Vazgeçebilenlerden misiniz? Vazgeçmiş Gibi Yapabilenlerden misiniz?

Vazgeçebilenlerden misiniz? Vazgeçmiş Gibi Yapabilenlerden misiniz?

İşsiz geçen gün sayısı: 49

Aileyle geçen karantina gün sayısı: 42

Karantina devam hızla devam ediyor. Karantina zamanlarinda ke dime verdiğim sözlerden en kolay tutabildiğim “kitap okumak” ile ilgili olan madde. Durust olmak gerekirse ilk başlarda ailemin benimle yılların acısını çıkarmayı bu karantina günlerine yayması nedeniyle pek yalnız kalamıyor kitapta okuyamıyordum; ama neyseki son zamanlarda biraz birbirimizden bıkma evresine geçiş yapabildik.

Daha öncede yazdığım bir kitaptan bahsetmek istedim aslında bu yazımda. Guy Finler adlı yazarın bir kişisel gelişim üçlemesinin ilk kitabi “VAZGECEBILMEK”.

En başta şunu belirtmek isterimki kişisel gelişim kitaplarıyla arası iyi olan biri değilimdir. saçma demiyorum çünkü tabiki aralarında size yön gösterecek cümleler içeren, fikirler veren kitaplar vardır, sadece ben çok inanan biri degilim.

Internette yorumlarini görünce ve tamda işten çıkıp uzun bir boş vakite sahip olunca, gaza gelip serinin üç kitabını da aldım ((bkz: sevebilmek) (bkz: özgürlesebilmek) )

Saçma bir kitap olduğunu söyleyemem, zira içerisinde bana gerçekten hayatımdaki çoğu toksik durumla alakalı fikir verdiği kısımlar oldu. Ama tabi kisisel gelisim kitabi diye de okur okumaz  “Simdi gelde gör beni bambaşka biri şutladim butun eski defterleri” gibi bir süper güç beklemeyin. Unutmayın ünlü bir Cem Yılmas ne demiş “Güç içimizde, mutluluk içimizde. Kitabin Kdv’si?. içinde içinde” 🙂

Sadece, çeviri yüzünden mi yoksa kitabın dilinden mi emin olamadım, bir çok yerin anlaşılması biraz güçtü. halbuki kisisel gelisim kitabinin mantiginin kitap okumaya yeni baslamis birinin bile kolayca anlayabilecegi bir dille yazilmasi gerektigini dusunuyorum. Özellikle içimizdeki ‘sahte ben’ kavrami ve onunla nasıl başedeceğimiz konusunda dönüp dolaşıp verdiği çoğu tavsiye “onun istediği gibi davranmamak” niteliğinde. Tamam da bunu nasil yapacagiz hacı? Bunu ben de biliyorum zaten. Detayli anlaşılır bir kısmı yok.

Tabi bunlar benim düşüncelerim. En başında da söylediğim gibi yine de kötü bir kitap diyemem. Eminim içinde size de yol gösterecek bir çok kısım vardır.

Boş vaktiniz olduğu bir zaman okuyun derim. Ama ben en çok serinin ikinci kitabi SEVEBILMEK kitabını begendim. Onu da başka bir ara anlatacağim.

Kalbinizin sahibine emanet olun

Gizli Özne
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
“İçim Ürperiyor, Ya Evde Yoksam?” DiYorum! #ÇYL

“İçim Ürperiyor, Ya Evde Yoksam?” DiYorum! #ÇYL

Sonraki
Enerjik Bir Gün

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.