Yeniden Başlamak

SIRADAN HAYAT:

Her gün aynı şeyleri yapmak , farklı bir şey denemekten korkmak. Hepimizin yaşadığı durumlar olduğu için normal olarak karşılanır. Lakin aynı şeyleri sık sık tekrarlamak. Zaman geçtikçe alışkanlık haline gelir. Bu da bunları bırakmayı ya da farklı şeyler denemeyi gün geçtikçe daha zor bir hale getirmeye başlar. Bir makine gibi sürekli aynı konuları konuşup aynı olayları tekrarlayıp dururuz.

Sıradan bir hayatımız olduğunu söyler ve sürekli tatil ihtiyacımızı dile getiririz. Sanki en çok biz çalışıyor ve yoruluyor gibi tavır takınır , devamlı bir şikayet halinde oluruz.

FARKLI ŞEYLER DENEMELİSİN:

Her ne kadar alışmış olduğun bu rutin hayattan çıkmak senin için zor olsa da farklı şeyler denemeye başlamalısın. Gitar çalmak , yoga yapmak , gibi bilindik şeylerin yanı sıra dağ tırmanışı , müze gezisi gibi ilginç etkinlikleri de kendine hobi edinebilirsin. Bu da seni insanlardan farklı kılabilir.

Hatta daha da ileriye gidip kendine özgü bir alışkanlık edinebilirsin.

Örneğin; sahile inip kitap okumak , ıssız bir tepeye çıkıp şarkı dinlemek , yeni tarifler keşfetmek.

Bunlar gibi olup daha saymadığım tonlarca aktivite var. Hepsini deneyebilir ya da kendine özgü olanını keşfedebilirsin.

KENDİNİ EĞİT:

Artık günden güne kendini eğiten insan sayısı azalıyor. Kitap okumayı ya da faydalı şeyler izlemeyi kesip , aptal eğlendiren tarzdaki aktivitelere yönelmiş durumda.

Evet eğlenmeye hepimizin ihtiyacı var. Ancak kendimizi eğitmeye daha çok ihtiyacımız var. Bilgisiziz ve çoğu şeye de ilgisiziz. Konuşma konusunda eksikliğimiz var. Okuma ve yazma da cabası. Aslında yapmamız ve bizim için sıradan hale gelmesi gereken şeyler bize ilginç geliyor. Kitap okuyan insana garip , şaka videosu izleyen insana normal gözü ile bakıyoruz.

Oysa ki bunların ikisi de gündelik ve sıradan aktiviteler. Sürekli yaptığımız şeyler ama dediğim gibi insanlar okumayı azalttığı hatta kimisi bitirdiği için bize tuhaf geliyor.

Kendimi Geliştirmek bizim elimizde. Yakınınızdaki bir kitabı alın ve başlayın okumaya. Daha sonra da konuşmaya. Ve bol bol konuşun insanlar ile ki en çok da aynadaki insanla.

HAYATA YENİDEN BAŞLA:

Bu kısımda sizi ateşlemem gerekiyor.

Çıkın sokağa ve ilk köşe başındaki insana bir şeyler sorun. Bir kasiyer ile muhabbet edin. Ya da masadaki ilk kitabı alın ve okumaya başlayın. Basit şeyler gibi gözükse de size çok şey katacak bunlar. Sıradanlaşmayın.

Farklı be başarılı bir insan olmak için gayret gösterin. Aslında çok özel siniz. Bu dediğim şeyleri yapamaya başladığınızda yürümeyi yeni öğrenen bir bebek gibi olacaksınız. İlk başta çok tatlı gelecek.

Önce 1-2 sayfa sonra 4-5 derken yavaşça haftada ayda 1 haftada 2 kitaba yükselecek ve farkı sizde göreceksiniz. Sadece okumak tabi ki yetmiyor. Ne okuduğuna , neye hazırlandığına göre ne yönde gelişeceğin değişiklik gösterir.

Gelişmek ve yeniden başlamak aslında kapınızda. Sadece kapıyı nasıl açacağınızı bulmanız gerekli. 

Selam Ben Emirhan
Yolunun daha henüz çok çok başında olduğunun farkında olan az insan var hayatta, henüz bir başarı elde edemeden kendini alim sanan çakma filozoflar var, insan, nankör ve kibirli olmasıyla tanınır, ben ise halktan biri, ülkedeki milyonlarca gençten yalnızca bir tanesiyim, Selam, ben Emirhan.
Subscribe
Bildir
3 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
İŞ GÖRÜŞMESİ
Sonraki
Meleklere Elveda…

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.