Dünyanın En Huzurlu 2’nci Ülkesini “Kahve Meselesi” Karıştırdı

kahve

Global Finance Dergisi’nin “Dünyanın En Güvenli Ülkeleri Listesi’nde 2’nci olan İsviçre, savaş veya doğal afet durumlarında halkın zor durumda kalmaması için temel besin maddelerini stokluyor. İsviçre ilk kez 1. Dünya Savaşı’nda muhtemel bir kahve yokluğu için önlem almaya karar vermiş ve acil durum depolarında kahve stoklamaya başlamıştı.

Ülke, savaşlardan sonraki yıllarda da savaş, doğal afet ve salgın hastalık olasılıklarına karşı acil durumlar için kahve depolamaya devam etti. Ancak, Ulusal Ekonomik Tedarik’ten sorumlu Federal Büro, geçen hafta “Kahvede neredeyse hiç kalori olmadığı için besinlerin güvence altına alınması hedefimize bir katkıda bulunmuyor” dedi. Kahvenin acil durumlarda insan hayatının devamı için şart olmadığı ifade edildikten sonra hükümet de, depolama işleminin 2022’de sona ermesinin planlandığını açıklandı.

kahve

Dünyanın En Çok Kahve Tüketen Toplumu: İsviçre

Hükümetin kahve stoklamayı durdurmaya ilişkin açıklaması, Avrupa’nın en huzurlu ülkelerinden olan İsviçre’yi karıştırmaya yetti. Çünkü İsviçre halkı dünyada en fazla kahve tüketen toplumlardan biri. Uluslararası Kahve Kurumu’na göre; ülkede kişi başı yıllık ortalama kahve tüketimi 9 kilo. Bu rakam birçok ülkeden daha fazla. Örneğin İngiltere’de kişi başı yıllık tüketilen kahve miktarı 3,3 kilo. Türkiye’de ise bu rakam 1 kilonun altında.

Bu istatistiğe bakıldığında İsviçre halkının kahvesiz yaşayamayan bir toplum olduğunu söylemek mümkün. Bu nedenle halk, hükümetin aldığı bu karara tepki gösterdi. İsviçre’nin gıda stoklarını denetleyen Reservesuisse de kahve stoku yapan 15 şirketten 12’sinin depolamaya devam etmek istediğini açıkladı. Bu şirketler yazdıkları bir mektupta şu açıklamayı yaptı: “Hayati önemdeki gıda maddelerinin belirlenmesi için ana kriter olarak kalori hesabı yapılması, kahveye haksızlık oluyor.”

Olağanüstü durumda Kahveleri Sadece 3 Ay Yetecek

İsviçre’de şu anda depolarda 15 bin 300 ton kahve bulunuyor. Depolamaya son verilmesi halinde olağanüstü bir durum olursa kahve stoku ülkeye sadece 3 ay yetebilecek. Hükümetin kahve depolamama planı, tartışılması için kamuoyuna duyuruldu. Son karar Kasım ayında verilecek.

Önerilen İçerik: Zuckerberg’in Çöplüğünden Servet Kazanan Adam

Haber Editörü: Pelin Aykın | kooplog


 

İrem Surel
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
ODTÜ’yü Bir Atölye Binası ve Birkaç Barakadan Bir Dünya Üniversitesi Haline Getiren Efsanevi Rektör: Kemal Kurdaş

ODTÜ’yü Bir Atölye Binası ve Birkaç Barakadan Bir Dünya Üniversitesi Haline Getiren Efsanevi Rektör: Kemal Kurdaş

Sonraki
Google’ın Unutmadığı Türkiye’nin Kadın Haraketlerinin Öncüsü: Duygu Asena
duygu-asena-kimdir

Google’ın Unutmadığı Türkiye’nin Kadın Haraketlerinin Öncüsü: Duygu Asena

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.