Etkili İletişim Kurmanın Yolları

Etkili İletişim Kurmanın Yolları

Etkili İletişim Kurmanın Yolları

İletişim kurmak, sohbet etmek bizim en temel ihtiyaçlarımızdan biridir. Sevdiklerimizle beraber iletişim kurmak bizi mutlu eder. Bazı insanlar vardır ki sohbetleri o kadar iyidir ki sürekli dinlemek ister, sohbet etmek isteriz. Bu insanlar etkili iletişim kuran insanlardır. Peki biz nasıl etkili bir iletişim kurabiliriz bundan bahsedeceğim.

Güler Yüzlü Ol

Kimse soğuk duran biriyle sohbet etmek istemez. Bu yüzden iletişim kurarken önceliğimiz güler yüzlü olmaktır. Güler yüzlü olmak etrafınıza pozitif enerji verdiğinden dolayı güzel bir sohbet başlatmış olursunuz.

Hitap Şekli

Karşımızdaki kişiye hitap ederken alaycı lakaplar takmak yada küçük düşürücü ünvanlarda bulunmak size havalı gösteriyor sanabilirsiniz. Fakat böyle insanları kimse sevmez. Sizi sevilmeyen biri yapar ve kimse sizle konuşmak istemez. Bu yüzden karşımızdaki kişiye ismiyle hitap etmeliyiz. Bu onu daha mutlu edecektir.

Göz Teması

Çekingen insanlar genelde göz teması kurmakta zorlanırlar. Fakat böyle yapmanız durumunda karşı tarafla iletişiminiz ilerlemekte güçlük çekebilir. Bu yüzden insanlarla konuşurken gözlerine bakmaktan çekinmeyin.

Dinle

Etkili iletişim kurmanın yollarından biri de iyi bir dinleyici olmaktır. Sadece siz anlatırsanız insanlar bir süre sonra sizi dinlemekten sıkılır. Sizde karşı tarafın düşüncelerini, görüşlerini ve anlatmak istediklerini dinleyin. Onu dinlerken gözlerinin içine bakın. Aslında istediğimiz şey zaten bizi dinleyecek birinin olması değil mi? Bu yüzden siz de karşı tarafı dinleyin ki onlar da sizi dinlesin.

İltifat

İltifat genelde kadınlara edilir. Fakat erkeklere de iltifat edildiğinde hoşlarına gider. Ona saçlarının bugün daha güzel olduğunu yada parfümünün güzel koktuğunu yada giydiği ceketin çok yakıştığını söyleyebilirsiniz. Böyle iltifatlar etmeniz sizin güçlü bir arkadaşlık kurmanızı sağlar.

Empati

Karşılıklı sohbet ederken karşımızdaki kişiyi incitmemek yada yanlış bir şey söylememek için öncelikle empati yapmalıyız. Kendimizi karşımızdaki kişinin yerine koymalıyız. Böylece sohbet ederken kırıcı olmamaya çalışırız.

Etkili iletişim kurmak günlük hayatınızda her zaman işinize yarar. Çevreniz genişler ve bu çevreniz sayesinde kolayca iş bulabilir yada kendi işinizi kurduğunuzda çevrenizdeki insanların ilk tercihi siz olacaksınızdır.

Başka bir makalede görüşmek üzere…

Kaynak: yazargo.com

Orhan
Diğer makalelerimi okumak için buradan sitemi ziyaret edebilirsiniz. Sitemin sosyal medya hesaplarını takip ederek yeni paylaşımlardan haberdar olabilirsiniz. Facebook Instagram Twitter
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Önce İnsan…
Sonraki
Vasatlık-Lümpenleşme

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.