Türkiye’de Apolitik Olmak Mümkün Mü?

Türkiye’de Apolitik Olmak Mümkün Mü?

Bu ülkede apolitik olmak mümkün mü? Bana soracak olursanız, asla mümkün değil derim. Her ülkede yaşamanın zorlukları olduğu kesin. Ama özellikle bu ülkede yaşamak bazen insanın aklını kaybetmesine sebep olacakmış gibi hissettiriyor. Her gün yeni bir skandalla veya psikolojimizi derinden etkileyen bir olayla yüz yüze gelmek zorunda kalıyoruz. Ve çoğunlukla bunun için elimizden hiçbir şey gelmiyor.

Türkiye’de Apolitik Olmak Mümkün Mü?

Psikolojimiz bozuluyor ama biz ne psikolojimizi bozan olaylar ile alakalı ne de sağlıklı bir ruh haline ve ruh durumuna sahip olmak için herhangi bir şey yapamıyoruz. Bizim yerimize başkalarının sesini çıkarmasını istiyoruz haliyle.  Bu başkaları da elbette yoldan geçen insanlar olmayacak. Bizim oyumuzu verip başımıza getirdiğimiz yöneticilerimiz yani siyasetçiler olacak. Peki oluyor mu? Asla!

Bu ülke, içinde yaşayan herkesi politik olmaya zorluyor. Çünkü eğer politik bir tutum sergilemez, bir kesime yakın olmazsan kimse senin haklarını savunmak için elini taşın altına koymuyor. Ya onlardan olacaksın, ya da karşılarında duracaksın.

Apolitik olmak gibi bir rüyaya kapılıp gruplar arasındaki ince çizgide yürümek gibi bir hayalin varsa şimdiden unutsan iyi olur. Çünkü o çizgiler sandığından çok daha incedir. Ve her an ayağın kayabilir. Sen de kendini ait olmayı bile istemediğin bir grubun içinde bulabilirsin. Ve haliyle diğerleri de seni kendilerine düşman ilan edebilirler. Özetle apolitik olmak, rahat ve özgür olmak değildir. Apolitik olmak, politik olmaktan daha kısıtlayıcıdır bu ülkede.

Bu Millet Bilmediği Şeyden Korkar

Türkiye’de insanların nefret ettiği bir şey varsa o da karşılarındaki insanın zihnine girememek ve onun düşüncelerini okuyamamaktır. Böyle söyleyince bu milletin özel güçleri var da bizim haberimiz mi yok diye düşünebilirsiniz. Ama hakikaten özel güçleri vardır bu milletin. Siz bir konuyla ilgili herhangi bir görüş belirttiğinizde veya politik kimliğinizi açık ettiğinizde sizin ne düşündüğünüzü ve nasıl davranacağınızı bileceğinden çok emindir. Etiketleri ellerinde hazırdır. Onları el çabukluğuyla alnınızın ortasına yapıştırmak için sizin ağzınızdan çıkacak bir kelimeyi bekler dururlar. Bu etiketi yapıştırdıktan sonra da artık sizi tanıyordur ve tanıdığı biri çok kuvvetli bir düşman bile olsa artık onu geçmişe kıyasla daha az korkutuyordur.

İşte apolitik olmanın, gözü dönmüş politik bir maganda olmaktan dahi yüzlerce kat tehlikeli olmasının en büyük sebebi bu bilinmezliğin toplumda yarattığı korku ve tedirginlik hissidir. Apolitik olanın taraf tutmadığına değil, bir şeyler sakladığına inanma eğilimi vardır. Apolitik olan her zaman ve her kesim için diğer tarafın adamı ve hatta ajanıdır. Bir sebepten düşüncesini açıklamayan biri, korkak ve plancı bir kişiliğe sahiptir. Bu sebeple apolitik kimse, politik olan ama onlardan olmayan bir insandan az sevilir. Çünkü onların gözünde bilinmezlik bin kat daha tehlikelidir.

 

Politikacıların Milletten Daha Apolitik Olduğu Ülke: Türkiye

Girişte de bahsettiğim gibi içinde yaşadığımız ülke ne yazık ki bizi politik tutumlar sergilemeye itiyor. Her gün, her saniye bir kabusa uyanıyoruz. Ve sağın, solun veya onların sayamadığımız kadar dallanıp budaklanmış alt kollarının bir şeyler yapmasını sağlamak adına çıldırmış durumdayız. Artık gerçekten bir aksiyona geçsinler ve bu millet için, bu ülke için bir şeyler yapsınlar istiyoruz. Peki oluyor mu? Bir kocaman ASLA daha.

Çünkü bu ülkede politikacılar milletten onlarca kat daha apolitik. Adeta transfer oldukları takımda işlerini yapan futbolcular gibiler. Oyunlarını oynayıp evlerine gidiyorlar. Biz ise fanatik taraftarlar olarak oyundaki en ufak bir anda öfkenden veya sevinçten sarhoş oluyoruz. Apolitik olmak bizim neyimize?

İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Facebook’un Yeni Tanıttığı Kripto Para Birimi “Libra” Nedir?
Sonraki
Evde Köpek Bakmayı Düşünenler İçin En Önemli 10 Bilgi
Köpek Veteriner

Evde Köpek Bakmayı Düşünenler İçin En Önemli 10 Bilgi

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.