Yıl 2021 Hala Irkçılık Var!

 #notoracism ya da #ırkçılığahayır… Son dönemde siyahilere yapılan ırkçılık yüzünden dünya şuanda ayaklandı ve insanlar bir olup Amerika’da yaşanan son olay yüzünden ırkçılık ile savaşıyor. Peki neden birileri ölmeden bunlar ile savaşmıyoruz?

 Irkçılık, terör haberleri, açlık, işsizlik ve daha sayamayacağım sorun… İnsanlar tüm olaylar ile savaşıyor, onlara karşı geliyor fakat doğru zamanda değil. Bir şehir bombalanmadan önce, bir siyahi ölmeden, açlık grevleri yüzünden çıkan arbedelerden, işsiz olduğu için intihar edenlerden önce niye tedbir almak hiç akıllara gelmiyor? Gelse bile büyük kitleye ulaşmıyor çünkü insanlar tüm ciddiyetlerini kaybetti ve önemli bir olay olmadan tüm insanlığın sorunu olduğunu kavrayamıyor. Oysa azıcık empati yapsak ve biraz kendimizden başka insanları düşünsek George Floyd ırkçı bir “beyaz(!)” yüzünden ölmezdi.

 Beyaz, siyah, esmer, türbanlı, kürt, suriyeli… Hepimiz aynı dünyada yaşıyoruz ve bu yaşananlardan herkes sorumlu. Hep bencil olduğumuz için karşı tarafın neler yaşadığını hiç düşünmedik ve yine birileri hayatını kaybetti. İnsanları milliyetlerine, renklerine, kökenlerine göre ayırdık ve şimdi bu düşünceyi yedi milyar insandan silmek imkansız oldu. Halbuki toplumsal değil de, insan olarak değerlendirme yapsak tüm bu ırkçılık bitebilir. Kimse doğduğu yeri ve toplumu seçmedi. Buna sizde, bende dahilim. George, Kylie, John… Çoğunun son sözleri “Ben masumum ya da yardım edin” oldu. Hepsinin ortak noktası siyahi olmaları ve benzer şekillerde vicdansız insanlar tarafından vahşice katledildi. O yüzden buna göre insanlara yaklaşın ve karakteriniz yerine önyargınızın konuşmasına izin vermeyin!

 Sokağa çıkın ve çocuklara bakın. Irkçı çocuk yoktur! Irkçı doğulmaz, ırkçı olunur. 

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 Yorum