Travmalarımız özgüvenimizi yiyen bir canavarmıdır ?

Kaynak belirtilmedi

Eminim hepimizin geçmişte bizi üzen , bizi etkileyen , kaç yıl geçmiş olmasına rağmen hatırladıkça içimizi acıtan bir travması vardır . Peki bu travmalar özgüvenimizi ve sosyal hayat kalitemizi etkiler mi ? Gelin bugün bu soru hakkında yoğunlaşalım. 

Travma canavarı

Travmalarımız biz hatırlamak istemesekte hayat kalitemizi etkileyen , özgüvenimizi sanki bir canavarmiş gibi içimizde en ücra köşelere kaçıran, geçmişimizde bize yapılan bir nevi haksızlıklar , kötülükler diyebiliriz. Maalesef kendimde bir çok travmaya sahip olan birisi olarak bu konu hakkında çok kez konuşma fırsatı arıyorum . Elimden geldiği kadar çözüm hakkında araştırma yapmaya , kendimi dinlemeye ve etrafımdan yardım almaya calışıyorum. Etrafımda kendim başta olmak üzere bir çok bireyin küçük yaşlardan başlayıp akranlarıma kadar bu sorunla karşı karşıya olması gerçekten toplumumuzda önemli bir sorun olduğu anlamına geliyor. 

Peki ben bu konu hakkında neler yapıyorum? Travma canavarımla yaşamayı nasıl ögreniyorum? Neler yaptım ve faydasını gördüm? Bu sorulara cevaptan önce gelin bunu kendimde nasıl fark ettim ve nasıl basladı? Bu sorular hakkında konuşmak istiyorum. 🙂

Travma canavarımın ipleri artık elimde 

Küçüklüğümden beri başta akranlarım herzaman beni aşağıda yada hor görürlerdi . Gerek kilomdan gerek ailemden , yaşadığım evden yada duygularımdan alay konusu etmeye bayılırlardı. Herşeyden çok duygularım ve vücut yapımdan dalga geçilmesi beni çok daha içine kapanık çok daha panik birisi yaptı . 

Liseye başlayana kadar bu bu şekilde devam etti. Maalesef kötü insanlar herzaman biryerlerde karşıma çıkıyordu. Liseden sonra artık benim için çok daha zor olmaya başlayan bu duruma dur demem gerektiğini babamın bana bir seminerden getirdigi kişisel gelişim kitabını okumakla başladı. Okuduktan sonra daha fazla araştırma yaptım ve bu konunun üstüne daha fazla gitmem gerektiğini anladım.

Özgüvenimizi ücra köşelerden çıkarma operasyonu 

Peki şimdi bu özgüven sorunum hakkında neler yaptım ve nelerin faydasını gördüm bunlara bakalım .

  • İlk başta benim hala zorlayan şey aslında kendimi olduğum şekilde kabul etmek ; yani şuan, hemen kendimi istediğim şekilde getiremem herşeyde olduğu gibi buda belli bir emek ve çaba gerektirir fakat bunu ne için yapmak istiyorum etrafımdaki insanların beğenisini kazanmakmı? Yoksa kendim için mi? Çoğu kez cevabım kendim için olan fakat asla anlamını yansıtmayan , aslında etrafimda beni beğensin düşüncesi olsada kendim için birşeyler olsun istiyordum .
  •   İlk önce bunu başarmak için çabaladım şuan evet bazen “keşke” desemde kendimi kabul ediyorum ve değer veriyorum . Kendiniz icin ,var olduğunuz için değerlisiniz , kendinize olan inanç ve sevgi hiç bitmesin:
  • Ikinci olarak duygularımı insanlara ifade etmekten cekinmemeye çalışıyorum ve bu konuda bana toksik davranan kişileri gördüğüm zaman derhal hayatımdan çıkarıp gereken mesafeyi layıkıyla koymaya çalışıyorum. Elinizden geldiği kadar yalın olun illa herşeyi bilen , duyan , en çok gezen, birşeyleri tadan olmak zorunda değilsiniz hayatın gerçeklerini yaşıyoruz hepimiz bu yüzden kendimi kasmamak, çekindiğim yönlerimi göstermekten korkmuyorum (evim, düşüncelerim,ailem,sahip olduğum şeyler, vb.) . En çokta duygusal olarak zorluk çekiyordum bu; birine olan hislerim , kırıldığım şeyleri söyleyememek , ihtiyacım olanı dile getirememek gibi daha bir çok örnek verebilirim. Bunların üstüne gittim ve suan arkadaşlarimla onlara hislerimi anlatabiliyorum ama diğer iki konu hakkında hala zorluk cekiyorum , onlarida atlatacağıma(mıza) inanıyorum.
  • Son olarak bahsetmek istediğim şey düşüncelerimi biriyle paylaşabilmek. Belli bir yaşa geldiğiniz zaman insanların sizinle bazı konular hakkında istişare etme durumu daha fazla oluyor . Bazen birşeyler düşünemez , konuşurken zorlanma durumunu yaşıyoruz . Aslında biraz diksiyon ve bilgi birikimimizin yetersizliğide bu konuda bizi zorlayan durumlardan . Bu durumda yaptığım şey konuşurken beni dinleyen beni anlamak için uğraşan güzel insanlarla daha fazla konuşma fırsatı oluşturmak ve bu zorluğumu anlayan kişilerle konuşmak oldu ve öncesinde söylediğim gibi herşeyi bilmek zorunda değilim bu yüzden bilmediğim konularda susmak benim için gergin bır durum olmaktan geçmişti artık . Elimde olan bilgilerimle rahatlıkla konuşabiliyorum. Düşüncelerinizin arkasında durun ama her düşündüğümüzde tabiiki doğrudur diyemem fakat bilmemek , öğrenmek ayıp değil bundan dolayı düşüncelerinizi sunun birden fazla karşı dönüt almak tabiiki düşüncenizde birşeylerin yanlış olduğunu gösteriyor olabilir yine de yanlıştı ama öğrendim demek , hiç birşey söylemeden gergince vakit geçmesini beklemekten daha iyidir . Kendinize güvenin eminim güzel bir araştırma ve çalışma sonunda çoğu konu hakkında yeterli bilgiye sahip olacaksınız.

Bunlar işe yaramazsa ?

Tabiiki bunlar benim kendi deneyim ve tecrübelerimden çıkardığım şeyler . Eğer siz bunların sizin durumunuz için yetersiz olduğunu yada denemenize  rağmen hala birşeyler değişmiyorsa kendiniz için bu konuyu ailenizle paylaşın ve gerekli yardımı istemekten asla çekinmeyin . Emin olun onlarda sizin için en iyisini isteyecektir , sizde kendiniz için en iyisini isteyin ve ihtiyaciniz olan yardımı alın .

Keyifle okumanız dileğiyle umarım sizlere birşeyler katabilirim , mutluluk peşinizi bırakmasın<3

 

 

 

Kevser
Kendi duygularını yazıyla tercüme etmeye çalışan ,bazen varoluşsal sancılar çeksede hayata şükür eden ,kahvesiz yapamayan kız profili ^^
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
huzursuz ve yararsızım
Sonraki
Kadın Takı Modelleri

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.