Yoksulluk Kaçınılmaz mı?

21. yüzyılda aklımızın almadığı bir zamanlar hayal dahi edemediğimiz şeyler var. Özellikle teknolojik gelişmelere ayak uyduran var mı bilemiyorum. Mesela en son çıkan bir akıllı telefon alıyorsunuz. Bir yıl geçmeden daha yenisi çıkıyor. Ve bu her şeyde böyle oluyor. Eve alınan herhangi bir üründe böyle oluyor. Bu ürünler taksitle alınmışsa kişiler sadece eşya için çalışıyor evine yeni ürünleri dolduruyor ve sonucunda geliri iyi olup geçinemeyen insanlarla dolup taşıyor toplum. Yoksulluk sınırı artıyor evdeki kese bir türlü dolmuyor.

Yoksulluk kimsenin istediği bir şey değildir. Kimsenin kabul edeceği bir şey değildir.

Teknoloji hayatı kolaylaştırmak için vardır. Yerinde kullanılırsa ve yeteri kadar ürün alınırsa hayatı kolaylaştırır. Fazla fazla alınan ürünler veya reklamda görülüp ihtiyaç gibi görülüp alınan ancak daha sonra hiç de ihtiyaç olmadığını anlayıp rafta ömrünü tamamlamayı bekleyen ürünler sayesinde yoksulluk kaçınılmaz olmaktadır. Kredi kartı kullanımında kolaylığı sağlayamayıp başa bela oluyorsa yoksulluk kaçınılmazdır.

Yoksulluktan kurtulmanın yolu nedir? Sorusunun cevabı ise söylemde basit uygulamada zor olan bir kuraldır. ‘ Ayağını yorganına göre uzatmak’. Her aile gelirine bakıp ona göre hayat sürmelidir. Bunun en güzel yolu da borca alışmamak, taksitle alışveriş yapmayı bir kenara bırakmaktır.

Elbette yaşanılan  evin ihtiyacı bitmez. İhtiyaçların hepsi aynı zaman da alınamadığı zamanlarda tercihler belirlenmelidir. En çok ihtiyaç olunan listenin ilk sırasına yerleştirilmeli sonra sırayla diğer ihtiyaçlar sıralanmalıdır. Alış verişi mümkünse sıcak parayla yapılmalı veya kredi kartı kullanılacaksa limite dikkat edilmeli limit aşımına gidilmemelidir.

Alınan ürünlerin kalitesine dikkat edilmeli ve uzun süre kullanılabilecek ürünler satın alınmalıdır. Ve en önemlisi evlerde kumbara mutlaka olmalı ve çocuklar dahi harçlıklarını biriktirmelidir. Çocukların kendi isteklerini biriktirdikleriyle almalarına izin verilmelidir.

Anne-babalar alış-veriş kültürünü çocuklara da öğretmelidir. İhtiyaç fazlasını bir başka ihtiyaç sahibine vermek veya başka bir yerde değerlendirmek gerekmektedir. Evlerde çok rahat geri dönüşüm yapılabilir. Bir şey atılmadan önce değerlendirmeye bakılmalıdır. Harcama konusunda kontrol bizde olduğu müddetçe yoksulluk yok olmaya gider.

Yasemin Irmak
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Küçük meme, cana can katan candır!
Sonraki
Eylemleşsek mi? Eylemleşmesek mi?

Eylemleşsek mi? Eylemleşmesek mi?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.