardan bütçesini takip etmek isteyenler için çok uygun bir uygulama. Evinize yaptığınız harcamaları ve mali durumunuzu bu uygulama üzerinden kolayca takip edebilirsiniz. Tek handikapı ücretli bir uygulama olması.

3. Defter

Bireysel bütçenizi ya da ticari hesaplarınızı yönetme fırsatı sunan Defter, hiçbir tarihi kaçırmadan ödeme ve tahsilatlarınızı takip etmenizi sağlamak için bildirimler gönderiyor. Bu uygulamaya da bilgisayardan ulaşım mümkün. Gelir, gider, kira, fatura, kredi kartı borcu, alacak, verecek gibi kategorilerle bütçenizi rahat bir şekilde takip etmenizi sağlar. Defter ile bireysel bütçe, gelir gider takibi yapabildiğiniz gibi işletmenizin para akışını ve müşterilerinizin cari hesaplarını da yönetebilirsiniz. Ayrıca başkaları ile ortak hesaplar yönetebilirsiniz ki bu özellik pek çok uygulamada bulunmuyor. Bu özellik ile ailenizin diğer fertleriyle ya da iş ortağınızla tek bir hesap üzerinden bütçe kontrolü yapabilirsiniz.

4. Spendee

Spendee şu ana kadarki uygulamalar arasında en interaktif olanı. Banka uygulamalarınızı Spendee’ye bağlayarak ödemelerinizi senkronize edebiliyor ve listeleyebiliyorsunuz. Harcamaları sizin için kategorize ediyor. Nakit harcamalarınızı ise elden giriyorsunuz. Uygulama tasarruf yapmanız için önerilerde bulunan bildirimler de gönderiyor. Ayrıca Defter uygulamasında olduğu gibi aile bütçesi veya arkadaşlarınızla ortak bütçe oluşturarak tek bir Spendee hesabıyla bütçe planlaması yapabiliyorsunuz.

5. Giderim Var

Giderim Var uygulaması ile hem belli periyotlara yayılmış gelir ve giderlerinizi otomatik takip edebilir hem de günlük yapmış olduğunuz harcamalarınızı kayıt altına alabilirsiniz. Kategorilere ayırdığınız harcamalarla hangi kategoride ne oranda harcama yaptığınızı görebilirsiniz. Önceki aylardan devreden gelir yada gideri de hesaba katıp gelir – gider dengesini sadece son aya göre değil bir bütün olarak değerlendirir. Önceki aylardaki durumunuza bakabilir, gün gün hangi harcamaları yaptığınızı görebilirsiniz. Banka hesaplarınızı, kredi kartlarınızı, yaklaşan ödemelerinizi takip edebildiğiniz uygulama aynı zamanda Excel ve PDF formatlarında raporlar çıkarmanızı da sağlıyor. Uygulamanın en iyi yanı harcamalarınıza limit koyup limite ulaşınca uygulamanın sizi uyarması. Ayrıca, gelir ve giderlerinizi, Apple Watch uygulaması ve internet sitesi üzerinden de kontrol edebiliyorsunuz.

kooplogger

Yazar: Pelin Aykın

26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.