Walt Disney’in Başarı Hikayesi

Walt Disney; bu noktaya gelene kadar birçok başarılı insan gibi sayısız eleştiriye maruz kaldı. Öyle ki yaratıcılıktan yoksun olduğu söylenerek bir zamanlar çalıştığı gazeteden atıldı.

Walter Elias “Walt” Disney; Amerikalı yapımcı, yönetmen, senarist, seslendirmen ve animatör. Flora Disney ve Elias Disney’in oğludur. Üç erkek, bir kız kardeşi vardır. Kardeşi Roy O. Disney ile Walt Disney Productions’ı kurmuştur. Şirketi dünyanın en ünlü film yapımcılarından biri olmuştur.

Bir cumartesi günü parktaki banka oturmuş fıstık yerken bir taraftan da dönme dolapta oynayan kızlarını seyrediyordu. Onları izlerken çocukların ve ailelerin bir arada eğlenebileceği bir yerin hayalini kurmaya başladı Bir tema parkı yaratma fikri orada filizlenmişti. Kurmayı tasarladığı park dünya üzerinde eşi benzeri olmayan, her yaştan insanın merakını uyandıracak  bir yer olacak; fantastik deneyimlere ev sahipliği yapacak bir yer olacaktı.

Disneyland onu sabırsızlıkla bekleyen insanlara kapılarını 1954 yılında açtı. Cep yakan biletlere ve yaşanan onca teknik aksaklığa rağmen tez zamanda başarıyı yakaladı ve gerçek anlamda sihirli bir dünya olarak bilinir oldu.

O dönem 50 yaşlarını aşmış olan Walt, en büyük hayalini gerçeğe dönüştürmeyi başarmıştı. Animasyon şirketleri gelişmeye devam ediyor, karakterleri çoğu insan tarafından seviliyordu. Yaptığı işler ülke sınırlarını aşıp dünyaya yayılmış durumdaydı. Eğlence sektörünü kökten sarsmış, yarattığı onca sıra dışı görüntü ve deneyimle her yaştan insanı heyecanlandırmayı başarmıştı.

Walt yakın zamanda yeni bir tema park kurmanın planlarını yapıyordu. Ancak ne yazık ki henüz inşaat tamamlanamadan hayatı boyunca içtiği sigaranın gazabına uğrayıp 1996 yılında yakalandığı akciğer kanseri neticesinde hayata gözlerini yumdu. Tamamlayamadığı son girişimini devralan kardeşi Roy, 1971 yılında Walt Disney World’u  açmayı başardı.

Walt Disney bugün yaşasaydı size samimiyetle şunları söylerdi: Başarıya giden direkt bir yol yoktur, bu deneyimle sabit bir gerçektir. Başarı yalnızca devam etme azmi ve istekliliğe bağlıdır. Her şeyin anahtarı hiç umulmadık hayaller kurmaktadır. Eğer hayal edebiliyorsanız, yapabilirsiniz de.

Nagehan
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
17.Gün Telafi Yayını
Sonraki
Kendine Güven

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.