Bir Solcunun Gözünden Türbanlı Öğrencilerin Üniversite Mağduriyeti Hakkında

Bir Solcunun Gözünden Türbanlı Öğrencilerin Üniversite Mağduriyeti Hakkında

Selamlar. Bu, bu sitedeki ilk yazım olacağı için yıllardır konuşulmadığını düşündüğüm bir konuyla başlamak istedim. Türbanlı öğrencilerin üniversite mağduriyeti, Türkiye’nin yıllardır kanayan yarası ya da yaklaşık 10 sene öncesine kadar kanayan yarasıydı diyelim. Bugün gelinen noktada ise türbanlı öğrenciler üniversite sıralarında türbanlarıyla eğitim almakta herhangi bir sorun yaşamıyorlar; fakat üzülerek söylüyorum ki, 10-15 sene önce bu uğurda verilen mücadele unutulmaya başlanmış, hatta unutulmuş gibi gözüküyor.

Türban Meselesi

2000’li yılların sonlarına doğru, Biyoloji bölümünde, herkes tarafından solcu kişiliğiyle bilinen bir hocamızın dersinde hiç unutamadığım bir olay yaşadım. Amacım kimseyi zan altında bırakmak değil, o yüzden isim vermeden üstünkörü anlatmaya çalışacağım. Dersi birlikte aldığım arkadaş grubumla birlikte (ben dâhil 5 kişiydik) okulun solcu topluluklarından birine üyeydik. Dönemin ilk dersine bir öğrenci türbanlı olarak geldi. Tabii sınıftaki tek türbanlı öğrenci olduğu için, girer girmez hocanın dikkatini çekti. Hoca dersin içeriğini assignment’lar, midterm’ler vs. diye lafa girmiş anlatırken, nasıl yaptığını hâlâ anlamadığım bir şekilde konuyu türban meselesine çekmeyi başardı. Hoca ufak ufak laf sokmaya başlayınca ortam da yavaştan gerildi.

Önerilen İçerik: Neden Empati Kuramıyoruz?

Derken birden, neredeyse kızın gözünün içine bakarak, “Bilim yapmaya geliyorsanız dogmanızı kapıda bırakıp gelin” diye bombayı patlatınca, kız dayanamayıp ağlamaya başladı ve koşar adımlarla amfiyi terk etti. Sınıfın çoğunluğu olan biteni kahkahalarla izlediği için hocamız da bundan gaz almış olacak ki, zafer kazanmış gibi bir edayla kızın arkasından bir-iki hoş olmayan laf edince ben dayanamayıp “Bu yaptığınız çok ayıp hocam” diye bir çıkış yaptım. Arkadaşlarım da bana destek verince bir anda kendimizi hocayla bir söz dalaşının içinde bulduk. Sonuç olarak da yaklaşık 10 dakikalık bir sözlü tartışmanın sonunda arkadaşlarımla sınıfı terk ettik. Add-drop haftasında başka bir section’a geçtik. Zaten mezun olana kadar da bir daha o hocadan ders almadım.

Bir Solcunun Gözünden Türbanlı Öğrencilerin Üniversite Mağduriyeti Hakkında

Türbanlı Üniversite Öğrencisi

Şimdi bu anımı niye paylaştım? Bu olayın üzerinden 10 seneden çok zaman geçti ve üzülerek söylüyorum ki, bugün üniversiteye yeni başlayan türbanlı öğrencilerde büyük bir solcu düşmanlığı seziyorum. Evet, kendine solcu diyen bu tip insanlar bu mağduriyete sebep oldu ve evet, muhtemelen muhafazakâr aileler kızlarına solcuları bu şekilde öcü gibi anlattı. Sonuç olarak da, zamanında azınlıkken haklarını savunduğumuz türbanlı arkadaşlarımız gitti, yerlerine solcuları kendilerine tehdit olarak gören bir “türbanlı üniversite öğrencisi” profili geldi. Burada iki taraf da %100 haklıdır veya haksızdır demek tabii ki doğru olmaz. Ama ne yazık ki gördüğüm kadarıyla, iki tarafın içindeki çürük elmalar bizleri birbirimize düşürmeyi başarmış.

Önerilen İçerik: Bir Kadının İtirafnamesi

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:

Anonim Yazar
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Hollanda’da Selfie Vandallığına Karşı Lale Bariyeri
Sonraki
Yolculuklarınızı Daha Eğlenceli Bir Hale Getirecek Son Zamanların Popüler Mobil Oyunları

Yolculuklarınızı Daha Eğlenceli Bir Hale Getirecek Son Zamanların Popüler Mobil Oyunları

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.