TOKSİK İLİŞKİ

Bireye zarar veren, çok fazla yıkıcı etkisi olan, kişinin kendini iyi hissetmediği ancak hiçbir şekilde bu ilişkiden vazgeçmediği ilişki türüne verilen addır. 

Hepimiz hayatımızın merkezine bir çok kişi veya kişileri koymaktayız. Bunu yaparken özellikle o kişi veya kişileri merkezde tutup kendimizi bu merkezden soyutluyoruz. Aslında yaptığımız şey kendimizden vazgeçmek oluyor. Bunu istemeden yapıyoruz çünkü merkezimizi yöneten kişi veya kişiler var. Belli bir süre sonra sizi sıkan, yoran artık bir şeyleri götüremediğinizi fark etmeye başlıyorsunuz. Bunu şöyle hayal edebilirsiniz. Bir örümcek düşünün tam merkezinizde ve örümceğin ayakları sizi sarmalamaya başlıyor ve olduğunuz yerde sıkışıyorsunuz. İşte bu ayaklar bizi zehirleyen şeylerdir. Bunlar bir romantik ilişkiden kaynaklı sorunlar, iş yerinden oyun alanına, sınıftan yatak odasına kadar işlemiş bir toksik ilişkiler olabilir. Aile bireylerinizle, partnerinizle, patronunuzla veya arkadaşınızla kurduğunuz ilişki size zarar veren bir ilişkiye dönüşmüş olabilir. Toksik bir ilişki içerisindeyken hiçbir şeyi doğru yapamıyormuş gibi hissedersiniz. Toksik bir ilişkide her zaman aldığınızdan daha fazlasını verme çabası içerisine girip kendiniz olmaktan çıkarsınız. Karşınızdaki kişiler kıskanç, negatif, bencil, güvenilmez kişiler olabilir. Bu durum sizi fiziksel ve psikolojik anlamda yorar.

Peki bizi saran bu örümcekten nasıl kurtulabiliriz? İlk adım kendinize ve duygularınıza güvenmektir. Kendiniz gibi olmaktan asla vazgeçmeyin. Kendinize karşı dürüst olun. Eminim ki sezgileriniz de bu yolda ilerlerken size çok fayda sağlayacak. Kendimizi iyileştirmeye başladığımız anda örümceğimizin ayakları yavaş yavaş yok olmaya başlayacak. Siz iyileşmeye başladıkça hayatınızdaki size iyi gelen insanları da fark etmeye başlayacaksınız ve bu yola onlarla devam edeceksiniz. Sonuç olarak toksik bir kişiyi değiştiremezsiniz ama hayatınızda çıkarabilirsiniz. Bu yüzden değişim ve iyileşme sizin içinizde saklıdır. Kendinizden vazgeçmeyin. Sizi olduğunuz gibi kabul eden kişilerle ilişkileriniz daha kuvvetli olacaktır. 

Bi\'FilozofBi\'psikolog
Felsefe, psikoloji, sanat, koçluk ve gündelik hayattaki yaşantılarımızda ki her şey bu blog sayfasında :)
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Anadolu’nun Barış Kraliçesi: PUDUHEPA
Sonraki
Dün nasıldı, yarın nasıl olacak?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.