Yavaş Olunca Daha Anlamlı Sanki

Yavaş Olunca Daha Anlamlı Sanki

  

 Yavaş olunca daha anlamlı sanki. Bilmem, belki de yavaş olunca biz arada göremediğimiz o küçük ayrıntıların farkına varıyoruzdur. Sizce yavaş olunca daha mı anlamlı? 

 Sorumu sona doğru cevaplayacağım. Öncelikle sormamız gereken soru şu bence: Yavaş olunca ne anlamlı? Her şey. Basit bir örnekle anlatayım, mesela kendi etrafınızda hızlıca dönün ve gördüğünüz şeyleri bana anlatın. Cevabınızı az çok tahmin edebiliyorum. Hiçbir şey. Siz hızlıca dönünce etrafınızda hiçbir şey göremezsiniz çünkü görüntüler birbirinin ardından sabırsızmışçasına gider sonraysa biz o sabırsız görüntüleri anlayamayız. Peki yavaşça dönün bir de etrafınızda. Çoğu şeyi göreceksiniz, belki de bazı ayrıntıları fark edeceksiniz. Bu güzel bir örnekti bir de başka bir örneğe bakalım. Peki bir şarkıyı normal hızla dinleyince arka plandaki şarkıya ayrı bir hava katan minik melodileri fark edebiliyor musunuz? Ya da şöyle diyelim; bir müziğin her melodisini nasıl dinlersiniz? O müziği yavaşlatırsanız öyle dinleyebilirsiniz. Mesela Mgmt- Little Dark Age. Ben bu müziği yavaşça dinlediğimde arkadaki melodileri fark ettim. Aslında şarkının ana melodisi değil de arkadaki minik melodiler bana bir şeyler hissettiriyormuş. İşte anlatmak istediğim buydu. Hayat da böyledir, siz eğer ki bir şeyleri hızlıca yaşamak sterseniz veya yaşıyorsanız yavaşlatın. Hayattaki ayrıntıları hayatın akışıyla fark edemezsiniz, siz hayatınızı yavaşlatırsanız bu minik ayrıntıları bulabilirsiniz. Hiç almadığınız kadar güzel tatlar ağzınızda kendini belli eder. 

 Unutmayın hayat ayrıntılarda gizlidir ama hayat aynı zamanda ayrıntıları fark edemeyeceğimiz  kadar da hızlıdır. Baksanıza yetmiş yaşındaki insanlara, hepsi hayatın ne kadar da hızlı olduğundan şikayetçi…

Liarx
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
YAZMAK İÇTEN GELİR ONA ENGEL OLMA

YAZMAK İÇTEN GELİR ONA ENGEL OLMA

Sonraki
İnsanlar neden hep kazık yer

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.