Uyumazsan zayıflayamazsın!

Merhaba arkadaşlar, sizler şimdi başlığı görüp nasıl yani dediğinizi duyar gibiyim evet yanlış okumadınız uyuyamazsak zayıflayamayız, gelin sizle detayları aşağıda konuşalım.

Uyku beynin bir fonksiyonudur, vücudumuzun da bir fonksiyonudur. Belirli bir uyanıklıktan sonra, beden belirli bir yorgunluktan sonra ihtiyacımız olan uyanıklığın tersi bir durumdur ve kendiliğinden olur. Bunu açıkladıktan  sonra gelelim düzensiz uykunun vücudumuzda yarattığı etkilere. Düzensiz bir uyku, örneğin geç yatıp geç uyanmak bize daha çok kalori aldırıyor, gelin sizle bir araştırma sonucuna gidelim.

  Metabolizmanın gün ışığıyla paralel olarak uyumasını ve uyanmasını sağlayan hormon melatonin hormonudur. Melatonin, en yüksek seviyesine 23.00-04.00 da ulaşır ve sabah saatlerinde seviyesi tekrar düşer. Bu hormon hava karardığında uykunuzun gelmesini sağlar ve ışıktan etkilenir. Melatonin hormonu güçlü bir antioksidandır yani vücudunuza zararlı olabilecek maddeleri etkisiz hale getirerek vücudun yenilenmesini sağlar. Bu nedenle karanlık bir ortamda ve belirtilen saat aralığında uyumanız önemlidir .”Araştırmalara göre az uyumak metabolik hızı da etkileyebiliyor. Amerikan Klinik Beslenme dergisinde yayınlanan başka bir çalışmaya göre; 4 saatten az uyuyan kadınlar 300 kalori daha fazla yemek yiyor ve diğer güne yaklaşık 21 gramdan fazla yağ ile başlıyor. Yeterli uyku, karbonhidrat ve yağ isteğini durdurur.” Gördüğünüz üzere düzensiz, kalitesiz bir uykunun sonuçları bize ağır bir bedel ödetiyor. 

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.