Zenginlik Ve Çekicilik Arasında Bir Bağlantı Var Mı?

Zenginlik Ve Çekicilik Arasında Bir Bağlantı Var Mı?

Zihin yapısı ve yaradılışı gereği insana daima elde edemediği veya elde etmesi zor olan şey çekici gelmiştir. Bu sebeple hayatı boyunca zor olana ulaşmayı ve ona sahip olmuş olmakla övünmeyi tercih etmiştir. Zenginlik, kahramanlık, liderlik gibi talepler daima bu ego tatminini doyurma amacı ile ortaya çıkmıştır. Elde edilmesi o zor olan şey daima daha çekicidir. Bu yüzden bir kurumun veya bir ülkenin yöneticisi olmak veya çok para kazanan bir sanatçı olmak neredeyse insanların tamamının hayallerini süsleyen bir statü ifade eder. Tüm bu statüler tanımları gereği sahip olan insana ciddi bir maddi kazanç elde etme şansı tanırlar. Bu maddi kazancın getirdiği zenginlik ise belki de statünün kendisinden daha çekicidir.

Para kazanmak zor ve kazandığın parayı harcamak ondan daha zordur. Bu sebeple insanlar zengin olma hayali kurar ve zenginlik mertebesine ulaştıklarında düşünmeden yani kolaylıkla para harcayabileceklerine inanırlar. Zaten mesele bir şeyleri elde etmek değil, elde etmek istediği şeylere ulaşırken omuzladığı düşünce yükünü en aza indirmektir. Yani bir evi otuz yıl çalışıp almak yerine bir yıl çalışıp almak, bunun için ömrünü tüketmemektir.

Zenginlik Ve Çekicilik Arasında Bir Bağlantı Var Mı?

Zengin İnsan Çekici Midir?

Bu soruya cevap vermeye başlamadan önce çekicilik kavramının ne anlama geldiği üzerine biraz düşünmek gerekir. Bir şeyin size çekici gelmesi için ne gibi özelliklere sahip olması gerekir? Bir şeyin çekici olması genel geçer bir nitelik değildir. Size çekici gelen şey bir başkasına dünyanın en itici gelen şeyi olabilir. Peki o zaman insanların zenginleri çoğunlukla ortak bir kararla çekici bulmasının sebebi ne olabilir?

Mesele insanın kendisinde veya paraya sahip olmasında değildir. Mesele zengin dediğimiz insanların o parayla satın alabildikleri ve sahip olabildikleri şeylerdir. İşte bu şeyler elinde yeterli para olmayan insanların belki de yıllarca hayalini kurdukları şeylerdir. Yani zengin insanların zengin olmayan insanlara çekici gelmesinin sebebi, zenginlerin diğerlerinin hayallerini yaşıyor olmasıdır. Yani çekici gelen insan değil, aslında onun yaşadığı hayattır. Biri olmak istemeyiz. Biz kalarak, bir insanın yaşadığı hayatı yaşamak isteriz. Bize çekici gelen şey birinin yerine geçmek değil, biz olarak onun sahip olduğu şeylere sahip olmaktır.

Zengin İnsanların Fiziksel Olarak Daha Çekici Olduğu Bir Gerçek Midir?

Aslında buna genel geçer bir doğrudur demek mümkün değil. Ama sadece şöyle bir kanıya varabiliriz: Fiziksel kusurları örtmek veya insanın vücuduyla ilgili değişime gitmek adına bazı kararlar verebilmesi söz konusu olduğunda zengin insanlar elbette daha avantajlıdır. Fiziksel kusurlar dediğimiz şeyler toplumun bizlerde kusur olarak gördüğü şeylerdir. Yoksa herhangi bir insan, herhangi bir fiziksel özelliğinden ötürü kusurlu veya yarım ya da eksik değildir. Ama içinde yaşadığımız toplumların bizim üzerimizde belirli bir baskısı ve bize dayattığı bazı görüşleri olduğunu inkar etmek de yanlış olacaktır. İşte bu baskılar doğrultusunda veya bedenimizde bizi mutlu etmeyen bir şeyler olduğunda ve değişiklik yapmak istediğimizde elbette elimizde bunun için yeterli para olması avantaj olacaktır.

Daha önce de söylediğimiz gibi toplumların kalıplaşmış belirli bir güzellik anlayışı vardır. Fiziksel özellikler, kilo, boy ve hatta saç ve göz rengi bile bu kalıbın içinde belli tanımlara tekabül eder. İnsanlar hoşuna giden tanımlamaları uyumak amacıyla tüm bunlarda değişiklikler yapmak isteyebilirler. Ve zengin insanların bıçak altına yatacak, kendilerine özel spor eğitmenleri tutacak, beslenme düzenlerini en iyi şekilde oturtacak ve istedikleri kıyafeti alıp giyecek kaynakları vardır. Bu sebeple, çekici insan algısını doğuran o tipe yaklaşmaları çok daha kolaydır. Yani zengin doğan bir bebek doğuştan çekici bir insan olmaya hazırdır.

İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Partiler ve Siyasal İstikrar…
Sonraki
İyi Bir Dinleyici Olmak için 7 Püf Nokta
iyi bir dinleyici olmak

İyi Bir Dinleyici Olmak için 7 Püf Nokta

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.