Yeni Başlayan Yatırımcılar İçin İpuçları

Yeni Başlayan Yatırımcılar İçin İpuçları

Size nasıl daha başarılı ve daha fazla para kazanabileceğinizi gösteren acemi bir yatırımcı için temel yatırım ipuçları vermeye çalışalım.

Ne yazık ki, gelecek için fazla tasarruf etmiyoruz. Yaşlandığımızda hayatımıza devam etmek için en büyük beklentimiz emeklilik ikramiyesinden gelecek para gibi görünüyor. Birçok insan emekli olmanın tek yolunun piyangoyu kazanmak olduğunu bile düşünüyor.

Ne olursa olsun, burada yeni başlayan yatırımcılar İçin İpuçları bulunmaktadır. Bu yatırım ipuçlarını değerlendirerek uzun vadede hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

İyi yatırımlar yapmak asla hızlı bir şekilde zengin olmayı vaat etmez ve bu şekilde büyük gelir elde etmek genellikle bir şans meselesidir. Benzer şekilde, büyük riskler almak ve geceleri uyumak istemiyorsanız, bu ipuçlarını okumanızı öneririz.

Yeni Başlayan Yatırımcılar İçin İpuçları

Yatırım İpucu # 1: Erken Başlangıç

Tasarruflarınızın ve yatırımlarınızın size daha fazla getiri getirmesini istiyorsanız, yatırımlarınıza erkenden başlamalısınız. Daha iyi anlamak için bir örnekle devam edelim

 

Her ay yatırım yapan Cem ve Barış’ı aynı miktarda parayla karşılaştıralım.

 Cem;

 20 yaşında para biriktirmeye başladı ve 60 yaşına kadar devam edecek

Her ay 100 $ yatırım

Ortalama% 8,5

Ve sonunda 406.825 dolar kazandı.

Barış;

 30 yaşında para biriktirmeye başladı ve 60 yaşına kadar devam edecek

Her ay 100 $ yatırım

Ortalama% 8,5

Ve nihayetinde 166.339 dolar

Cem 10 yıl önce Barış’a 240 bin TL yatırım yapmaya başlayacak. Burada fark etmemiz gereken konu, 10 yıl önce 10 bin TL tasarruf etmeye başlaması, ancak kazandığı para çok daha fazlaydı.

 

Bu yüzden, mümkün olduğunca erken yatırım yapmaya başlayacağınızı asla unutmayın.

 

Yatırım İpucu # 2: Borsaya Girmeye Dikkat Edin

Borsa takip etmek ilgi çekici olmanın yanı sıra sıkıcı olabilir. Tanıdığınız birini gördüğünüzde ve bu iştahtan gelir elde ettiğinizde bile artar.

 

Hisse senetleriyle başa çıkmak çok zaman alacaktır. Hisse senetlerini takip etmek yeni başlayan yatırımcılar için zorlayıcı olabilmekte çünkü sizi yönetmeye, satın alma ve satmaya zorlayabilir. Anlık değişiklikler, siyasi atmosferdeki değişiklikler, şirketin ülkeye bakışına yönelik tüketici tepkileri yatırımlarınızın kaybolmasına neden olabilir. Bu nedenle, bu alanda daha önce hiç ilgi veya bilgi almadıysanız, risk almayın.

 

Yatırım İpucu # 3: Yatırım Fonu

Riski dağıtma ve mülkiyet ilkelerine kamudan katılım belgesi karşılığında tahsil edilecek para ile inanma ilkesine uygun olarak sermaye piyasası araçlarını, gayrimenkul, altın ve diğer kıymetli maden portföyünü işletmek üzere kurulmuş bir varlıktır. (Ref: Garanti Bankası)

 

Yatırımcılar için ipuçları seçenekleri sürekli değiştikçe yeni yatırım fırsatları da ortaya çıkmakta ve fonlar bu konuya büyük katkı sağlayabilmektedir. Yasalarla güvence altına alındığı için rehin veya el koyma riski yoktur. Fiyat bilgilerine çeşitli kaynaklardan erişmenin yanı sıra, küçük miktarlarda satın alınabileceği ve satılabileceği gerçeği, risk almaktan korkanları daha kolay hale getirecektir.

 İlginizi Çekebilir: DOĞALGAZ FATURASI NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

Yatırım İpucu # 4: Stratejiniz Duygusal Olmasın – Varlıklarını Koru

Tarihsel olarak, piyasa getirileri her zaman ortalama istikrarlı bir yapı olmuştur. Öte yandan, duygusal olarak hareket eden yatırımcılar, ortalama gelirin altında üretim yaparak daima yanlış yatırım stratejilerini takip etmişlerdir.

 

Duygusal olarak yatırımlar yapmaya kalkmak bizi anlık kararlar almaya itebilmektedir, Ucuz rakamlar artık büyük gelir avantajı sağlıyor, ancak korkularına yenik düşüyor, ev sahipleri yatırımlarının değerinden daha düşük evlerini bıraktılar ve uygun fiyatlara yatırım yapabilecekleri yanlış kararlar vermeyi bıraktılar.

 

Dalgalanma altındasınız, doların döviz kurundaki değişim, konut fiyatlarındaki dalgalanmalar, hislerinizin söylentileri gibi yatırımlarınızdan vazgeçmeyin. Tabii ki, altın düğün süreleri yıl sonuna doğru artacağından ülke genelinde bir düşüş veya kriz yaşanabilir, doların düşmesine ve deprem yatırımınızı artırmasına neden olabilir veya çeşitli nedenler değer kaybedebilir, ancak sonuçta bu dalgalanma size karşı olun, böylece stratejiniz ve hedefleriniz duygularınıza yenik düşün.

 

Yatırım İpucu # 5: Bölün ve Yönetin

Yatırımlarınızı çeşitlendirin, bir kısmı ile bono alın ve diğer kısmı ile altın veya döviz yatırımı yapın. Kendinizi güçlü hissettiğiniz bölgelere yatırım yaparken, yabancı bölgelere küçük yatırımlar yaparak kendinizi küçük risklerle ödüllendirin. Yatırımlarınızı çeşitlendirmek, yatırım getirinizi artıracağınızı garanti etmez, ancak bunu yaparak risklerinizi kapatabileceğiniz başka kanallarınız olacaktır. Kişisel hedeflerinize ulaşmak için yatırımlarınızı dağıtın. Yatırım dönemleri birbirinden farklı olan bu yöntemle kendinizi dönüşüm sonuçlarından daha güvenli tutabilirsiniz.

Orhan
İnternet üzerinde araştırma yapmayı seven ve teknoloji ile yakından ilgilenen , geçen zaman içinde sahip olduğum bilgi birikimini paylaşabilmek için yazmayı seçen biriyim.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Sessizliğin Sesi
Sonraki
Gavura Kızıp da Oruç Bozulmaz
Gavura Kızıp da Oruç Bozulmaz

Gavura Kızıp da Oruç Bozulmaz

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.