Toplumda Kadın Algısı

Kadın annedir. Kadın kardeştir. Kadın sevgilidir. Peki geçmişten bu yana kadın nedir ?  İnsanın varoluşundan itibaren kadının toplumdaki yeri bi hayli üzücü. Kadının hakkettiği değeri göremediği toplumumuzda aşikar. Değer görülmesinden ziyade kabul görülmemesi ayrı bir konu. Peki toplumda nedir bu kadın?

Size şöyle ifade edeyim; töre cinayeti denilince akla ilk gelen kadın , zorla yaşlı bir insanla evlendirmeye çalışılan denilince akla ilk gelen gene kadın. Reklamlarda , dergilerde, kitle iletişim araçlarında dikkat çekmek amacıyla kullanılan kusursuzca  kullanılan yine kadın. Geçmişten bu yana izlediğimiz filmlerde , dizilerde evine kız aldı diye taşlanan bir erkek gördünüz mü? Kız arkadaşıyla geziyor diye dayak yiyen bir erkek? Akşam dışarı çıktı diye sözlü tacize uğrayan erkek? Erkek için onur davranışları kadının utanılıcak davranışı haline gelmiş durumda. Bunu binevi toplumca biz yaptık. Örneğin; karı gibi dedikodu yapma , karı gibi sakız çiğneme, karı gibi kaçtı kelimelerini ister istemez kullanıyoruz. Sanki sadece dedikodu yapan kadınlar, üsulsuzce sakız çiğneyen kadınlar, korkup kaçmak kadınlara aitmiş gibi davranılması üzücü.

Ha birde karı kelimesini yermek amacıyla değilde övülmek amacıyla kullanıldığı taktirde işlevini yerine getirmiş olur. Halbuki kadının güçlü yada beğenilme durumunda erkek gibi kadın sözcüğünün kullanılması erkekleri yüceltirken kadınları yeren cümledir. Unutmayın bu toplumun üreten , eğitimli , düşünen kadına ihtiyacı var aşağılanan değil. Kadın sevgidir. Kadın herşeydir.

tugce-abakay
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Karanlığın Ardındaki Renk

Karanlığın Ardındaki Renk

Sonraki
Siyaset ve Ekonomi

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.