Türklerin Doğru Bildikleri Yanlışlar

“Baldız baldan tatlıdır” denilip birçoğumuzu kötü hissettiren bir toplum lafı vardır ya hani. O işte aslen öyle değil. Çoğumuz bunu yanlış biliyoruz. Bize nesiller boyu bu düşünceyi aşılıyorlar. Kendimce kötü bir algı. Hoş ve etik değil .Aslında o cümle şöyle “Daldız baldan tatlıdır.” Daldız süzme balın alınmasını sağlayan genellikle tahtadan olan bir araç oysaki .Trajikomik değil mi?Kesinlikle öyle. Kim demiş nereden çıkmış bilmiyorum ama kulağı iyi çınlıyor o kesin. Çoktan ölmüştür aslında. Bazı bağnazlar bunu kendi lehine çevirmeyi çok seviyor ve başarıyor da. Aslında bu takdiri şayan bir başarı. Düşünsenize neredeyse herkes bunu yanlış olarak biliyor. Hatta kelime oyunu diye televizyon yarışmasında bile anılmış bir cümle. Ne baldızmış arkadaş! Düşman başına bile olmasın öylesi. Evet ilk olarak buydu.

İkinci doğru bilinen yanlış ise biber, patlıcan, kabak, domates vs. gibi yiyeceklerden yapılan içli besine dolma denir dolma! Bunların içi oyuk ve derindir. Yani içine malzeme doldurulur. Asma yaprağı, lahana, pancar yaprağı gibi yapraklar ise içle birlikte sarılır. Mumyalar gibi… Bunlara da sarma denir. Sarma!

Bebekleri kundaklamak var bir de. Yavrucuklar yazık sarma gibi sarılıyor. Neymiş efendim beli doğrulsun, kambur olmasınmış. Bana gerek olmadığını düşündürüyor doğrusu. Çünkü bildiğim kadarıyla bebeklere egzersiz yaptırılmalı. Rahat, serbest tutulmalı. Onlar gelişim aşamasında ve kasları kemikleri çalışmalı. Çalışmalı ki güçlü sağlıklı büyüyebilmeli. Mesela tarımsal alanda karpuz yetiştirilirken karpuzları kare hazneye koyup o şekilde olgunlaştırıyorlar. Kare karpuzlar bu şekilde oluşuyor. Yani küçüklükten böyle sıkıca sarmak onu kalıba koymak vücut dengesini bozacaktır.

Teşekkürler.

Şengül Aydoğdu
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Harita Mühendisliği nedir?Ne iş yapar? Bu bölümü tercih etmeli miyim?

Harita Mühendisliği nedir?Ne iş yapar? Bu bölümü tercih etmeli miyim?

Sonraki
Giriş Yok Sadece "BEN" ( Güvenli Alan )

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.