The Shining

the shining kapak

Film Adı🎞 Cinnet 1980

IMDB✅8.4

Yönetmen🎬Stanley Kübrick

Oyuncular🕺Jack Nicholson 💃Shelley Duvall

Ödülleri: 2🏆Saturn Award for Best DVD or Blue-Ray Collection

“Bakmak ile Görmek Arasında Büyük Fark Vardır…”

 

Yine bir Stephen King romanından uyarlanan bir film ile daha beraberiz. şu bir gerçek ki, Stephen King öyle romanlar yazıyor ki, betimlemeleri olağan üstü olduğu için sinemaya çok rahat uyarlanabiliyor. Filmimizin 2 adet yazarı var aslında, ne kadar romandan uyarlama bir film olsa da bu film yalnızca Stephen king imzası taşımıyor. Asıl roman ile filmin senaryoları arasında neredeyse bir uçurum var. Bunun nedeni ise tabiki de Sir Stanley Kübrick Hocamızdır. Kübrick ve S.King çok iyi arkadaştır ve hatta romanın telif haklarını ise 1 dolarlık gösterme bir ücretle satın almıştır. Lakin şöyle bir sıkıntı olmuştur, Kübrick romanı o kadar değiştirmiş ki neredeyse apayrı bir hikaye yazmış. Stephen King ise bu duruma çok sinirlenmiş ve Stanley ile ölene dek konuşmamış. Ve stanley 1999 yılında hayatını kaybettikten yaklaşık 3 yıl sonra telif haklarını geri alarak kendi romanını bir dizi haline getirip yayınlamış fakat elbette yazarlıkta ne kadar iyi olursa olsun işin sinema-dizi sektörünü işin ehlileri kadar iyi bilmiyor ve bunun sonucunda dizisi hiç rağbet görmeden tarih sahnesinden siliniyor.

Hemen her sahnesinde eşsiz bir gerilim deneyimi sunan filmde, kış sezonunda kapalı olan bir otelin bakımını üstlenen bir yazarın, ailesi ile birlikte otele taşındıktan sonra başlarına gelen olayları konu ediniyor. Ailenin reisi Jack bir yazardır, evli ve bir oğlu vardır. Uzun süredir yazarlıkla uğraşan jack, son zamanlarda maddi sıkıntılar çekmektedir ve bu yüzden maddi getirisi yüksek işler arayan jack, bir tanıdığı aracılığıyla kış sezonunda güvenliğini ve temizliğini üstlenmek üzere bir otel ile anlaşırlar.

Fakat bu otelin diğerlerinden ayıran bir dizi özelliği vardır. Bunlar ise aynen şu şekilde; Otelin yapıldığı yer zamanında kızılderililerin çoğunlukla yaşadığı yer olarak bilinir. Amerikalılar buraya gelerek toplu katliam yapmıştır ve kendi ihtişamlarını gösterebilmek için devasa güzellikte bir otel tasarlarlar. Diğer bir özelliği ise bu otelin, yaklaşık 10 yıl önce aynı görevi üstlenen bir ailenin babasının cinnet geçirerek tüm ailesini katletmesiyle biliniyor bu otel. Ve katledilen aile bireylerinin, hayaletlerini halen daha gözüktüğünü ifade eden birçok otel sakini de mevcut aynı zamanda.

Filmimizin çocuk oyuncusu Danny Llyod. Aslında filmde gelecekte olacakları tahmin etmede, hissetme de başrolü o kapıyor fakat kimse ne onu dinliyor nede varlığını fark ediyor. Kendisiyle konuştuğu sahnelerde elini kaldırması, İkiz kız kardeşleri görmesi felaketin habercisiydi fakat önemsenmedi elbette.

Filmden sonra psikolojik ve ruhsal bunalımlara giren, tedaviler gören ve iki yıl boyunca rehabilitasyon merkezinde kalan filmimizin yardımcı oyuncusu shelly duvall, Wendy Torence. Neden bu şekil yardıma muhtaç durumuna düştüğünü sorucak olursanız ne filmin senaryosun nede filmin kendisi. Tek sıkıntısı Kübrick Hocaydı. Öyleki 8 farklı sahneyi toplam 950 den fazla çekimde almış ve çekim anında saçları dökülmeye başlamış shelly duvall’ın. Filmden sonra bir daha asla onunla görüşmek istemediğini belirtip cenazesine dahi katılmamıştır, shelly duvall.

Ve filmimizin başrolü, Ailenin babası ve cinnet geçiren kişisi, Jack Nicholson. Jack Nicholson bildiğimiz üzere bu filmden tam 5 yıl önce oscar kazanmıştır fakat çalışacağı isim ise obsesifliği ile nam salmış stanley kübrick’tir. Filmde boş zamanlarında yazılarıyla uğraşan jack, karısının ve çocuğunun onunla zaman geçirmesine çokça kez karşı çıkmış ve bunu çok sert bir dille ifade etmiştir. En sonunda eşine katlanamaması üzerine eline bir balta alıp onu kovalamaya başlamıştır.

Hepimizin akıllarına yer eden o meşhur balta sahnesi. peki siz bu sahnenin kaç defa da çekildiğini biliyor musunuz? Ben söylüyorum hazır olun, tam 127 kez. Tam 127 kez o kapı kırma sahnesi tekrarlanmış ve toplamda 60’tan fazla kapı heba edilmiştir. Fakat yapıcak bişey yok, çünkü başınız da stanley kübrick gibi obsesif bir hoca var.

Evet bugün de hem oyuncu kadrosuyla hem de yönetmeniyle bilinen ve hafızlarımızda yer eden The Shining(Cinnet) filmini inceledik. Beni dinlediğiniz için sizlere çok çok çok teşekkür ederim. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşçakalınnn 🙂

Emayki
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Metropolis
Sonraki
Hey Nisyanlar!

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.