Türkiye cumhuriyettir

Ayasofya’da ilk Cuma namazı kılındı. Cuma namazı öncesinde bir görüntü dikkatleri çekti. Sosyal medyada da binlerce kişi tarafından paylaşılan görüntüde, Ayasofya Camisi’ndeki minbere ‘yeşil sancaklar’ asıldığı görüldü. Yeşil sancaklar, Osmanlı İmparatorluğu döneminde fethin sembolü olarak caminin minberine iki yeşil sancak asılır ve minberin sağ giriş tarafına kılıç konulurdu.

Ayasofya Camisi’nde beklenen an geldi. On binlerce kişinin katılımı ile 1934’te ibadete kapatılan Ayasofya Camisi’nde 86 yıl sonra ilm Cuma namazı eda edildi. Tüm dünya tarihi gelişmeyi yakından takip ederken, Yunanistan yas ilan etti. Kiliselerde 1453’teki ayini düzenleme ve bayrakları yarıya indirme kararı alındı. Ayasofya Camisi’ndeki tarihi görüntülerde ise, ‘Yeşil Sancak’ dikkatlerden kaçmadı.

Ayasofya Camisi’nde ilk namaz öncesi minbere iki yeşil sancak asıldı. Sancaklar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Binlerce kişi bu fotoğrafı farklı notlar ekleyerek paylaştı.

Yeşil zemin üzerinde üç beyaz hilal bulunmaktadır. Bu üç hilal üç kıta olan Avrupa, Asya ve Afrika’yı temsil etmektedir.

Osmanlı Devleti’nin armasında yer alan yeşil sancak hilafet sancağıdır. Yeşil sancak, islamiyetin hakimiyetini temsil etmektedir. Hilafet Osmanlıda çok önemlidir.

Devleti halifelik haline getirecek gelişmelerin başlangıcıydı.

        AK Parti’den hilafet                            açıklaması

Hükümete yakın bir medya kuruluşuna ait olan dergide ‘hilafet çağrısı’ yapılmasına tepkiler büyüyor. AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Türkiye’nin siyasal rejimiyle ilgili siyasal kamplaşma üretmenin yanlış olduğunu belirterek “Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” dedi. Çelik’in Twitter hesabından yaptığı açıklamalar şöyle:* Türkiye Cumhuriyeti, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir. Bu nitelikleriyle Cumhuriyetimiz hepimizin ortak çatısıdır. Ülkemizin siyasal rejimi büyük sosyal ve siyasal tecrübelerden geçmiş ve geleceğe yürümektedir.CUMHURİYET GÖZBEBEĞİMİZDİR* Türkiye’nin siyasal rejimiyle ilgili siyasal kamplaşma üretmek yanlıştır. Cumhuriyetimiz tüm nitelikleriyle gözbebeğimizdir. Dünden beri sosyal medyada siyasal rejimimizle ilgili ortaya çıkan sağlıksız tartışma ve kamplaşma, Türkiye’nin gündemi değildir.* Türkiye Cumhuriyeti güçlü ve büyük bir devlet olmasının yanı sıra, tüm dünyada bilhassa kimsesizlerin kimsesidir. Sorumluluğumuz ahlaki ve siyasidir. Siyasal temeli olmayan kamplaşmalar yerine ortak ideallerimizle geleceğe yürümeliyiz.Ülkemizin hak ve adaletle dolu demokratik bir devlet olmasını istiyoruz..Huzurla yaşamak istiyoruz….

okur

Yazar: Melek Erol

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.