Toplumda Kadın Algısı

Kadın annedir. Kadın kardeştir. Kadın sevgilidir. Peki geçmişten bu yana kadın nedir ?  İnsanın varoluşundan itibaren kadının toplumdaki yeri bi hayli üzücü. Kadının hakkettiği değeri göremediği toplumumuzda aşikar. Değer görülmesinden ziyade kabul görülmemesi ayrı bir konu. Peki toplumda nedir bu kadın?

Size şöyle ifade edeyim; töre cinayeti denilince akla ilk gelen kadın , zorla yaşlı bir insanla evlendirmeye çalışılan denilince akla ilk gelen gene kadın. Reklamlarda , dergilerde, kitle iletişim araçlarında dikkat çekmek amacıyla kullanılan kusursuzca  kullanılan yine kadın. Geçmişten bu yana izlediğimiz filmlerde , dizilerde evine kız aldı diye taşlanan bir erkek gördünüz mü? Kız arkadaşıyla geziyor diye dayak yiyen bir erkek? Akşam dışarı çıktı diye sözlü tacize uğrayan erkek? Erkek için onur davranışları kadının utanılıcak davranışı haline gelmiş durumda. Bunu binevi toplumca biz yaptık. Örneğin; karı gibi dedikodu yapma , karı gibi sakız çiğneme, karı gibi kaçtı kelimelerini ister istemez kullanıyoruz. Sanki sadece dedikodu yapan kadınlar, üsulsuzce sakız çiğneyen kadınlar, korkup kaçmak kadınlara aitmiş gibi davranılması üzücü.

Ha birde karı kelimesini yermek amacıyla değilde övülmek amacıyla kullanıldığı taktirde işlevini yerine getirmiş olur. Halbuki kadının güçlü yada beğenilme durumunda erkek gibi kadın sözcüğünün kullanılması erkekleri yüceltirken kadınları yeren cümledir. Unutmayın bu toplumun üreten , eğitimli , düşünen kadına ihtiyacı var aşağılanan değil. Kadın sevgidir. Kadın herşeydir.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Yorum

  1. Öncelikle tek taraflı bir bakış açısından ibaret yazınız.Sonrasında İslamiyet öncesi Türk devletlerinde kadının önemi ve yeri aşikardır.Örneğin; ilk kadın hükümdar Tomris Hatun gibi.Gelişen dünyada sadece kadını değil herşeyi metalaştırdığımız ve tükettiğimiz gibi kadınların da yeri ve önemi değişmiştir.Fakat değer algısını karşı taraf değil kendiniz belirlemelisiniz.Kendi sınırlarınızı çizmeyip, kendinize önem vermezseniz eğer karşı taraftan da bunu göremezsiniz.İşin kolayına kaçan erkek veya kadın farketmez, herkes paraya dönüşebilecek herşeyini ortaya koymada birbirleriyle yarışmaktadır.Para kazanmak artık etik değerlerini ne kadar esnettiğine dayalıdır.Töre cinayetlerine gelince bunun üzerine bahsedeceğiniz her konuda altına imzamı atarım.Ama kadının sorunu günümüzde artık sadece erkeklerle ilgili değil kendileriyle de ilgilidir.