Toz Pembe Eskiler

Toz Pembe Eskiler

Toz Pembe Eskiler

TOZ PEMBE ESKİLER

Eskiler gözümüze neden bu kadar saf,  temiz,sevgi dolu ve en önemlisi güvenli  görünüyor bilmiyorum.

Aslında iç yüzünün karanlıklarında pek de öyle olmadığını görebilmekte mesele. Çünkü bir çocuğun güvende büyüyebilmesi için;

O çocuğun kendi fikirlerini benimsemesi gerekir. O çocuğun kendine ait fikirlerinin olabilmesi, o çocuğun o fikirleri söyleyebilmesi gerekir.Günümüzde neden çoçuğunu okula göndermeyen aileye para cezası gönderiliyor biliyor musunuz? Çünkü bir çocuğun güvende olabilmesi için o çocuğun eğitim alabilmesi gerekir.

  Peki nedir bir sağlıklı çocuk biliyor musunuz? Bir sağlıklı çocuk, bir sağlıklı nesil, bir sağlıklı gelecek demektir.

Eskileri, eski zamanda yaşamış bir çocuk, ve eski zamanda yaşamış bir kadına sorun.

  kadına “sen sadece evinin sorumluluklarını almak için varsın.” Denildi. Okutulmadı. Erkek için de durum farksızdı bu konuda. Küçük yaşında çalışma bilinci yerleştirildi çocuğa. Küçükken ailesine, ve daha tam büyümeden de yeni ailesine baktı. Oysa sorgulanması gerekilen tek sorun şuydu:

Küçük yaşta anne olmuş bir annenin evladı, eşini değersiz gören bir adamın evladı nasıl bilinçli büyüyebilirdi, asıl sorun anne-babadayken..

 Kadına ekmek kazandırtmadılar, adam kendi pisliğini temizleyemiyordu. Kadın “Baba evine dönme” gibi aşağılık hitaplar altında evi terk ettiği sırada, adam ne çamaşırını yıkayabildi ne karnını doyurabildi. Kadın adama, adam kadına muhtaç yetiştirildi… kimse bunun bilincinde değildi. Her nesil geçmişinden izler taşır, bize bıraktıkları izle şimdi bir kadının çalışmasına waov! Denildi.

GÜNÜMÜZ YANILGILARI

  Neslin anne-babalarının verdikleri eğitimlerin yanlışlıkları sonucu bir çocuğun tabletle oynaması kötü algılandı.Bir çocuğun tabletle oynaması kötü değildir. Anne-babanın çocuğu susturmak için eline tutuşturduğu tablettir kötü olan.”Olmak” ve “kullanmak” kavramları farklı şeylerdir. Bir imkânın elinde olması güzelken o imkanı nasıl kullandığındır iyi veya kötüyü belirleyen.

Elif çakır
Yorumlama ve edebiyatla aram iyidir.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Düşünmek
Sonraki
Uzamsal Örüntüler

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.